Druhý ročník Sherpa Cupu, závodu ve vynášení nákladu na Sněžku z Pece pod

Druhý ročník Sherpa Cupu, závodu ve vynášení nákladu na Sněžku z Pece pod Sněžkou. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Šerpové se čtyřiceti kily zásob běželi po indiánsku z Pece na Sněžku

  • 4
Šest žen a jednadvacet mužů vyrazilo na druhý ročník závodu horských nosičů Sněžka Sherpa cup v Krkonoších. Na Poštovnu na vrcholu nejvyšší české hory dohromady vynesli skoro tisíc kilogramů zásob, ti nejrychlejší to stihli za necelou hodinu a půl.

Já si zapomněl pití! zděsil se upřímně jeden z nosičů těsně před startem extrémního závodu, při němž to bez dodržování pitného režimu opravdu nejde.

"Vždyť máš na zádech čtyřicet litrů kofoly," smáli se mu ostatní nosiči s krosnami plně naloženými kartony plastových lahví. Muži nesli 40 kilogramů, ženy polovinu.

Ale kdyby jen nesli! Ti nejodhodlanější ze startu v Peci pod Sněžkou úderem desáté hodiny dokonce vybíhali.

"Nedá se běžet pořád, ale jde to indiánským během, kdy se chvíli běží a chvíli se jde rychlou chůzí," vysvětloval Ondřej Pleštil s pořadovým číslem pět. Na zádech měl dřevěnou krosnu, kterou používají nosiči v Tatrách, kde se i letos chystá strávit léto. Náklad nosí na horské chaty za ubytování a stravu.

Vítěz byl na hoře za 83 minut

Všem se ulevilo, že vlna tropických veder polevila a ranní vzduch v sobotu pročistil a ochladil déšť. "Počasí je naprosto ideální, v tom vedru by to bylo opravdu o zdraví," podotkl Pleštil, jenž loni dorazil s nákladem na Sněžku jako čtvrtý.

I letos celé skupině udával vražedné tempo Mirek Duch, který stejně jako při prvním ročníku zvítězil. Nahoře byl za hodinu a 23 minut.

"Je to srdcová záležitost jít závod v Krkonoších, prostě radost," řekl vítěz, který náročné sedmikilometrové stoupání na Sněžku loni zvládl ještě o osm minut rychleji.

"Loni byla výhoda, že nám vítr foukal krásně do zad a dalo se běžet i na vrcholu Sněžky," vysvětlil. Trať byla letos asi o půl kilometru delší, protože červeně značená "řetězová" cesta je zavřená a nosiči tak museli vystoupat na vrchol po Jubilejní cestě od Slezské chaty na polské straně.

"Na začátku byli trošku agresivnější soupeři, opravdu jsme makali až do Obřího dolu a pak se rozhodovalo v nejprudší části, kdy jsem musel vystupňovat tempo do maxima, abych udělal náskok. Ale jinak se mi šlo moc dobře," komentoval vítězství Mirek Duch z Havlovic na Trutnovsku, který pracuje jako projektový manažer a fyzičku si udržuje běháním a jízdou na kole.

Když nejede lanovka, zásoby vynášejí pěšky

Pomalejším "šerpům" trvala cesta s nákladem kolem tří hodin. "Doufám, že na mě s vyhlášením vítězů počkají, nahoře jsem tak za tři čtyři hodiny," vtipkovala ještě před startem Eva Jesefíková, když si do krosny balila desítky pet lahví.

Přijela až z Olomouce, ale závod brala spíš jako recesi. Do Krkonoš dorazila spolu s kamarádkou Lenkou z Karlových Varů, která loni skončila druhá.

"Loni jsem se ztratila, takže mi unikla první cena," smála se Lenka Huberová, která je zvyklá chodit se zátěží hlavně po Krušných horách, ale také běhá půlmaratony. "Baví mě to, chodím s chutí a radostí, člověk si zlepší fyzičku," pochvalovala.

Druhý ročník závodu Sněžka Sherpa Cup pořádali provozovatelé Poštovny Anežky, nejvýše položeného poštovního úřadu a občerstvení v republice. Od minulého roku, kdy přestala jezdit lanovka a staví se nová, musí zásoby vynášet po svých.

V zimě se půjde na sněžnicích

"Zima byla drsná, běžnou rutinou se stal i několikahodinový výstup na Sněžku se zbožím i osobními věcmi. Nejednou jsme se museli otočit a vydat se zpět do Pece pod Sněžkou, jelikož další výstup byl kvůli povětrnostním podmínkám téměř nemožný," řekl provozní České poštovny Dalibor Blaha.

S nákladem chodil každý týden hlavně jeho syn, ale v létě mají zásobování snazší. "Po dobu rekonstrukce lanovky máme za přísných podmínek povolen výjezd autem z polské strany," prozradila organizátorka závodu Daniela Blahová.

Už plánují také zimní závod nosičů na skialpech nebo na sněžnicích.