Solární panely na střeše základní školy v Trutnově

Solární panely na střeše základní školy v Trutnově | foto: Miloš Šálek

Slunce bude vydělávat miliony trutnovské základní škole

  • 5
Na rozmachu solárních elektráren vydělá také základní škola v Trutnově. Na střechách jejích budov už brzy začne pracovat více než 500 solárních panelů, které začnou po splacení úvěru slušně vydělávat. Jiní zájemci nabídku Trutnova na využití městských střech zatím nevyužili.

Projekt by měl po splacení půjček každý rok do rozpočtu Základní školy Komenského přinést navíc až 1,5 milionu korun

"Veškeré výnosy z provozování solární elektrárny nám poplynou do rozpočtu až po patnácti letech. Do té doby by se měly naše roční zisky pohybovat ve statisících," uvedl ředitel školy Roman Hásek.

SOLÁRNÍ BOOM

Dosavadní hlavní motivací pro stavitele solárních elektráren v Česku byla krátká návratnost vložených investic. Kvůli zaručené vysoké výkupní ceně solární energie však od příštího roku hrozí výrazné zdražení elektřiny pro firmy a domácnosti, a tak vláda usilovně hledá cesty, jak tomuto nepříznivému vývoji čelit.

Škola chce od září do června využívat vyrobenou elektřinu především pro své potřeby a o prázdninách ji prodávat energetikům. Panely o celkovém výkonu 124 kilowattů musí připojit do sítě ještě do konce letošního roku, aby získala mimořádně výhodné podmínky, které pak stát omezí.

"Počítáme s připojením nejpozději do konce listopadu. Věřím, že se to povede. Za poslední dva měsíce jsme se k našemu cíli hodně přiblížili. Všechny panely jsou už nainstalované na střechách," uvedl ředitel.

Půjčit si 15 milionů? Pro školu problém

Výstavba solárního parku bude školu stát přibližně 15 milionů korun. Třetinu nákladů jí pokryje dotace od státního fondu životního prostředí, zbytek chce zaplatit z úvěru od banky, o kterém nyní jedná. "S vyřízením úvěru máme trochu potíže, protože poskytování milionových půjček školám banky za úplně obvyklé nepovažují," řekl Hásek.

"Pokud by se měla Základní škola Komenského dostat při získávání úvěru do potíží, určitě budu podporovat, aby se do toho vložilo město a nějak jí pomohlo. Je to dobrý záměr, který se škole určitě vyplatí," uvedl těsně před volbami trutnovský starosta Ivan Adamec.

Začátkem letošního roku nabídl Trutnov k dvacetiletému pronájmu střechy na většině svých zařízení včetně škol, mateřských školek, domů s pečovatelskou službou či domova důchodců i soukromým stavitelům solárních elektráren.

Střechu si mohl pronajmout každý

Cenu k jednání o pronájmu si město stanovilo na 40 korun za metr čtvereční a rok. Nájemci by se podle podmínek stanovených radnicí rovněž museli starat o pronajaté střechy, takže by se díky tomu mohl zlepšit jejich stav.

"Na jaře se nám jeden zájemce ozval, ale jeho návrh, že by vše zařídil a provozoval, ale financování by bylo na městu, jsme odmítli. Tím to skončilo a nikdo jiný nás od té doby už neoslovil. Také další městské organizace v tom trochu zaspaly," řekl starosta.

Dodal, že město počítá s možností pronájmu i do budoucna, i když solární elektrárny už nebudou mít tak výhodné podmínky.