Sloni si užívají sněhu v zoo Dvůr Králové nad Labem (8. února 2012)

Sloni si užívají sněhu v zoo Dvůr Králové nad Labem (8. února 2012) | foto: Michal Fanta

Sníh a mráz zvířata ve dvorské zoo baví, jen slony zebou uši

  • 3
I když se Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem zaměřuje na chov afrických kopytníků, ze současného mrazivého počasí si tamní ošetřovatelé těžkou hlavu nedělají. Většina vzácných zvířat teploty hluboko pod bodem mrazu zvládá bez větších obtíží. I sloni, které jen občas mohou zábst uši.

"U slonů je třeba dávat pozor, aby jim neomrzly uši. Jak je mají slabé, mohl by jim silný mráz ublížit," uvedl zoolog dvorské zahrady Josef Brokeš.

Při teplotách do deseti stupňů pod nulou chodí sloni většinou do venkovního výběhu přibližně na hodinu dopoledne, potom se jdou zahřát do pavilonu a odpoledne jim ošetřovatelé povolí další mrazivou vycházku.

"V některých zahradách slonům preventivně natírají uši speciální vazelínou, ale to my neděláme. Spíš důsledně dbáme na dodržování doby, po kterou mohou být podle našich zkušeností venku," řekl zoolog.

Slonům prý nevadí ani sníh, naopak ho zbožňují: "Když zjistí, že jim výběh pokryl první sníh, jsou úplně u vytržení. Válejí se v něm, házejí ho po sobě choboty a spoustu ho i sežerou."

Tygrovi slouží tlapy jako sněžnice

V dvorské zoo lze najít i zvířata, pro která jsou současné arktické mrazy přirozeným životním prostředím. Jde třeba o tygry ussurijské, kteří jsou pro život na sněhu dokonce vybaveni velkými tlapami, jež jim v případě potřeby slouží jako sněžnice.

"Mají také až pět centimetrů silnou vrstvu podkožního tuku, která dokonale chrání proti zimě jejich vnitřní orgány," upozornil zoolog.

Orangutanovy narozeniny

Podívejte se, jak ve dvorské zoo slavil orangutan Besar.

Z míče byl Besar nadšený...

Mrazivé počasí nenarušilo ani harmonogram plánovaných transportů zvířat po Evropě. Koncem ledna pracovníci dvorské zoo odvezli do německého Erfurtu samce africké antilopy impaly a do Podkrkonoší naopak přicestoval samec zebry damarské.

V pondělí v časných ranních hodinách vyjeli ze Dvora Králové na téměř 1 800 kilometrů dlouhou cestu do Arcachonu na jihu Francie dva buvoli pralesní a pět psů ušatých.

"Zvířata jsme naložili do beden, které vezeme do Francie ve speciálním vytápěném voze. Na případné komplikace vzhledem k silným mrazům jsme velmi dobře připraveni, zejména díky našim dlouholetým zkušenostem s přepravou zvířat po celém světě," sdělil vedoucí výměny zvířat dvorské zoo Zdeněk Bárta.