Studenti přišli na zastupitelstvo kraje podpořit snahu hradecké soukromé školy Sion High School navýšit kapacitu studentů (22.6.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Škola znovu žádá zvýšení kapacity, podle kraje je nabídka dostatečná

  • 5
Hradecká soukromá střední škola opět žádá o navýšení maximálního počtu studentů. V minulosti přitom její požadavky několikrát zamítly kraj i ministerstvo. Podle hejtmanství na středních školách v regionu přebývají čtyři tisíce míst a obor, o jehož zvýšení soukromník žádá, nabízí několik dalších škol.

Počet studentů středních škol kvůli dorůstání slabých populačních ročníků v posledních letech stále klesá. Vedení Královéhradeckého kraje proto už řadu let bojuje s optimalizací středního školství, kdy se snaží redukovat počty míst na vlastních školách a učilištích.

S tím souvisí i dlouhodobý záměr vzdělávání na roky 2012 až 2016, podle nějž kraj automaticky nepodporuje růst počtu míst v soukromých, církevních či obecních školách. I přesto krajským radním přistála na stole za poslední tři roky už třetí žádost hradecké soukromé střední školy Sion High School, která žádá o zvýšení maximálního počtu žáků. Zatímco v loňském roce chtěli navýšit počet z 200 na 480 žáků, nyní chtějí kapacitu zvednout na 295.

„Střední škole Sion High School už jsme jeden ústupek udělali, a to v roce 2015, kdy byla původní kapacita žáků navýšena na 240. Nové žádosti rada kraje nevyhověla,“ uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová (o loňském rozhodnutí jsme psali zde).

Kraj proto vydal negativní stanovisko, to poputuje na ministerstvo školství, které o (ne)navýšení rozhodne. To se zatím k celé věci nechce vyjadřovat, dokud nebude mít všechny dokumenty.

Proti navýšení byl i zastupitelský výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Připravovaný vzdělávací plán Královéhradeckého kraje pro roky 2016 až 2020 podle vedení kraje nebude v tomto směru příliš rozdílný od současného.

MF DNES oslovila s žádostí o reakci a vysvětlení postupu školy Sion High School také její vedení. Ředitel Denis Doksanský prostřednictvím své asistentky vzkázal, že kvůli pracovní vytíženosti se vyjádří až za tři dny. Ani v termínu, který si sám určil, tak neučinil.

Už v minulosti argumentoval tím, že vyšší počet míst na své střední škole potřebuje kvůli dálkovému studiu pro učitelky mateřských škol, které si ze zákona musí doplnit vzdělání.

„V případě, že se limit navýšit nepodaří, museli bychom osmnácti dálkovým studentům studium ukončit, což by pro ně znamenalo závažné existenční potíže. U mnohých je studium podmínkou pokračování jejich zaměstnání ve školství,“ uvedl v loňském roce (více čtěte zde).

Kraj: učitelky mohou přestoupit na jiné školy

Vedení Královéhradeckého kraje však usoudilo, že v samotném krajském městě toto studium nabízejí už dvě střední školy, jedna krajská a jedna soukromá, které nemají naplněnou kapacitu a nové studenty by mohly přijmout. Obor nabízejí i jiné školy v regionu.

„Negativní dopad zvýšení počtu žáků ve výuce oboru vzdělání Předškolní a mimoškolní pedagogika v Hradci Králové již dříve signalizoval i ředitel školy Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická v Nové Pace, kde tento obor tradičně vyučují,“ připomněla mluvčí kraje.

Ve prospěch krajského rozhodnutí hovoří i statistiky posledních let. Pro letošní školní rok krajské střední školy a učiliště v přijímacím řízení nabízely 9 259 míst, zatímco do prvních ročníků nastoupilo 5 571 žáků. V kraji tak přebývaly téměř čtyři tisíce míst. Stejné to bylo i v uplynulých letech.

I proto se kraj již řadu let snaží o takzvanou optimalizaci středního školství, která si klade za cíl snížit počet nabízených míst na středních školách zřizovaných Královéhradeckým krajem na únosné číslo.

V minulosti se vedení kraje podařilo několik škol sloučit. Při poslední snaze o optimalizaci v loňském roce, kdy chtěl kraj sloučit 18 středních škol do 8 subjektů, se strhla velká vlna nevole mezi starosty dotčených měst i vedením škol. Proto se radní rozhodli od slučování ustoupit. Školy, kterých se měla optimalizace týkat, se však vedení kraje rozhodlo pohlídat.

„Musí nám dokázat, že jsou i bez sloučení schopni udržet školy soběstačnými. Budeme po nich chtít, aby počet učitelů přizpůsobili počtu studentů tak, aby jim vycházely mzdové prostředky,“ uvedl tehdy hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Hradecká soukromá střední škola Sion High School se představitele kraje v minulosti snažila přesvědčit, aby pro rozšíření jejich kapacity hlasovali, i formou veřejného protestu, kdy několik desítek studentů s transparenty přišlo na zasedání zastupitelstva (psali jsme tady).