Speciální zákrok ve dvorské zoo má vést k tomu, aby samice nosorožce Nabiré...

Speciální zákrok ve dvorské zoo má vést k tomu, aby samice nosorožce Nabiré mohla mít potomka. | foto: Zoo Dvůr Králové

Zoo se snaží rozmnožit nosorožce, samici Nabiré zavěsili na jeřáb

  • 35
Ve dvorské zoo pokračují snahy zoologů o rozmnožení vzácného nosorožce. Samice Nabiré je jediným severním bílým nosorožcem v Evropě a jedním ze sedmi na světě. Kvůli speciálnímu vyšetření, které může pomoci zachránit tuto populaci, připevnili zvíře na jeřáb.

Veterináři z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat se společně s odborníky ze zoo pokusili odsát velkou cystu, která brání v přístupu k samiččiným vaječníkům.

Vůbec poprvé provedli zákrok v novém, speciálně upraveném venkovním stání, kde nosorožce na popruzích držel jeřáb. 

„Pro zvíře je díky tomu zákrok méně namáhavý a veterinářům umožňuje snadnější přístup k některým orgánům zvířat. Hned při první ostré zkoušce se nové zařízení osvědčilo,“ uvedl Jiří Hrubý, dvorský zoolog, který má na starosti nosorožce.

„Přirozenou cestou už zabřeznout nemůže, protože její děloha je vyplněna velkým množstvím malých cyst. Její levý vaječník se však zdá být zdravý, takže Nabiré by se mohla stát dárkyní buněk, které by se daly využít k vytvoření embrya v umělých podmínkách. Embryo by pak případně mohla donosit jiná samice,“ vysvětlil vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.

Zákrok museli přerušit, pokračovat budou za několik týdnů

V cestě k odběru cenných buněk ovšem stojí velká cysta, kterou se odborníci z Berlína v pondělí pokusili odsát, ale podařilo se jim to jen z poloviny.

„Zákrok museli přerušit, protože zbytek cysty už byl špatně dosažitelný. Navíc jsme samici Nabiré už dlouho sledovali a ošetřovatelé ji nechtěli ohrozit na zdraví. Zákrok bude pokračovat za několik týdnů a veterináři z Berlína si na něj budou muset speciálně upravit své náčiní,“ uvedl Stejskal.

Nosorožci bílí severní jsou nejohroženějšími savci současnosti. V přírodě byli naposledy spatřeni v roce 2007 a dnes je na světě známo pouze sedm zvířat.

Všechna žijí v lidské péči: čtyři v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam je převezli v roce 2009 ze Zoo Dvůr Králové, jeden starý pár v zoo v americkém San Diegu a pak právě samice Nabiré v Zoo Dvůr Králové. Dvorská zoo je jediným místem na světě, kde se je v zajetí podařilo rozmnožit.