Život v osadě na hřbetu Krkonoš je extrém, ale odjíždí se odsud těžko

  9:32
Šímovy Chalupy nad Lvím dolem v Krkonoších jsou fenomén. Patří k nejodlehlejším horským osadám východních Čech. V zimě se tam prakticky nedá dostat, není tam elektřina. Zapomenutý shluk roubenek na příkré stráni je už několik let pod ochranou památkářů.
Šímovy Chalupy patří k nejodlehlejším místům v Krkonoších.

Šímovy Chalupy patří k nejodlehlejším místům v Krkonoších. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

K odlesněnému prudkému svahu Jelení hory je přilepeno devět chalup. Nejvýše položená stojí v nadmořské výšce okolo 1 060 metrů a nejnižší 1 000 metrů nad mořem. Mezi nimi jsou louky protkané unikátními mezními zídkami z vysbíraných kamenů, jež po staletí oddělovaly pozemky, které k horským usedlostem patřily. Osada zvaná zkráceně Šímovky je ostrovem v moři zeleně. Téměř ze všech stran osadu ohraničuje hustý les.

„Vítejte na Šímovkách,“ srdečně zdraví sedmapadesátiletý Jiří Jech, jeden z novodobých obyvatel Šímových Chalup, které administrativně patří pod obec Malá Úpa. Kolem něho pobíhá dvouletý retrívr Boris.

„Tchán koupil chalupu před jednadvaceti lety od firmy, která ji měla jako rekreační středisko. Byla v dezolátním stavu,“ říká Jech na zápraží citlivě zrekonstruované chalupy v nadmořské výšce 1 050 metrů. Má odtud velkolepý výhled. Lví důl, nejodlehlejší kout východních Krkonoš, je jako na dlani.

Cesta k jeho chalupě v horní části osady po strmé horské pěšině od Spáleného Mlýna trvá v létě přes půl hodiny a v zimě jednou tolik.

Šímovy Chalupy patří k nejodlehlejším místům v Krkonoších.

Když je však hodně sněhu, tuto trasu nelze absolvovat a je třeba jít delší, přes Tonovy Domky, nebo dokonce oklikou přes osadu Niklův Vrch. V zimě jsou Šímovy Chalupy autem nepřístupné a ani pěšky to není žádná legrace.

„V zimě musíme nechat auto dole ve Spáleném Mlýně, nandat si sněžnice a vyrazit nahoru. Trvá nám to přes hodinu. V zimě co si sem nevyneseme, nemáme - jako horalé před staletími. Autem se sem dostaneme zase až v první polovině května. Trvanlivé věci sem navozím před zimou,“ říká Jech.

Neveřejná zpevněná lesní cesta prochází pouze horní částí osady. Od května do října mohou chalupáři přijíždět auty, ale pořádnou oklikou přes Malou Úpu a navíc musí mít vyřízené zvláštní povolení. Oblast leží ve třetí chráněné zóně Krkonošského národního parku.

V chalupách není elektřina a v zimě sem lidé musejí po svých, přesto by neměnili.

Šímovy Chalupy jsou i v současnosti jednou z nejobtížněji dostupných osad v Krkonoších. Ani do jednoho obydlí není přiveden proud. Někdo má solární panely, jiný benzinové generátory.

„Je to tady úplně jiný život. Naučili jsme se s tím žít. Zdejší klid bych za nic neměnil. V zimě je odtud první civilizace vzdálena více jak hodinu pěšky. Na Pomezky je to skoro dvě hodiny, na Sagasserovy Boudy přes hodinu,“ připomíná Jiří Jech.

Potomci tyrolských horalů zmizeli na konci války

Traduje se, že Šímovy Chalupy, německy Simmaberg, dostaly jméno po jednom ze tří bratrů - kolonizátorů, kteří přišli koncem 16. století z alpských Tyrol. Soubor různých vývojových typů obydlí patří z historického a urbanistického hlediska k tomu nejcennějšímu, co Krkonoše nabízejí.

Není náhoda, že před více než deseti lety byly společně s horskou osadou v Modrém dole na úbočí Studniční hory a Velkých Tippeltových Bud ve Velké Úpě prohlášeny vesnickými památkovými zónami. Osm z devíti chalup je v registru národních kulturních památek České republiky.

„I ta naše. Paradoxně k tomu přispělo, že nikdo z majitelů neinvestoval do nějakých razantních oprav, což se nakonec ukázalo jako plus. Když k nám přišli památkáři a prohlíželi si krovy, nedokázali skrýt nadšení. Mluvili o tom, že jsou typické pro polovinu 18. století. Pátral jsem, kdy byla chalupa postavena. V prvním rakousko-uherském vojenském mapování z období 1764 až 1780 je už zakreslena. Je tedy logické, že byla postavena ještě předtím, počítám někdy před rokem 1750,“ říká Jech.

V chalupách se dochovaly historické předměty, třeba dřevěný nosič na děti.

Život na Šímovkách byl vždy nesmírně tvrdý, muži pracovali v lese a ženy se staraly o hospodářství a později se věnovaly tkalcovství.

Na konci války museli všichni německy hovořící obyvatelé pryč a boudy se přidělily a později prodaly státním podnikům nebo chalupářům z měst.

V posledních dvaceti letech se u většiny několikrát vyměnili majitelé. Většina současných vlastníků si uvědomuje historickou hodnotu chalup a snaží se je udržovat v co možná nejautentičtějším stavu.

„Asi před deseti nebo patnácti lety se tady stavila velmi stará paní, Němka, a lámanou češtinou řekla, že se tady narodila. Později při rekonstrukci jsme našli bedny, kde byly školní sešity s německými jmény. Byla to rodina Braunova, která tady na konci války bydlela,“ pokračuje Jech.

Šímovky mají jediného stálého obyvatele

Jediným stálým obyvatelem Šímových Chalup je Miloslav Hanuš. Také jeho stavení, které je ze všech v osadě největší, je kulturní památkou. S obavami očekává zimu.

„I když jsou poslední zimy mírné, je to tady problém. Pamatuji zimu, kdy bylo tolik sněhu, že přes Tonovy Domky jsem to šel nahoru šest a půl hodiny, a to je nějakých tři a půl kilometru,“ vypráví třiašedesátiletý Miloslav Hanuš, který jezdí na Šímovky od roku 1962. Chalupu zdědil po rodičích a nedávno si na obecním úřadě v Malé Úpě vyřídil trvalý pobyt.

„Když jsem sem začal jezdit jako kluk, několik chalup patřilo pilotům RAF. Ta, kterou mají Jechovi, byla dvou pilotů RAF, švagři to byli. Vzpomínám si na ně, měli perfektní dalekohled. Piloti dostali hned po válce chalupy k rekreaci,“ vzpomíná Hanuš, který pamatuje dobu, kdy Šímovy Chalupy byly ještě ze všech čtyř stran ohraničeny hustým lesem.

V chalupách není elektřina a v zimě sem lidé musejí po svých, přesto by neměnili.

„Časy se mění. V 60. letech sem nevedla žádná zpevněná silnice, jen pěšina. Za celé prázdniny po ní prošli dva lidé. Změnilo se to v letech 1992 a 1993, pak udělali asfaltku. V zimě po ní jezdí běžkaři, v létě cyklisté. Klid tu pomalinku ztrácíme. I reportáž, kterou připravujete, k tomu jen přispěje,“ dodává Hanuš.

Přesto jsou Šímovky v porovnání s okolními podobně velkými horskými osadami divočinou.

V chalupě Kastnerových je útulno. Kachlová kamna hřejí a roubenou světnicí voní bylinkový čaj. Manželé Vladimír a Lenka koupili zchátralý objekt před čtyřmi lety přes inzerát. Dnes má chalupa novou šindelovou střechu, zrekonstruovaný dřevník, opravené interiéry včetně původní chlebové pece, která je opět funkční.

„Předloni jsme zrekonstruovali pec na pečení chleba. Několikrát jsme už v ní pekli a povedlo se,“ ukazuje Vladimír Kastner rozměrnou pec, do které se přikládá z chodby.

Kastnerovi si na Šímových Chalupách splnili dávný sen. „Snili jsme o chalupě v horách, na nějakém zastrčeném místě, ale netušili jsme, že to někdy zrealizujeme,“ pokračuje Kastner.

Unikátní vikýř má už jen několik chalup na světě

Jejich chalupa je jedna z posledních na světě, u kterých se dochoval maloúpský seníkový vikýř. Zatímco na většině ostatních má vikýř už hranatou podobu, na jejich domě je zaoblený a vytváří na střeše vlnu. Tento typ je v povodí Úpy v Krkonoších nejstarší.

„Maloúpský vikýř se později u většiny chalup předělával na častější hranatý,“ ukazuje Vladimír Kastner na šindelovou střechu.

Unikátní maloúpský vikýř má už jen několik chalup na světě.

V roce 2006 byl tento jedinečný prvek lidové architektury zachován v čisté podobě na posledních šestnácti staveních, a to v Dolní a Horní Malé Úpě, Dolních Lysečinách nebo v Horních Albeřicích.

Osídlení Šímovek postupovalo odspodu po strmé stráni nahoru. „Nejstarší chalupy vznikaly v dolní části. Pod námi je ještě jedna a tři základy dnes už neexistujících domů. Ještě na mapě z počátku 20. století jsou zakresleny jako obydlené,“ říká Kastner.

Šímovky jsou výjimečné nejen z historického hlediska. Drsná příroda a dosud určitá izolovanost lokality od okolí nutí obyvatele osady i v současném přetechnizovaném světě k jinému vnímání světa, než na jaký jsou zvyklí ve městě.

„Život tady plyne úplně jiným tempem. Člověk tu dělá všechno třikrát déle, ale je to vlastně jedno. Není tady až takový problém si představit, jak v minulosti měli horalé náročný život. Vůbec nám nevadí, že nemáme proud. A co je důležité, lidé si tady musí pomáhat. Jedinec tady moc neznamená. To vyplývá z extrémních podmínek, které tady příroda nastavila. Přesto se nám odtud pokaždé velmi těžko odjíždí,“ dodává Vladimír Kastner.

  • Nejčtenější

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze země vykoukl kel. Mamut z Hradce je jako první důkaz lovců dodnes unikátem

21. dubna 2024

Premium Přesně před 125 lety našli dělníci ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové kostru mamuta. Dodnes jde...

Devatenáctiletý řidič narazil autem do stromu, na místě zemřel

20. dubna 2024  14:50

Tragické následky má noční náraz automobilu do stromu za obcí Choustníkovo Hradiště na Trutnovsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Porušení nočního klidu, zničená dlažba. Jičín s driftery zahájil správní řízení

23. dubna 2024  17:10

V případu únorového srazu aut s tuningovou úpravou v Jičíně zahájila jičínská radnice zatím 22...

Hradec posílí lotyšský reprezentant Batna. Útočník Šik se vrací do Varů

27. dubna 2024  10:28,  aktualizováno  13:06

Hokejisty Hradce Králové posílí lotyšský reprezentační útočník Oskars Batna. Bronzový medailista z...

Dokument Velký finále nahlédne do zákulisí Police Symphony Orchestry

27. dubna 2024  7:24

Polický symfonický orchestr, který koncem ledna okouzlil pardubickou Enteria arenu, toho má na...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

Vzácná mláďata hyenky hřivnaté se mají čile k světu, kontrolu nesla nelibě

26. dubna 2024  15:13

Hyenka hřivnatá pustila po měsíci ke svým třem mláďatům chovatele Safari parku ve Dvoře Králové....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...