Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na volebním sjezdu strany ve Žďáru nad...

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na volebním sjezdu strany ve Žďáru nad Sázavou (20. 11. 2010) | foto: MF DNES

Šéf lidovců vystoupil v Hradci Králové na besedě antiislamistů

  • 310
Šéf KDU-ČSL a jeden z kandidátů na královéhradeckého hejtmana Pavel Bělobrádek se objevil na besedě sdružení AntiMešita. To se staví proti stavbě muslimského svatostánku v Hradci Králové. Předseda sdružení je známý vyhraněným postojem proti islámu. Bělobrádek se o svou pověst neobává, podle politologa může dokonce získat.

Bělobrádka na debatu o islamizaci pozval předseda AntiMešity Valentin Kusák. Ten například loni v rozhovoru pro Parlamentní listy přirovnal rozpínavost islámu k nacismu, jehož prvních zapřísáhlých příznivců bylo také málo.

"Zvěrstva druhé světové války vznikla proto, že desítky milionů ´umírněných´ Němců mlčely. Tato asociace plně platí pro muslimy a nebezpečí islamizace," pravil v interview Kusák.

Odmítá ale, že by sdružení bylo radikální: "Protestujeme demokratickými způsoby." Dodal, že násilné projevy či pravicový extremismus odmítá.

Jeho debat se už dříve zúčastnila třeba poslankyně ČSSD Hana Orgoníková nebo lidovecký náměstek hejtmana Vladimír Derner. A ani šéf lidovců Bělobrádek ve své účasti nic problematického nevidí.

Umírnění ano, radikálové ne, říká Bělobrádek

"Problém islamizace je vážný a je třeba o něm otevřeně hovořit a vyměňovat si názory," míní. Jako v mnoha směrech umírněný křesťan si prý s umírněným muslimem v řadě věcí porozumí snadněji než s militantním bezvěrcem nebo příznivcem horoskopů a amuletů. Problém tedy vidí v radikálech, kteří ze svých názorů nesleví.

"Pokud někomu vadí, že jím vepřové a piju pivo, ať sem nechodí. Když já přijedu do Rijádu, taky se musím přizpůsobit a nevytáhnu z kapsy šunkový salám a nevezmu si ho na pláž," prohlásil Bělobrádek.

Bělobrádek: Je třeba o islamizaci mluvit

Nebojíte se, že po besedě sdružení AntiMešita budete spojován s radikálním smýšlením?
Problém islamizace, o kterém se tam debatovalo, je velice vážný a myslím si, že ho naše společnost podceňuje. Je třeba otevřeně hovořit a vyměňovat si názory, abychom dokázali skutečné problémy a jejich řešení odfiltrovat od populistických či extrémistických vlivů. Pokud bychom o nich nediskutovali vůbec, bylo by to velice nebezpečné.

Nesbíral jste už hlasy pro blížící se volby?
Předvolební kampaní politika by měla být jeho práce po celé volební období nebo po celou dobu, co působí v politice. Smršťovat činnost politika jen na dobu před volbami je nepřesné. Na debatu mě pozvali. Byla to už třetí beseda a na těch předcházejících byli i jiní politici, třeba z ČSSD a dalších stran, proto bych to nedával do úzké souvislosti.

Jak vycházíte se sdružením AntiMešita a co soudíte o jeho vystupování?
Bylo to moje první setkání s nimi. Zaznamenal jsem jejich aktivitu a petici, kterou v Hradci rozjeli. Jejich další aktivity neznám. Je dobře, že zvou lidi různých názorů a o tomto problému debatují. Není nic horšího, než kdyby nedebatovali a jen se třeba nějakým extrémistickým způsobem pokoušeli věci třeba i násilím změnit. Považuji za přirozenou součást občanské společnosti a demokracie, že lidé různých názorů vytvářejí občanská sdružení a debatují.

Budou-li podle něj muslimové žijící v Evropě respektovat demokratický systém, zákony a svobodu víry, pak ať tu klidně žijí. Většinová společnost dle politika udělala chybu v tom, že nezačala příchozím vštěpovat svoje hodnoty. Česko se může poučit z problémů západní Evropy.

Předseda sdružení AntiMešita připomněl výrok německé kancléřky Angely Merkelové, že multikulturalismus selhal. Míní, že u nás imigrantům jen dáváme, ale nic po nich nevyžadujeme.

"Je na čase, abychom zapomněli na falešnou politickou korektnost. Když si někdo myslí, že katolíci jsou černoprdelníci, kteří tu nemají co dělat, že evangelíci jsou pobláznění pánbíčkáři, že Československá církev husitská jsou pohrobci Aloise Jiráska, a řekne to, nikomu se nic nestane. Ale jakmile se řekne, že muslimové dělají věci, které se tady dělat nemají, aby se pomalu bál, že ho čeká obvinění," uvedl Bělobrádek.

Politolog problém v účasti lidovce nevidí, Arabové ano

Podle politologa Kamila Švece z Univerzity Hradec Králové beseda nemusí šéfovi lidovců uškodit, naopak mu může přinést hlasy. Nepříliš známý politik se může zviditelnit.

"Přeci jen prosazuje křesťanské hodnoty a takové vystoupení není úplně v rozporu s tím, co jeho voliči očekávají. Není to nic až tak radikálního, přestože by to tak mohlo být vnímáno," míní Švec.

Araby žijící u nás však postoj křesťanských demokratů překvapuje.

"Nechápu opakovanou účast a podporu lidí z KDU-ČSL na akcích pana Kusáka. Nevím, z čeho pramení postoj a odpor lidovců vůči muslimům, co konkrétně jim vadí. Nějaké brojení a petice, takový postoj KDU-ČSL je pro mě nepochopitelný. Podle mě nepředstavuje katolíky ani křesťanství," řekl Muneeb Hassan Alrawi, prezident Ústředí muslimských obcí v ČR.