Jednání k plánu sloučit školy ve Dvoře Králové nad Labem

Jednání k plánu sloučit školy ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Martin Veselý, MAFRA

Gymnázium ve Dvoře se slučovat nebude. Kraj mu ale škrtl šestiletý obor

  • 0
Královéhradecký kraj ve středu po nátlaku studentů a veřejnosti oznámil, že gymnázium ve Dvoře Králové nad Labem nesloučí se sousední Střední školou informatiky a služeb. Jenže zároveň oznámil, že zruší šestiletý obor gymnázia. Vzbouřenci tak z "vítězství" mají rozporuplné pocity.

"Názor veřejnosti byl pro nás v této věci rozhodující. I proto jsme o záměru sloučení informovali s velkým předstihem," říká k rozhodnutí radní pro školství Táňa Šormová, ale její dodatek je výmluvný:

"Gymnázium se bude nicméně muset v budoucnu vypořádat s ekonomicky složitou situací, která souvisí s celkovým úbytkem žáků v oblasti středního školství."

Kromě studentů a přátel školy za její zachování bojovali i sami učitelé. Ti v čele s ředitelem Petrem Minářem začátkem listopadu poslali radním otevřený dopis, v němž je žádali o odložení jejich rozhodnutí.

"Jsme si vědomi, že pokles počtu žáků je trvalejšího charakteru a to nejen na naší škole, ale i v dalších obdobně velkých městech. Pokles počtu žáků v současné primě je výjimečný, v minulých letech byla tato třída dostatečně naplněna," argumentovali.

Kromě zachování samostatnosti školy učitelé radu žádali, aby prozatím nerušila šestiletý obor gymnázia. Jenže tuto prosbu radní již nevyslyšeli. Kraj chce od příštího školního roku začít šestileté gymnázium postupně utlumovat.

Studenti se pustili do propagace školy

"Současně se ale bude rozšiřovat počet tříd čtyřletého gymnázia. To do značné míry pomůže základním školám ve Dvoře Králové a v okolních obcích, ze kterých žáci na dvorské víceleté gymnázium odcházeli," říká mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi.

Studenti, kteří za svoji školu bojovali, mají z vítězství rozporuplné pocity.

"Na jednu stranu jsme spokojeni, protože jsme dokázali něco změnit. Je to ale takové Pyrrhovo vítězství, protože zrušením šestiletého gymnázia škole zase ubudou finanční prostředky," říká gymnazista Jan Langfelner, který se boje za školu také účastnil.

Studenti se proto pustili i do propagace školy, která by jí měla do budoucích let zajistit nové žáky.

"Jezdíme na náborové akce a celá naše práce na záchranu školy vyvrcholila tím, že jsme začátkem listopadu na kraj odeslali petici," uvádí Langfelner. Spolužákům se nakonec pod petici podařilo nasbírat téměř dva tisíce podpisů.

Způsob, jakým rada provádí takzvanou optimalizaci středního školství, kritizuje opozice.

"Rada uplatňuje metodu postupných kroků, kdy dochází ke slučování a tedy faktické likvidaci jedné školy po druhé, aniž by byl jasně definován cílový stav. Ten asi zná jen pár vyvolených. Ostatní mohou jen spekulovat, kdo další přijde na řadu, a žít v úzkostném očekávání, zda právě oni nejsou tou další vyhlédnutou obětí," upozorňuje bývalý krajský zastupitel Vladimír Derner.