Kontroverzní politik a nový poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček z Trutnovska.

Kontroverzní politik a nový poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček z Trutnovska. | foto: ČTK

Poslanec-esenbák studuje tajné zprávy dál. Navzdory vlně odporu

  • 101
Lavinu reakcí rozpoutalo upozornění MF DNES, že komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který před 25 lety jako agitátor čety Sboru národní bezpečnosti zasahoval proti demonstrujícím studentům, zasedá v komisi pro kontrolu BIS. Ondráček v tom nevidí problém.

Přestože se nad tímto paradoxem pozastavují ostatní členové komise, stovky čtenářů i signatáři petice, kteří žádají okamžité složení jeho poslaneckého mandátu, s někdejším esenbákem ani s jeho stranou to nehne.

"Podle mě je to jen vyvolávání duchů minulosti, které nikam nevede," rozladil dotaz, zda je členství Ondráčka v komisi morální, předsedu poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika.

"Na tyto věci si musí pan Ondráček odpovědět sám. Je to jeho věc, jeho rozhodnutí, jeho mandát i zodpovědnost. A vůbec, já to nehodlám komentovat," rozloučil se šéf klubu a zavěsil.

Ani komunistická poslankyně Soňa Marková nehodlá etiku Ondráčkova členství v komisi komentovat.

"On byl v demokratických volbách zvolen poslancem a z toho mu vyplývá právo být členem výborů, podvýborů a komisí zřizovaných Poslaneckou sněmovnou. Vše ostatní je pouze na zvážení samotného pana poslance a na vůli jeho voličů," uvedla náchodská politička, jež ve Sněmovně působí už od roku 2002.

Byli v centru revoluce, teď mají esenbáka za kolegu

Naopak předseda komise pro kontrolu BIS, syn významného disidenta a spoluzakladatel studentského stávkového výboru v roce 1989 Marek Benda (ODS), neskrývá rozladění, že jeho kolegou je právě Ondráček.

"Pochopitelně, že to není morální. Bohužel já nemám pravomoc jej z komise dostat pryč, ale pokládal bych za správné, kdyby v sobě našel dostatek odvahy a sám odstoupil. Domnívám se však, že on se touto myšlenkou už jen kvůli své stranické příslušnosti příliš netrápí," řekl Benda.

Ondráčkova minulost rozčiluje rovněž dalšího člena kontrolní komise Zdeňka Bezecného (TOP 09): "Když jsem v roce 1989 coby vysokoškolák prožíval revoluci, nepomyslel jsem si, že za 25 let budu sedět v parlamentu s člověkem, který stál na druhé straně. Je to ale na voličích, s tím se nedá nic dělat, a zda budu spolupracovat s estébákem nebo esenbákem, to si já bohužel vybrat nemohu."

Poslanec Ondráček: Petici neznám a je mi to jedno

O více než dvojnásobek podpisů se od zveřejnění "případu Ondráček" v MF DNES a iDNES.cz během dvou týdnů rozrostla petice žádající jeho rezignaci.

"Považujeme za nemorální a nepřijatelné, abyste jakožto bývalý příslušník represivních složek komunistického režimu zastával post poslance a podílel se tak na řízení demokratického režimu, proti jehož zavedení jste bojoval," vzkazují autoři petice.

Ondráček o složení mandátu neuvažuje. "O petici jsem neslyšel, ani jsem ji nečetl a je mi to celkem jedno. Kapitolu, co bylo před pětadvaceti lety, nehodnotím," nechce svou minulost ani morální pohled rozebírat.

"Etiku nechte na našem politickém klubu, ale já v tom nevidím problém," prohlásil trutnovský poslanec, jemuž v loňských volbách dalo preferenční hlas 2 999 voličů.

Naopak smršť čtenářských reakcí hodnotí nejen Ondráčkovu minulost, ale i přítomnost. Mezi několika stovkami příspěvků se drtivá většina lidí podivuje nad tím, že bývalý esenbák dostal prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň přísně tajné a může tak nahlížet do tajných spisů BIS.

"Bojoval jako lev za totalitní systém v ozbrojeném sboru. A když jeho systém prohraje, jde si najít politické místo v té původně nepřátelské demokracii, proti které bojoval, a dokonce v orgánu, který ji má ochraňovat. Opravdu zajímavá vizitka člověka pevných zásad a jasného morálního kompasu," napsal například čtenář Jan Semík.