Zájem o lidi z technických oborů firmy mají, dětem se ale na tyto školy moc nechce. Ilustrační foto

Zájem o lidi z technických oborů firmy mají, dětem se ale na tyto školy moc nechce. Ilustrační foto | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Šikovné ruce a hlavy musí firmy lákat už na ZŠ, říká recept proti rušení učilišť

  • 0
Jestliže firmy chtějí šikovné tuzemské zaměstnance pro technické obory, musí si je vychovávat už od základní školy. Tak zní jedna z rad, jak naplnit poloprázdné školy, o které není v posledních letech zájem i kvůli slabší porodnosti. Radní v Královéhradeckém kraji se přesto rozhodli žádnou školu nerušit.

Bude se jen redukovat počet některých tříd, což má přinést úsporu nákladů na provoz a efektivnější výuku. Část ušetřených peněz chce kraj rovněž investovat do rozvoje perspektivních školských zařízení.

Začátkem letošního školního roku se střední školy na Královéhradecku zaplnily jen z poloviny. Nabízely celkem 12 tisíc míst, z devátých tříd ale vyšlo jen kolem 6 tisíc žáků.

Největší problémy mají momentálně střední školy a učiliště s technickým zaměřením. Zájem o některé technické obory mají jen jednotlivci.

"Přesto doufám, že se tyto technické obory rušit nebudou. Ty profese jsou totiž na trhu žádané a firmy, které je potřebují, by měly zakročit a už na základní škole by dětem měly dát najevo, že je o ně zájem," míní krajský radní pro oblast školství Jiří Nosek.

Redukce tříd má středním školám pomoct i v případě, že se v dalších letech počet studentů zvýší. Obnovení třídy bude mnohem jednodušší než obnovování celé školy.

"Podle dlouhodobých statistik ale bude studentů v nadcházejících osmi letech ubývat," říká skepticky Nosek. "Nechceme se ale dostat do situace, ve které jsou nyní mateřské školy. Při úbytku dětí se řada z nich po celé republice zrušila a nyní naopak rodiče mají problém své dítě do mateřské školy umístit," vysvětluje.

Aby nemuseli brát každého

Některé školy se ke snížení tříd už samy rozhodly, byla mezi nimi i Střední průmyslová škola stavební v Hradci Králové.

"Rozhodli jsme se pro tento krok, abychom nemuseli brát každého. Měla jsem informaci, že na kraji chtějí rušit technická lycea. My máme technické lyceum zaměřené na architekturu, to jsme ale naplnili dostatečně. Jednu třídu jsme zrušili proto, abychom si mezi zájemci o studium mohli vybírat," vysvětluje ředitelka školy Nataša Ungermannová.

Výběrovost některých škol je jedním z důvodů, proč kraj chce třídy redukovat. Na hodně škol, které nabírají bez přijímacích zkoušek, se teď totiž dostanou i žáci, kteří pro to nemají nadání.

"Naším cílem je přiblížit počet vypisovaných míst v prvních ročnících středních škol počtu studentů, kteří budou skutečně přijati," vysvětlil Nosek a zdůraznil, že především gymnázia by nadále měla hrát roli výběrových škol.