Kromě specializovaných firem či programů jdou návštěvníkům na ruku i provozovatelé areálů. Snaží se nalákat lyžaře, aby do hor vyrazili na víc než jeden den. Ilustrační fotografie, Špindlerův Mlýn

Kromě specializovaných firem či programů jdou návštěvníkům na ruku i provozovatelé areálů. Snaží se nalákat lyžaře, aby do hor vyrazili na víc než jeden den. Ilustrační fotografie, Špindlerův Mlýn | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Krkonoše jsou nejdražší, díky slevám však mohou lyžaři ušetřit tisíce

  • 3
Zimní sezona právě startuje a krkonošská střediska budou opět nejdražšími v zemi. MF DNES proto připravila návod, kde a na čem v nejvyšších českých horách ušetřit.

Pobyt v Krkonoších může být v některých případech tak drahý, že mnoho Čechů vyrazí lyžovat raději do Alp. Tam sice za služby také zaplatí vysoké sumy, ale vyberou si z daleko většího počtu mnohem delších sjezdovek.

Provozovatelé hotelů i skiareálů se lyžaře proto snaží nalákat čím dál většími slevami. Redakce "akční krkonošskou nabídku" prošla. A výsledek? Na horách se dají ušetřit tisícovky, aniž by turista musel sedět v nejlevnější promrzlé chatce kilometry od nejbližšího areálu.

S regioncard či rodinným pasem lze využít stovky slev

Jednou z možností je pořídit si Krkonoše regioncard, kartičku s čipem za 99 korun platnou na libovolných čtrnáct dní v sezoně, během nichž je možno využít slevy u stovek poskytovatelů služeb.

"Jen v létě jsme prodali přes osm tisíc karet. Jednu použije její majitel za týden průměrně sedmkrát, rekord je třicet výběrů během sedmi dnů," vypočítává ředitel projektu Krkonoše regioncard Matěj Dunka.

Kam o víkendu na lyže

Nejpozději od soboty v provozu:

Krkonoše

  • Špindlerův Mlýn: dolní část černé sjezdovky ve Svatém Petru, sjezdovka č. 14 na Horních Mísečkách, lanovka na Medvědín
  • Janské Lázně: Anděl, Černohorská Ford
  • Pec pod Sněžkou: Javor
  • Skipark Mladé Buky

Orlické hory:

  • Deštné: sportovní sjezdovka v areálu Marta 1
  • Říčky: sjezdovka a Loučky

Autoři karet mají za sebou první letní sezonu, teď jsou připraveni na zimní. V Krkonoších lze s kartou využít víc než 250 slev a některé z nich stojí opravdu za to.

Třeba pětidenní skipas pro čtyřčlennou rodinu do Skiresortu Černá hora - Pec vyjde s kartou na 8 073 korun, tedy o 897 korun laciněji než bez ní.

Padesát korun lze ušetřit na každém večerním lyžování v Herlíkovicích, jednu jízdu zdarma k zakoupené jízdence dostane návštěvník Snowtubing parku ve Svatém Petru ve Špindlu.

"Čtyřčlenná rodina s dětmi může za týden ušetřit ve Skiresortu Černá hora - Pec víc než tři a půl tisíce korun," říká Dunka.

A právě rodiny s dětmi, pro které je dovolená v Krkonoších velkou finanční zátěží, mají další možnosti ušetřit, třeba pořízením rodinného pasu. Je zdarma, zřizuje ho Královéhradecký kraj a rodina díky němu ušetří až pětinu nákladů.

Zajišťuje slevu dvacet procent na ubytování v hotelu Stoh ve Svatém Petru, dvacet na vstup do Wellnes centra v hotelu Horal, patnáct na ubytování v hotelu Lesní dům v Janských Lázních nebo deset procent na zimní sportovní a adrenalinové zážitky v Yellowpointu ve Špindlu. To jsou jen některé z možností, jak s rodinným pasem ulevit peněžence.

Slevy ocení i obce, podporují totiž turistický ruch

Obrovský výběr slevových nabídek oceňují i představitelé horských obcí, které z každého nového turisty těží.

"Jsem přesvědčena, že slevy a různé slevové karty jsou nejefektivnějším způsobem jak lidi do Krkonoš přitáhnout. Je však potřeba, aby slevy byly skutečně výrazné, kvůli pěti procentům nikdo nepřijede," podotýká vedoucí odboru cestovního ruchu ve Špindlerově Mlýně Sylvie Dlouhá.

"Každá aktivita v boji o turisty má smysl. Poskytovatelé služeb si však musí spočítat, aby na tom neprodělávali. Stává se, že třeba s cenou za ubytování někdy jdou ve slevě tak nízko, že to pro ně musí být prodělečné," míní manažer pro regionální rozvoj ve Svazku měst a obcí Krkonoše Josef Nosek.

Právě takové, někdy až neuvěřitelné nabídky jsou k nalezení na internetových slevových portálech.

Třeba Slevomat, největší portál v Česku, nabízí i třídenní pobyt pro dvě osoby na Kábrtově boudě na vrcholu Černé hory za 999 korun. A k tomu lahev vína jako bonus.

Skiareály lákají hlavně na dlouhodobé pobyty

Kromě specializovaných firem či programů jdou návštěvníkům na ruku i provozovatelé areálů. Snaží se nalákat lyžaře, aby do hor vyrazili na víc než jeden den.

"Při zakoupení týdenního pobytu návštěvníci získají třicetiprocentní slevu na skipas," nabízí ředitel Skiareálu ve Špindlerově Mlýně Čeněk Jílek.

Pokud si lyžař koupí třeba permanentku na 15 dní ze sezony, vyjde ho jednodenní lístek na 470 korun oproti běžným 700 korunám. Na turisty cílí i velké nadnárodní firmy. Například O2 nabízí svým zákazníkům na svazích ve čtrnácti českých lyžařských areálech slevu třicet procent na jednodenní dospělou permanentku.

Z velké škály slev mohou návštěvníci vybírat už tento víkend, areály se otevřou ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře, v Peci i Mladých Bukách. Pokud vydrží počasí, do začátku vánočních svátků by mohla jezdit většina vleků.