Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Za bankovní podvody padly podmínky, trojice chtěla obrat banky o miliony

  • 0
Kdyby se trojici obžalovaných podařil podvod s falšovanými platebními příkazy, banky by přišly o miliony korun. K tomuto názoru dospěl Krajský soud v Hradci Králové, když uznal vinnými Davida Moshe Wiedera, Karolínu Bendovou a Martina Hyka z podvodu a pokusu o padělání a pozměňování platebních příkazů.

Wieder dostal tři roky vězení s podmínkou na pět let, Bendová dva roky vězení s podmínkou na čtyři. K tomu musí Wieder zaplatit jako náhradu škody 400 tisíc a Bendová 200 tisíc korun.

„Martin Hyka byl uznán vinným, ale již dříve uložený trest za jiný skutek byl shledán jako dostatečný, nebylo nutné ho měnit. Rozsudek Městského soudu v Praze z loňského května obžalovanému uložil nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání pěti let a zároveň trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkce statutárního zástupce v obchodních společnostech a družstvech také po dobu pěti let,“ uvedl mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek.

Podle spisu se trojice od listopadu 2014 do dubna 2015 pokusila v Hradci Králové, Trutnově, ve Dvoře Králové nad Labem, v Praze a dalších místech zfalšovanými platebními příkazy získat 4,1 milionu korun (psali jsme zde).

Obžalovaným hrozilo až desetileté vězení

Jejich cílem byly velké české bankovní domy - ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna. Díky pohotovosti bank se ale obžalovaným podařilo vybrat „jen“ desítky tisíc korun. Po prvních dvou převodech peněz přes padělané příkazy k úhradě podvedené banky zjistily, že na stejný účet byly doručeny další příkazy.

Obžalovaní využívali anonymních účtů - blesk peněženek, systému, který za určitých okolností podvodníkům zajišťuje dokonalé krytí. Blesk peněženka slouží podobně jako předplacená mobilní SIM karta, která není propojena s bankovním účtem vedeným na jméno.

Podle spisu si obžalovaní zřídili blesk peněženky s úmyslem ve stovkách případech odčerpat z účtů nic netušících firem a lidí miliony korun. Účty spravují banky, poškozenými tedy měly být právě bankovní domy.

Obžalovaným hrozilo až desetileté vězení. Rozsudek není pravomocný, všichni obžalovaní si ponechali lhůty na odvolání.