Nosorožec Eliška v královédvorské zoo.

Nosorožec Eliška v královédvorské zoo. | foto: Lukáš Pavlačík, Zoo Dvůr Králové

Zoo se rozloučí s Eliškou, samice nosorožce se vrací do Afriky

  • 1
Rozloučení s tříletou samicí nosorožce dvourohého Eliškou před její cestou do Afriky chystá na sobotu zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. V příštích měsících poputuje do národního parku Mkomazi v Tanzanii, kde se setká s trojicí nosorožců, které tam zoo převezla před šesti lety.

Samice má posílit tamní populaci kriticky ohrožených zvířat. Peníze na transport se zahradě podařilo získat částečně od soukromých dárců.

Popřát šťastnou cestu Elišce bude moci veřejnost ve 14 hodin na dřevěné lávce u výběhu nosorožců. Akce se zúčastní také její kmotr, herec Josef Dvořák.

„Eliška se v nejbližší době přesune do výběhu mimo návštěvnickou část zoo, kde začne na transport trénovat zvykáním si na přepravní bednu,“ uvedl vedoucí komunikace dvorské zoo Jan Stejskal. Kdy se převoz uskuteční, ještě není jasné.

„Stanovení přesného termínu závisí především na vyřízení všech potřebných povolení a podmínek transportu na tanzanské straně,“ dodal Stejskal.

V Tanzanii na Elišku čekají tři nosorožci Jamie, Deborah a Jabu, které do Mkomazi zahrada poslala v roce 2009. Trojici nosorožců pobyt v Africe prospívá, Deborah již v roce 2011 a 2014 porodila samičky Hillu a Tunu.

Předpokládané náklady na letecký transport se pohybují okolo tři čtvrtě milionu korun. Zahrada už má celou částku pohromadě, z přibližně jedné třetiny přispěli dobrovolní dárci na konto Wildlife. Na převozu se mimo jiné podílí také Britská ambasáda v Praze, velvyslankyně Jan Thompsonová v létě Elišku v zázemí zahrady dokonce navštívila.

Přísně střežení nosorožci

Na přesunu Elišky se vedení zoo domluvilo s legendárním ochranářem Tony Fitzjohnem, jenž vede nosorožčí stanici v Mkomazi.

Národní park spravuje vládní organizace Tanzanian National Parks, nosorožci pobývají v přísně střežené a oplocené rezervaci uvnitř chráněného území, kde jsou v bezpečí před pytláky. Právě nelegální obchod s rohovinou pro její domnělé léčebné účinky je hlavním důvodem vybíjení těchto zvířat.

„Jsme si samozřejmě vědomi, že nosorožčí populace v Africe jsou pod obrovským tlakem. Národní park Mkomazi však dosáhl při ochraně nosorožců vynikajících výsledků a je výborně chráněn. Proto jsme přesvědčeni, že právě v Mkomazi je velká šance na vytvoření nové životaschopné populace v Tanzanii,“ uvedl ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.

Kromě dvorských zvířat zde žijí jedinci přivezení z Jihoafrické republiky a od roku 2012 také trio z anglické zahrady Port Lympne.

Ještě před 50 lety žily v Africe desítky tisíc nosorožců dvourohých, dnes se jejich počet ve volné přírodě kvůli pytlácké genocidě smrskl na zhruba sedm stovek.

Předky Elišky přivezl do tehdejšího Československa ředitel Josef Vágner z keňského parku Tsavo, jenž s chráněnou rezervací Mkomazi těsně sousedí.

Ve Dvoře Králové se dosud narodilo 41 nosorožců dvourohých, poslední dvě mláďata v rozmezí pouhých 17 hodin letos v lednu. Eliška patří k páté generaci chované ve dvorské zoo.