Chátrající silo by mohlo najít využití jako vědecké centrum. Zajímají se o něj i nadšenci s muzeem automobilových veteránů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Sýpce hrozí demolice. Zachránit ji může dotace na vědecké centrum

  • 2
V Hradci Králové hrozí zánik další industriální památky, obří sýpky u hlavního nádraží. Její majitel zažádal o demoliční výměr. O záchranu sila se snaží i magistrát.

Dominanty Hradce Králové netvoří jen Bílá věž, vodní elektrárna Hučák, malšovická lízátka nad stadionem, novohradecká vodárna či proslulé stavby architekta Josefa Gočára, ale také řada obyčejných a často chátrajících budov.

Patří mezi ně velké silo za hlavním nádražím, které nemůže přehlédnout nikdo, kdo ke stanici přijíždí od Plotišť nad Labem.

Hradci nyní hrozí, že o tuto dominantu přijde, podobně jako nedávno přišel o historickou koželužnu v Kuklenách (více čtěte zde). Majitel, kterým je firma Empla, totiž zažádal o demoliční výměr na budovu.

Magistrát chce pomoci s dotací

Do boje za záchranu sila s cihlovou fasádou se v minulých dnech pustil hradecký magistrát, který by majitelům rád pomohl s přeměnou budovy v multifunkční vědecké centrum.

„Chceme silo zachránit. Dohodli jsme se s majiteli, že by do konce března pozastavili žádost o demolici. Město nyní bude shánět dotační titul, který by mohl proměnu sila spolufinancovat,“ říká Michaela Matoušová z útvaru hlavního architekta na magistrátu.

V silu by měly vzniknout laboratoře firmy Empla, která se zabývá rozbory a analýzami potravin, hnojiv či vod, ale i ochranou ovzduší či měřením emisí. „Společnost už spolupracuje s univerzitou, jejíž studenti chodí do jejích laboratoří na praxi,“ popisuje Matoušová.

Město by dotaci na záchranu stavby pomohlo získat spíše jako prostředník, jejími příjemci by byly firma vlastnící objekt a částečně i univerzita. V jedné části sila by mohlo vzniknout i chemické muzeum a místo pro pořádání chemických olympiád.

Podle webových stránek realitních kanceláří firma zchátralou budovu nabízí od loňského dubna k prodeji. Její koupě by ale pro magistrát nebyla výhodná.

„Město by totiž nemělo náplň pro získání dotace,“ upozorňuje úřednice. To znamená, že by budovu muselo opravit za vlastní peníze, které však nemá, jelikož před ním jsou jiné velké projekty jako Velké náměstí či fotbalový stadion.

Pomoc se získáním dotace pro vlastnickou firmu a univerzitu je tak nejspíš jediná možnost, jak radnice může do záchrany objektu promluvit.

Sýpka nemá památkovou ochranu

Po získání demoličního výměru by už firmě nic nebránilo sýpku zbourat. Budova totiž není kulturní památkou. Podle Jana Falty, šéfa odboru památkové péče na hradecké radnici, ale jistou historickou cenu má.

„Takové silo je v Hradci Králové jediné. Jeho architektonická a historická cena vyplývá z toho, že bylo postaveno v období, kdy se i u průmyslových staveb dbalo na jejich vnější estetiku, takže fasáda z režného zdiva tvoří zajímavé členění,“ říká Falta.

Budova je podle něj i svědkem doby co do technologie. „Je důkazem završení vývoje sýpek na našem území,“ vysvětluje památkář.

Hodnotu stavby by pro případné vyhlášení kulturní památkou muselo posoudit ministerstvo kultury, silo by také muselo splňovat i jisté požadavky na technický stav. „Za památku nelze prohlašovat ruiny těsně před zánikem. I kvůli tomu se památkou nestala třeba kuklenská koželužna,“ dává příklad Falta.

Pokud by se radnici podařilo na rekonstrukci sehnat dotaci, vyhlášení sila kulturní památkou by podle Matoušové mohlo celé akci pomoci. „Kulturní památku však nechceme vyhlašovat ve chvíli, kdy s objektem někdo chce začít něco dělat,“ říká.

Silo padlo do oka také skupině nadšenců, kteří by tam rádi zřídili muzeum automobilových veteránů.

„Oslovili jsme pana majitele a navrhli mu, že máme zájem budovu odkoupit a udělat v ní muzeum. Podle jednání jsme ale viděli, že jde o uzavřenou věc,“ říká sběratel veteránů Pavel Kalina.

Firma Empla se k celé záležitosti nevyjádřila. Její jednatel Stanislav Eminger si vyžádal otázky e-mailem, odpovědi na ně však neposlal.