Sokolník František Chrpa zkouší štěstí s orlem na začátku lovu v Jasenné.

Sokolník František Chrpa zkouší štěstí s orlem na začátku lovu v Jasenné. | foto: Michal Fanta

Zajíci přechytračí i orly, sokolníci u Opočna přesto už sčítají úlovky

  • 0
Do Opočna na Rychnovsku se sjelo kolem 110 sokolníků hlavně z Česka a střední Evropy. Jsou tu lovci s orly, rarohy, jestřáby, sokoly, káňaty i nejmenšími krahujci, kteří za první den ulovili na třicet kusů zvěře. Uznávané setkání má už 46. ročník a potrvá do soboty.

Cinkot rolniček a křik dravců se od čtvrtka rozléhá renesančním nádvořím zámku v Opočně. V nervózní atmosféře se velkolepí orli vzpínají sokolníkům na rukou a divoce mávají křídly.

Po slavnostním troubení rohů vyráží deset skupin na lovy do okolních honiteb. I lovci s osmi orly si přejí navzájem "Lovu zdar!" v Jasenné u Jaroměře před mysliveckou hospodou. Za chvíli se už na kraji pole rozestavují do rojnice.

Pravidla jsou jednoduchá. Lovec, před nímž se objeví zvěř, pouští do vzduchu dravce a ostatní musejí počkat.

Lovci šlapou do mírného kopečku po osetém poli sotva sto metrů, než vyplaší prvního zajíce. První pokus je marný a sokolník si běží pro orla, který usedl daleko vpředu.

Zajíci jsou chytří, většina uteče

Na terénní vlně lovci vyplaší dalšího zajíce. Rakouský sokolník pustí orla, ale ten zajíce na první pokus mine a druhý útok už není tak silný.

Setkání sokolníků v Opočně

Pátek
19 hod. - výřad na nádvoří zámku

Sobota
9 hod. - nástup na nádvoří zámku
10 hod. - ukázky výcviku dravců pro veřejnost na Vodětínském kopci (za nepříznivého počasí se koná na nádvoří zámku)
11 hod. - odjezd do honiteb, lovy
19 hod. - výřad na nádvoří zámku a slavnostní ukončení setkání

Sokolníci jdou tiše, ptákům nechávají kožené čepičky na hlavách. "Strašili jste, že tu žádná zvěř nebude, a vidíte!" smějí se sokolníci dohromady s místními myslivci i fanynkami, které si přijely nafotit dramatické snímky.

Co chvíli se ozve: "Stop! Hase! Zajíc! Ich mache, ja? Orel!" rozléhá se čeština i němčina. Chebský sokolník František Chrpa vzkřikne domluvený signál a jeho orel je ve vzduchu.

Orli loví pomocí nízkého letu a jednoduché to zrovna nemají. První úspěch konečně slaví francouzský sokolník Jean-Louis Liegeois, který přijel do Opočna podesáté.

"To není můj úlovek, ale tohohle orla! Byl to dobrý útok, protože se mu povedlo vzlétnout s velkou silou. Ti zajíci jsou hrozně chytří, kličkují, zabrzdí, vyskočí," usmívá se Liegeois, který působí jako ředitel sokolnické školy v populárním zábavním parku Puy du Fou v Les Epesses v regionu Vendée.

Orli ulovili tři zajíce

Povede se mu s orlem ulovit ještě jednoho zajíce, ve výřadu jsou nakonec tři. Tady se však nesoutěží.

"Lovíme pro všechno krásné z lovu, to je zdejší heslo. Kdyby ve sportu padla každá branka, už by to nebyl sport," usmívá se myslivec z Dobrušky, který přijel pomáhat.

Sokolníci si pochvalují orly jako zdatné lovce. "Je to můj velmi dobrý přítel, je hodně inteligentní a nevadí mu sníh, déšť a nepohoda," popisuje skotský sokolník Jeff McKnight svého osmiletého orla.

Jenže zatímco orel je v plné síle, skotský sokolník s holí si se smíchem stěžuje, jak jeho bolí nohy, ruce i celé tělo.

Lovci si stýskají, že je v krajině kvůli zemědělské výrobě stále méně bažantů, koroptví či srn. "Když jsem jezdil do Opočna v devadesátých letech, měli jsme v honitbách padesát i šedesát zajíců," srovnává McKnight.

"Vždycky jsme tady mívali dobré revíry, ale tolik zvěře jako před dvaceti nebo čtyřiceti lety tu už není," souhlasí František Chrpa.

Se svým ročním orlím samečkem chodí trénovat denně tři hodiny, jedině pak jsou prý možné výsledky. Odchovává i mláďata a dravci jsou pro něj koníček i zaměstnání. Zajímají ho hlavně orli, protože dokáží ulovit zajíce, lišky i třeba nemocnou srnu.

"Pro mě je Opočno taková kulturní vložka, kdy se sejdeme z celé Evropy. Těším se sem na lovecké zážitky," dodává šedesátiletý sokolník, který do Opočna jezdí od roku 1970.

Za první den ulovili třicet kusů zvěře

Během čtvrtka ulovili sokolníci deset bažantů, 16 zajíců a osm kusů srnčí zvěře. "Drobné zvěře je opravdu málo, její stavy velmi klesají," podotýká předseda Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty Petr Zvolánek.

První ročník mezinárodního opočenského setkání se konal v roce 1969. Tehdy se účastnilo 53 dravců a sokolníci s nimi ulovili 15 koroptví, 62 bažantů, 67 zajíců, jednoho králíka, 21 vrabců, jednu kočku a tři kusy ostatní zvěře, celkem tedy 170 kusů.

Klub sokolníků nyní v Česku sdružuje kolem čtyř stovek lovců a patří k největším na světě. Sokolnickou tradici ocenilo UNESCO jako světové kulturní dědictví.

Lov s pomocí dravců objevili lidé ve střední Asii už někdy před 4 tisíci lety a hlavní rozkvět zažilo sokolnictví ve středověku.