Vizualizace připravované přírodní sauny skandinávského typu na Slezské plovárně v Hradci Králové. | foto: Archiv autorů projektu

V Hradci u Orlice vznikne pojízdná přírodní sauna, topit se bude dřevem

  • 1
Jako u finského jezera se od podzimu budou moct cítit návštěvníci Slezské plovárny v Hradci Králové. Zásluhou dvou nadšenkyň tam vyroste první přírodní sauna i s klubem inspirovaná Skandinávií.

Nová přírodní sauna si klade za cíl přiblížit lidem podstatu saunování, kterou ve vydlaždičkovaných a vyvoněných wellness centrech nenajdou.

Za projektem Nuuk stojí Aneta Kohoutová a Natálie Barcalová, jejichž jména nejsou neznámá pro účastníky různých nekomerčních kulturních akcí, které se po městě konají.

Nyní chtějí vytvořit nejen místo pro saunování, po kterém lidé místo do bazénku skočí přímo do řeky či do sněhu, ale také veřejný prostor, kam by rády přilákaly studenty, seniory i lidi toužící po kultuře.

„Sauna bude veřejně přístupným klubem, do kterého bude moct přijít kdokoliv. Jeho součástí bude i takzvaná osvěžovna, tedy odpočinková zóna s kavárnou, ale i prostory pro setkávání či kulturní akce,“ přibližuje spoluautorka nápadu Natálie Barcalová, která spolu s kolegyní nyní řeší, jak by přesně měla osvěžovna vypadat.

Kdo si dřevo naštípe, dostane slevu

O vzhledu toho nejdůležitějšího - sauny - už však mají jasno. Bude pojízdná, a to zejména kvůli možným rozmarům počasí, především povodním, které by ji mohly ohrozit. Zároveň však bude velmi tradiční.

„Topit se v ní bude dřevem. A třeba ten, kdo si dřevo sám naštípe, od nás dostane slevu,“ slibuje Barcalová.

Slezská plovárna v Hradci Králové

  • Slezská plovárna u vodní elektrárny Na Mlejnku byla v Hradci Králové hlavně za První republiky velmi populární.
  • Její sláva však postupně upadala a vzkřísit ji se teprve pár roků úspěšně pokoušejí hradečtí vodáci.
  • Dalším projektem, který plovárnu oživí, bude veřejná sauna, kterou podporuje i nadace Kulturní jádra.

Pro návštěvníky budou občas připravovat i různé workshopy k saunování, které povedou obě nadšenkyně.

„Především Aneta získala hodně zkušeností, když několik let studovala a pracovala ve Švédsku a Finsku,“ říká spoluautorka projektu. Společnou řeč prý nalezly i s majitelem Slezské plovárny, který jim prostor u řeky pronajme.

K tomu, aby svůj projekt dotáhly do vítězného konce, je nyní tlačí i neformální nadace Kulturní jádra, která jejich veřejnou saunu vybrala mezi trojici projektů, jež finančně podpoří.

Kulturní jádra je společnou iniciativou městských projektů BU2R a úspěšného spolku Piána na ulici, za nímž stojí kavárník Ondřej Kobza. Sauna se proto otevře již letos na podzim.

„Představa, že si člověk dá saunu s výhledem do přírody a seskokem do řeky v dojezdu městského centra, potom se se šálkem kávy zaboří do křesla mezi břízami a třeba si k tomu všemu dopřeje i kulturní program, se nám zalíbila. Řeka ve městě je základ a je skvělé, když se dá aktivně využívat,“ vysvětluje Kobza, proč volba padla právě na tento hradecký projekt.

Projekt s velkým potenciálem

Podle kulturní producentky Michaely Hečkové tak půjde podpora do prostor, které skrývají velký a přitom nevyužitý potenciál. „Iniciátorky projektu se pustily do velkolepého plánu jak přinést do svého města místo, které by samy rády navštěvovaly,“ říká Hečková.

Kromě dotace od Kulturních jader se Nuuk snaží získat peníze na vybudování sauny s osvěžovnou i přes takzvaný crowfundingový server Hithit, kde může každý na projekt přispět částku od 50 do pěti tisíc korun. Čím vyšší příspěvek, tím hodnotnější pozornost dárce dostane.

Například za pětitisícový příspěvek získá možnost uspořádat v sauně a osvěžovně teambuilding se saunováním a občerstvením. Za 750 korun si dárci mohou užít táborák s Wabi Daňkem, který se uskuteční letos v srpnu. Ve skupince zhruba 20 lidí si opečou párky a u táboráku si spolu s Daňkem zazpívají nejen jeho osvědčené hity.

„Wabi Daněk už příliš nehraje, a to ani pro přátele. Jsme proto moc rády, že se rozhodl nás takto podpořit,“ raduje se Barcalová.