Po celé zemi provedla inspekce 186 kontrol a zjistila nedostatky ve 120 případech. Ilustrační snímek

Po celé zemi provedla inspekce 186 kontrol a zjistila nedostatky ve 120 případech. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šmejdi vytáhli na seniory i kontroly nové fígle. Tváří se jako řezník

  • 305
Ziskuchtiví prodejci všeho možného často nepotřebného zboží se svými předváděcími akcemi nejenže nezmizeli, ale aby obrali důchodce a obalamutili inspekci, vymýšlejí stále rafinovanější metody. Před „šmejdy“ znovu varuje i Královéhradecká policie.

Přijďte si vyzvednout slevovou kartu na naši ochutnávku a zdarma si od nás odnesete výslužku. Jsme rodinná firma Novák a synové a otevíráme nové řeznictví U Krkovičky. Nabízíme klobásy, párky i dršťkovou. Podepsán Josef Novák.

Zní vám to hezky a máte chuť na takovou akci přijít, protože fandíte malým regionálním živnostníkům? Pak jste na tom stejně jako desítky těch, kteří na tuto akci do jaroměřské restaurace Corrado opravdu tento týden vyrazili a až tam zjistili, že je to celé podvod.

Tímto kupónem a ještě podrobnější pozvánkou zvali prodejci na speciality nového...

Až tak daleko totiž nyní zacházejí prodejci, pro které v Česku zlidověla přezdívka šmejdi. Na dopolední předváděcí akci se hlavně příchozím důchodcům pokoušeli prodat své předražené zboží.

Místo nového řeznictví nabízeli stroj na úklid

Nejen tento případ, na který v úterý upozornila královéhradecká pobočka České obchodní inspekce, jasně ukazuje, že se ani po několika měsících, kdy platí „protišmejdský“ zákon, po nekalých praktikách některých pochybných firem ani zdaleka neslehla zem.

Zmíněné akce v Jaroměři se jeden z hradeckých inspektorů přímo zúčastnil. Místo řezníků tam prodejci pouze propagovali stroj na úklid s názvem Bora Arnica 4000 za 64 tisíc korun, ačkoliv jeho aktuální prodejní cena je podle inspekce pouhých 4990 korun.

Kontroly v číslech

Po celé zemi provedla inspekce 186 kontrol a zjistila nedostatky ve 120 případech. Celkem bylo uděleno 42 pokut za téměř 4,5 milionu korun.

„Místo ukončení akce sdělili prodejci příchozím, že čekají na dovezení masa, což byla záminka, aby si mezitím vybrali nejstarší občany a stroj jim nabízeli,“ stojí ve zprávě inspektora.

Přítomný inspektor musel přivolat policii

Nejenže prodejci akci předem neoznámili, ale když od nich chtěl inspektor zjistit totožnost, jeden z nich mu lhal, druhý odmítl a třetí předložil jen řidičský průkaz. O koho vlastně jde, zjistili až přivolaní policisté.

Že se v kraji šmejdům i přes ostřejší podmínky dobře daří, vyplynulo i z výsledků kontrol za první čtvrtletí letošní roku. Královéhradecký a Pardubický kraj se přitom na statistice podílel velmi výrazně.

Jen ve východních Čechách provedli inspektoři 24 kontrol a hned ve dvaceti z nich našli problém, který souvisel s nekalou soutěží a dalšími pochybeními. Pokud to porovnáme s jinými regiony, vyjde nám, že v Královéhradeckém a Pardubickém kraji našla inspekce procentuálně vůbec nejvyšší počet podvodných akcí ze všech koutů země.

Zákon podle inspekce nefunguje

„Musím říct, že zákon opravdu nefunguje tak, jak bychom si přáli. Spíš nám to přidělává ještě víc práce. Nemáme ani tak problémy s firmami se sídlem v kraji, ale hlavně s těmi, kteří sem přijíždějí prodávat zboží odjinud. Jejich metody jsou někdy skutečně děsivé,“ shrnul vedoucí inspektorátu krajské pobočky České obchodní inspekce Marek Novák.

Běžnou praxí je, že prodejci deklarují ničím nedoložené příznivé účinky nabízených výrobků na zdraví spotřebitelů, neuvádějí v pozvánce všechny povinné údaje, lžou o výrobcích, které budou nabízet, někteří akci vůbec neoznámili, jiní sice ano, ale akce se pak vůbec nekoná, nebo ji přesunou jinam a na jiný termín.

S jistou dávkou ironie mluví o předváděcích akcích také policisté. I ti varují před koupí, která může vyjít draho.

„Na kuchyňské nádobí za skvělé ceny lákala v červnu například jedna z firem na předváděcí akci v Jičíně. V salonku restaurace se v dopoledních hodinách sešlo několik seniorů, kterým organizátoři zboží předvedli. Upekli i kuře, které mohli přítomní ochutnat,“ popsala mluvčí jičínské policie Hana Klečalová.

Seniorka půjčku v bance naštěstí nezískala

Pro nádobí, které údajně prodejci zlevnili ze 100 tisíc na 23 tisíc korun, se jedna ze seniorek nadchla tak, že se nechala od prodejců „ukecat“, aby si teď hned šla do banky vzít půjčku, protože u sebe tolik peněz neměla.

„Žena hned zamířila do banky, kde naštěstí úvěr nezískala, a tak z obchodu sešlo. Až později si uvědomila, jak unáhleně jednala. Tento případ by měl být varováním pro ostatní,“ popsala Klečalová.

Protože je zatím zákon na šmejdy krátký, nezbývá než dělat osvětu. Hradecký hotel Černigov, který je znám tím, že si právě jeho prostory často firmy pro podobné akce pronajímají, uspořádal nedávno spolu s hradeckou „čoikou“ seminář Senioři v akci: Společně proti šmejdům.

Ještě jinak na to jde hradecké centrum Sion, které pořádá se skupinou dobrovolníků autobusové Výlety pro seniory bez „šmejdů“, aby se důchodci dostali mezi své vrstevníky, mohli se pobavit a nemuseli přitom absolvovat předváděčky.

„Nabízíme jim výlety s návštěvou zámků, skanzenů, muzeí či parků v doprovodu milých průvodců a s možností zastavit se v kavárně nebo restauraci. Cena 149 korun zahrnuje dopravu autobusem a vstupné,“ popsala Kateřina Hegerová z Centra Sion. Důchodci se díky tomu už podívali na Veselý kopec či statek z Mokré Lhoty.