Továrna na výrobu klíčů a zámků FAB v Rychnově nad Kněžnou

Továrna na výrobu klíčů a zámků FAB v Rychnově nad Kněžnou | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Rychnovský FAB pořádá den odemčených dveří, zámky vyrábí 100 let

  • 10
V neděli uplyne 100 let od vzniku společnosti na výrobu zámků v Rychnově na Kněžnou. Značka FAB je proslulá, dnes se v rychnovské továrně vyrábí osm milionů cylindrických vložek ročně. Do rozvoje firmy plynou stamiliony.

V neděli od 10 hodin bude ve fabrice den odemčených dveří, lidé uvidí výrobní prostory a také to, jak je možné smontovat 1 500 vložek za směnu při obsluze dvou lidí. Jeden člověk totiž ručně smontuje "jen" 260 vložek za směnu. Na děti čekají soutěže a večer bude koncert.

V Rychnově se vyrábějí snad všechny možné druhy zámků a některé i pro automobilový průmysl. Značku tak dnes najdete i v dodacích listech pro továrny Škoda Auto, Volkswagen, Ford či Bentley.

Cylindrické vložky montuje už několik let stále 500 zaměstnanců. "Za posledních šest let se při stejném počtu zaměstnanců zvedla produkce z 1,2 milionu kusů cylindrických vložek ročně na osm milionů," říká mluvčí společnosti Assa Abloy Martin Prorok.

Původní společnost FAB se stala součástí zámkařského koncernu Assa Abloy v roce 1997.

Klíče s dogou

Původní společnost na výrobu nábytkového kování a zadlabacích a dozických zámků nejrůznějších druhů založili v Rychnově v roce 1911 Alois Fáborský a František Šeda.

Jejich podnik byl zapsán do obchodního rejstříku 9. října 1911. Později se Šeda vzdal podílu ve prospěch společníka a jeho ženy. První cylindrické vložky pak začal Fáborský vyrábět na počátku třicátých let minulého století. V té době už byla na klíči vyobrazena dnes legendární doga.

"Vysoká úroveň výroby, kterou závod poskytuje, byla základem pro zásadní rozhodnutí nejvyššího managementu společnosti přesunout většinu výroby cylindrických vložek z celé Evropy právě do Rychnova," připomněl Prorok.

Přispěla i Evropská unie

Společnost dál rozšiřuje výrobní kapacity rychnovského závodu, v posledních pěti letech tak do jeho rozvoje investovala dohromady 700 milionů, a to i za přispění Evropské unie.

Třeba vloni firma získala z fondů EU 85 milionů korun, což je 40 procent celkových nákladů projektu na vývoj nové řady zámků. Projekt má také ještě zvýšit výrobní kapacity závodu ve stávajících prostorách a s nynějším počtem zaměstnanců.

Další investice za 100 milionů korun šly do technologií umožňujících snížení vlivu na životní prostředí. V závodě se díky tomu ročně vyčistí o 20 tisíc metrů krychlových vody více.