Šéf strážníků ubral své lidi z nočních směn zkraje týdne a nasadil je na pochůzky během dne. (Ilustrační snímek)

Šéf strážníků ubral své lidi z nočních směn zkraje týdne a nasadil je na pochůzky během dne. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Rychnovští strážníci musí častěji do ulic. Lidem vadí, že nejsou vidět

  • 3
Městští strážníci hlavně nasazují botičky za nezaplacené parkování a v ulicích jsou vidět málo, to jsou názory některých obyvatel Rychnova nad Kněžnou. Kritika podnítila reorganizaci a strážníci se nyní mají v ulicích objevovat víc. Na jejich činnost se zaměřil i kontrolní výbor zastupitelstva.

U rychnovské městské policie slouží patnáct strážníků a další dva lidé obsluhují kamerový systém.

"Dost lidí je přesvědčeno, že městská policie slouží hlavně u nasazování botiček špatně zaparkovaných aut nebo neplatících řidičů. Můj názor je, že městský policista musí chodit a chodit. Kdyby za službu ušel jenom pět kilometrů s otevřenýma očima, muselo by to mít vliv na tváři města," míní třeba Jaroslav Kos, bývalý místostarosta. Poukazuje třeba na poškozené lavičky či plakáty tam, kde je zákaz vylepování.

Na činnost městské policie se před časem zaměřil kontrolní výbor rychnovského zastupitelstva.

"Lidé si opravdu stěžují, že člověk policisty až tak moc nevidí. Je to však subjektivní, někde projdou v době, kdy jsou lidé v práci, takže je nepotkají. Jinde je pocit občanů, že do některých lokalit nechodí vůbec, oprávněný," říká předseda výboru Jan Zemen.

Nočních směn bude méně, přibude těch denních

Některé části města strážníci zkontrolují z vozu. "Kdyby tam někdo prošel, tak uvidí a uslyší víc, ale je to těžké zhodnotit," míní Zemen.

Ač je dnes v zastupitelstvu členem opozičního uskupení Nestraníci, jehož členové byli dříve ve vládnoucí koalici, potvrzuje, že městská policie sklízela stejnou kritiku i v minulosti.

Policistům už domlouval starosta Jan Skořepa. "Kladl jsem jim na srdce, aby byli vidět víc, aby se víc dívali kolem sebe, aby byl ve městě větší pořádek, dohled nad psími exkrementy, rušením nočního klidu, aby se výtržnosti a další podobné projevy minimalizovaly," říká. Strážníci slibují, že teď budou dbát na pořádek ve městě častěji.

"Snažili jsme se upravit výkon služby, aby pochůzky byly četnější," potvrzuje velitel městské policie Miloš Friml. Ubral proto strážníky z nočních směn na začátku týdne, kdy jsou noční podniky a diskotéky zavřené, a nasadil je do denních směn.

Dva strážníci musí asistovat u nasazování botiček

Kontrolní výbor konstatoval, že na více pochůzek během denních směn byl ještě v prosinci nedostatečný počet strážníků. Sloužili totiž ve třech. "Dva strážníci jsou neustále zaměstnáváni, že asistují při nasazování botiček," říká Zemen.

Dříve vyjížděl asistovat parkovací firmě k nasazování botiček pouze jeden strážník, pokud však došlo ke konfliktu, nebyl při sporu průkaznou osobou. Navíc když jezdil ve voze s pracovníkem firmy, nemohl se rychle dostat tam, kde ho bylo zapotřebí. To dva strážníci v policejním voze mohou kontroly parkování zanechat okamžitě a vyrazit.

"Lidé v Rychnově si opravdu stěžují, že strážníky až tak moc nevidí." Jan Zemen, předseda kontrolního výboru