Loni v lednu měli musheři v Orlických horách dostatek sněhu. (Šediváčkův long, 23.1. 2013)

Loni v lednu měli musheři v Orlických horách dostatek sněhu. (Šediváčkův long, 23.1. 2013) | foto: Michal Fanta

Kvůli ohroženým závodům v Orlických horách si musheři připíjejí: Na prašan!

  • 0
Za necelé dva týdny mají v Orlických horách začít dva mezinárodní závody závislé na sněhu – lyžařské Skiinterkritérium a musherský Šediváčkův long. Na horách už několik týdnů nesněžilo, přesto pořadatelé věří, že se počasí na poslední chvíli umoudří.

Kvůli rozmarné zimě jsou kromě Jizerské padesátky (o zrušení závodu čtěte zde) ohroženy i další dva proslulé závody, tentokrát v Orlických horách.

Už za 10 dnů má startovat extrémní čtyřdenní soutěž psích spřežení Šediváčkův long, jen o dva dny později pak má v Říčkách začít už 52. ročník lyžařského Skiinterkritéria. Pořadatelé obou závodů spoléhají na předpověď počasí, která na horách konečně slibuje mrazy i sněžení.

Šediváčkův long, tedy 240 kilometrů dlouhá "rasovina" rozložená do čtyř etap a jednoho povinného zimního bivaku, letos slaví už osmnáctiny a od října má uzavřenu startovní listinu. Přihlásilo se sto musherů ze 12 zemí, kteří 22. ledna mají vyrazit z osady Jedlová u Deštného.

Závody v Orlických horách

Šediváčkův long

21. - 25. ledna závod má čtyři etapy, noční dojezd, bivak na sněhu, spřežení čeká sedm tisíc výškových metrů a start i cíl jsou v Jedlové u Deštného

Skiinterkritérium

23. - 26. ledna mezinárodní závody žactva se tradičně jedou v Říčkách, pořadatelé na černé sjezdovce připravují slalom a obří slalom

Šediváčkův long se může jet třeba i na kolečkách

"Závod jsme nikdy zcela nerušili, pouze jsme upravovali trať třeba kvůli vichřici na hřebenech. Improvizovali jsme už mockrát, ale vždy se nám to podařilo, takže doufáme, že nám štěstí bude přát i letos," říká zakladatel Pavel Kučera, podle jehož psa Šediváka – zastřeleného horlivým "myslivcem" den před startem prvního ročníku – dostal závod jméno.

Na hřebenech Orlických hor však už několik týdnů nechumelilo a o zbytky sněhu se postaralo oteplení.

"Však už si připíjíme pouze zvoláním Na prašan! Přesun termínu bohužel není možný, protože máme zamluvené penziony a všichni pomocníci už mají dovolenou," vysvětluje své starosti Kučera. Má prý připravenu i krizovou variantu, to kdyby selhala slibná předpověď počasí: "Pojedeme třeba i na kolečkách, ale závod rušit nebudeme."

Psí spřežení mají během Šediváčkova longu nastoupat přes sedm tisíc výškových metrů, obkrouží celé Orlické hory, bivak je tradičně naplánovaný za starým statkem u osady Souvlastí. Long už 12 let patří do série čtyř extrémních závodů psích spřežení o titul Iron Sled Dog Man.

V Říčkách nemusí sněžit, stačí jen mrazy

Jen 10 centimetrů sněhu nyní leží na černé sjezdovce v areálu, kde se již od 23. ledna má konat mezinárodní lyžařské Skiinterkritérium žactva. Nejstrmější kilometrová sjezdovka je v Říčkách už od svátků uzavřena, ale pořadatelé věří, že slalomy počasí nepohřbí stejně jako v letech 1990, 1993 a 1997.

"Ani nemusí sněžit, stačil by jen mráz, abychom mohli začít zasněžovat," přeje si ředitel Jan Urbánek z ústeckoorlického Ski klubu.

Říčky poznala celá řada současných světových lyžařských es. Také letos už poslalo přihlášky asi 10 týmů z nejrůznějších zemí. Poslední slovo, zda kritérium uspořádají, padne v pátek 17. ledna přímo na sjezdovkách.

I kdyby však černá sjezdovka připravená nebyla, nemusí to znamenat konec. "Máme i variantu, že by se po mnoha letech jel závod nouzově na červené sjezdovce," dodává Urbánek.