V lomu U Josefa tvoří čtyři sochaři. Sympozium je v plném proudu.

V lomu U Josefa tvoří čtyři sochaři. Sympozium je v plném proudu. | foto: Tomáš Kučera, 5plus2.cz

Sochaři U Josefa dávají kameni smysl. Opuštěný lom opět žije

  • 0
Hořické sochařské sympozium finišuje. Prestižní akce se letos účastní čtyři umělci. Porota je vybrala ze zhruba stovky zájemců z desítek zemí světa.

Georgi Minčev stojí v předklonu na pískovcovém bloku a kotoučovou pilou hloubí do kamene drážku. Přes obličej má respirátor, na očích pracovní brýle a na sobě montérky. Pokaždé, když řízne do kamene, zvedne se kolem něho okrově zbarvený oblak jemného prachu. Tento devětačtyřicetiletý muž přijel do Hořic na sochařské sympozium začátkem července až z Bulharska.

„V Hořicích na sympoziu jsem poprvé a moc se mi tu líbí. Je to nejvýznamnější akce svého druhu v Evropě,“ říká Georgi Minčev.

Spolu s ním v lomu U Josefa v lesích nedaleko Hořic opracovávají pískovcové bloky ještě tři další umělci: Chou Lien-čchin z Tchaj-wanu, Rakušan Hermann Gschaider a Japonec žijící v Kanadě Kazumi Tanaka.

Byli vybráni odbornou porotou zhruba ze stovky zájemců z přibližně čtyřiceti zemí světa. Zapomenutý lom se tak po dvou letech díky sochařskému sympoziu opět na několik týdnů proměnil v sochařskou dílnu pod širým nebem.

Než jejich hotová díla budou převezena na výstavu do centra Hradce Králové, budou v Hořicích k vidění při práci do 25. července.

Kazumi Tanaka dává přednost abstrakci

Kanadský sochař japonského původu Kazumi Tanaka vrtá do kamenného bloku další díru. Ve své tvorbě se zaměřuje především na abstraktní tvorbu.

„Bude se jednat o z obou stran strojně seřezanou stěnu. Plocha bude čista bez nerovností, naruším ji však vyvrtáním děr,“ uvádí japonský umělec, který dělá sochařinu asi dvacet let. Před tím se deset let věnoval abstraktní malbě a dokonce umělecké fotografii.

"U velkých věcí plánuji dopředu, vytvořím si náčrt. To je i tento případ. Skicu jsem předem poslal organizátorům sympozia, aby mi kameny nařezali a připravili," ukazuje Tanaka na blok pískovce, který stejně jako ostatní pocházejí z dubeneckého lomu Alfonze Dovičoviče. V lomu U Josefa se totiž už dlouhou dobu netěží.

„U menších věcí se však nechávám vést charakterem materiálu, o to je to zajímavější,“ pokračuje Tanaka. "U menších věcí se však nechávám vést charakterem materiálu, o to je to zajímavější," pokračuje Tanaka.

Na tvorbu mají sochaři měsíc, pomáhají jim místní asistenti

Účastníci sympozia mají na zhotovení soch z obrovských kamenných bloků měsíc, což není zrovna dlouhá doba. Proto má každý z nich k ruce pomocníka, aby vůbec své plány stihli proměnit ve skutečnost.

„Pomáhám tady, protože je to příležitost poznat při práci světové umělce. Zajímavé na sympoziu je i to, že se tady setkávají sochaři z různých koutů světa, kteří vyrůstají z různých tradic, a to je velmi obohacující. Hořické sympozium je pro mě jedinečná akce,“ říká devatenáctiletý absolvent hořické kamenické školy Josef Knap, který na sympoziu asistuje japonskému sochaři.

„Začínáme zpravidla v osm ráno, pak je přestávka na oběd a kolem páté odpoledne končíme,“ popisuje mladík běžný den v lomu U Josefa.

„Atmosféra je fantastická. Jsem rád, že tady mohu tvořit. Je to pro mě velmi inspirující,“ doplňuje Kazumi Tanaka.

Jan Pospíšil je takzvaným helfrem u Georgia Minčeva.

„Jeden člověk by to sám nezvládl, Georgimu pomáhám převážně s hrubou prací. Než se kamenný blok opracuje, chvíli to trvá a je to fyzicky náročné. V minulosti se to dělalo ručně, pak vzduchovým nářadím: sbíječkami a teď v posledních letech převládá řezání. Víc mě však vyhovovala tradiční práce rukama nebo vzduchovým nářadím, nebyl z toho takový nepořádek,“ dodává Pospíšil.

Letos poprvé jako bienále, příště až za dva roky

Sochařské sympozium má v Hořicích mnohaletou tradici sahající až do roku 1966. Účastníci od té doby zanechali v Hořicích přes 130 plastik. Sympozium, které se konalo v letech 1966-1969 a po přestávce vynucené tehdejším režimem v letech 1989-2000 a 2002-2012, je třetí největší akcí svého druhu ve světě. Letos poprvé se z ekonomických důvodů koná jako bienále, tedy s pokračováním vždy po dvou letech.

Osmadvacátý ročník sympozia vyvrcholí 27. července tradiční vernisáží děl z hořického lomu při příležitosti zahájení akce Nábřeží sochařů v centru Hradce Králové.

Po skončení výstavy budou umělecká díla opět přepravena do Hořic, kde najdou natrvalo místo v sochařském parku, který byl v roce 2002 založen na severovýchodním okraji města nedaleko lomu U Josefa.

Hlavními sponzory akce jsou Královéhradecký kraj a města Hořice a Hradec Králové. Celkový rozpočet letošního sochařského sympozia v Hořicích je přibližně 1,25 milionu korun.