Mláďata sokola stěhovavého, která v květnu 2014 beze stopy zmizela z Teplických...

Mláďata sokola stěhovavého, která v květnu 2014 beze stopy zmizela z Teplických skal. | foto: Josef Vrána

Tři sokolí mláďata z Teplických skal zmizela, možná je odnesl výr

  • 2
Hnízdění sokolů stěhovavých na Chrámových stěnách v Teplických skalách stejně jako loni skončilo nezdarem. Tři mláďata, kterým byl necelý měsíc, z hnízda v půlce května beze stopy zmizela. Ochranáři se dohadují, že se jich jako kořisti mohla zmocnit naše největší sova.

"Brzy zrána ostraha hnízdiště zaznamenala křik sokolích rodičů a jejich chování naznačovalo, že něco není v pořádku. Po bližším ohledání se zjistilo, že všechna mláďata z hnízda beze stopy zmizela," uvedl zástupce vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Petr Kuna.

Ochranáři nevědí, kvůli čemu mláďata zmizela. Podle nich se dá pravděpodobně vyloučit možnost, že by je odnesl člověk. Ostraha neviděla žádný pohyb v místě a nenašly se ani takové stopy.

"Mláďata zřejmě odnesl jiný chráněný druh, výr velký. Podle opakovaných pozorování zřejmě hnízdí nedaleko. Za jednu noc mohl zahubit všechna mláďata, aniž by je dospělí sokoli mohli ve tmě jakkoli bránit. Nešlo by o nijak výjimečnou událost, dravci a sovy si v přírodě mnohdy konkurují," vysvětlil Kuna.

Do dvou týdnů by vylétla z hnízda

Páry sokolů na Chrámových stěnách vyvedli za deset let 22 mláďat. Letošní hnízdění začalo dřív zřejmě kvůli mírné zimě. Sokoli snesli tři vejce už v půlce března, měsíc nato se vylíhla mláďata.

"Sokoli se měli čile k světu a dobře prospívali. Do vylétnutí z hnízda jim zbývaly už jen dva týdny," popsal zoolog Petr Kafka. Ani loni se sokolům nepodařilo vyvést mláďata, dvě ze tří vajec vyseděli, ale nastaly prudké deště a stékající voda promočila hnízdo (více najdete zde).

Po zmařeném hnízdění se od minulého úterý naplno otevřel turistický okruh Teplickými skalami. Dál však platí uzávěra ve Vlčí rokli, kde se budují povalové chodníky (více najdete zde). Horolezci i turisté by se měli i v dalších skalních oblastech chovat tiše, aby nerušili hnízdění jiných ptáků.