Nábřeží sochařů v Hradci Králové

Nábřeží sochařů v Hradci Králové | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sochy pro Hradec letos nikdo neudělá, nejsou peníze na sympozium

  • 0
Nové sochy letos na náměstí Svobody v Hradci Králové při Nábřeží sochařů nepřibudou. Hořické sympozium se totiž poprvé za deset let nekoná. Nejsou peníze.

Náměstí v centru Hradce se uplynulých deset let každý rok trochu změnilo. Na to, jak bude místo vypadat, měli vliv sochaři z celého světa, kteří se účastnili červencového sochařského sympozia v Hořicích. Svá díla pak v Hradci vystavovali.

Letos se ale z finančních důvodů tradiční sympozium nekoná. Nábřeží sochařů přitom v nedávné anketě pořádané magistrátem označili obyvatelé Hradce za nejoblíbenější ze všech sedmi akcí ve městě, které spojuje právě slovo "nábřeží". To sochařské získalo celou třetinu všech hlasů.

"Nejsou peníze pro sochaře, ani na kámen," krčí rameny jeden z pořadatelů sympozia Martin Samohrd.

Na financování se od roku 2002, kdy bylo sympozium po dvouleté přestávce obnoveno a zároveň s ním vzniklo i Nábřeží sochařů, největší měrou podílela hradecká radnice, spolu s ní přispívaly i Hořice a Královéhradecký kraj a několik soukromých firem.

Město už víc peněz nedá, akce bude jednou za dva roky

Peníze ale podle Samohrda na zajištění sympozia i všech sochařů, kteří do Hořic mnohdy jezdili přes půl planety, nestačí. "A zvýšení příspěvku radní neodsouhlasili. Letos jsme proto Hradec o peníze už nežádali," říká sochař.

Minulý pátek se kvůli tomu ještě jednou sešel s hradeckým primátorem Zdeňkem Finkem, hořickým starostou Ivanem Doležalem a náměstkem hejtmana Otakarem Rumlem.

"Dohodli se mezi sebou, že o pořádání akce stojí, ale víc peněz dávat nechtějí. Rozhodlo se proto, že ze sympozia uděláme bienále, takže ho budeme dělat jednou za dva roky a oni budou přispívat stále stejnou částkou," prozrazuje Samohrd.

Podle hořického starosty Doležala by částka, kterou budou města pořadatelům posílat, mohla být ve finále vyšší.

"Každoroční rozpočet sympozia byl zhruba 650 tisíc korun. Náklady ale byly až dvakrát takové. Kdybychom jim jednou za dva roky poslali vyšší částku než doposud, mohli by bienále dělat ve větším klidu a zároveň tam zvát i lepší sochaře," míní starosta.

K variantě pořádání akce jednou za dva roky se ze stejného důvodu kloní i náměstek hradeckého primátora pro kulturu Josef Krofta.

"Bienále je moc pěkná věc, která může být ku prospěchu kvality. Ono přeci jen sehnat každý rok špičkové sochaře, kteří budou ochotni jet na měsíc tvořit do Hořic téměř zadarmo, není jednoduché," míní Krofta, který se Samohrdem hodlá ještě jednat o tom, aby sochy z loňského sympozia mohly na náměstí Svobody zůstat.

Hořická radnice shání další pozemky pro sochařský park

Pořadatel totiž chce skulptury za necelé dva měsíce odvézt do hořického Sochařského parku, kde končí díla ze sympozií po roce stráveném v Hradci.

"Sochy odvezu a 8. září slavnostně předám městu Hořice na otevření další části Sochařského parku. Bude to podobné, jako dřív v Hradci Králové: na akci zahraje pardubická filharmonie a na závěr bude ohňostroj," plánuje Samohrd.

"V sochařském parku určitě neschází, u nás by to ten rok ale bylo smutné," vysvětluje Krofta, proč bude mít Hradec zájem si sochy z loňského sympozia ještě rok na náměstí ponechat.

Skulptury z každého sympozia už od roku 1966, kdy vzniklo, putovaly do Sochařského parku na vrchu Gothard nad Hořicemi. Poté, co se zaplnil, vznikl v roce 2002 nedaleko Sochařský park II. I v něm už ale pomalu přestává být místo na nová díla.

Hořická radnice teď proto shání další pozemky, na něž by park rozšířila.

"V současnosti jednáme s majitelem jednoho z vhodných pozemků. O rozšíření parku máme zájem, chceme, aby takováto smysluplná činnost fungovala. Vždyť se sochami, které tam osadíme letos v září už budeme mít přes 180 soch," říká hořický starosta Doležal.

Sympozium, které se konalo v letech 1966-1969 a po přestávce vynucené tehdejším režimem pak v letech 1989-2000 a 2002-2012, je třetí největší akcí svého druhu na světě.