Rys ostrovid vyfoceným správcem chaty pod Hejšovinou v polských stolových horách

Rys ostrovid vyfoceným správcem chaty pod Hejšovinou v polských stolových horách | foto: Przemysław Sowiecki

Správce chaty vyfotil rysa na česko-polském pomezí ve Stolových horách

  • 39
Polskému správci chaty na Hejšovině se podařilo doložit výskyt rysa ostrovida na česko-polském pomezí. Vzácnou šelmu vyfotil koncem března půldruhého kilometru za hranicí v národním parku Stolové hory, který sousedí s Náchodskem.

"V prvních vteřinách jsem myslel, že je to lvice," popsal Przemysław Sowiecki na webu Doba.pl.

Sowiecki se 26. března vracel pěšky ze setkání s kolegy na Pasterkově. Cestou fotil západ slunce a přírodu v odlehlém koutě parku a přímo na silnici směrem k Hejšovině se potkal s rysem.

"Byl jsem od něj asi patnáct metrů, choval se klidně," líčil Sowiecki. Rychle pořídil několik fotek a vystavil je na sociální síti, kde je zhlédlo přes 2 800 lidí.

Ve Stolových horách rysa pozorovali už před dvěma lety. V sousední Chráněné krajinné oblasti Broumovsko lidé rysa viděli několikrát. Jeho snímky však zatím scházely, fotografie z Hejšoviny jsou proto unikátní.

"Z fotek je poznat, že jde o samce. Není vyloučeno, že v parku žije pár. Rysové jsou samotáři, v páru se zdržují jen v době říje," uvedl ředitel národního parku Stolové hory Janusz Korybo.

V Polsku i Česku patří rys mezi ohrožená zvířata. Šelmy mívají rozlehlé teritorium a mohou denně urazit mnohakilometrové vzdálenosti. Už dříve ochránci přírody upozorňovali, že rys spatřený ve Stolových horách může být týž, který se pohyboval v Broumovských stěnách a na Teplicku.

Myslivci a dřevaři tam rysa viděli v předešlých třech letech pětkrát, hlavně v okolí Adršpašsko-teplických skal. Všimli si ho většinou při jízdě po odlehlých silnicích nebo polních cestách. Jednou ho tam zahlédli i turisté blízko obydlené osady. Jeden myslivec spatřil šelmu, když v lese čekal na divoká prasata.

"Rysa jsem viděl z posedu na patnáct metrů ještě za světla. Měl červenou srst jako srnčí, bylo to spíš mladé, štíhlé zvíře. Napřed očichával místo, kde před dvěma dny byly zbytky vyvržené laně. Pak se připravil k lovu a za stromem chytil asi myš. Bylo to nádherné zvíře a krásný zážitek," popisoval loni své dojmy myslivec.

Rysí populace je v Česku malá a trpí i vinou pytláků. Šelmy trvale žijí například v Beskydech, na Šumavě a v dalších pohraničních horách.