Bývalý starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka u náchodského soudu. (21. 6. 2013)

Bývalý starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka u náchodského soudu. (21. 6. 2013) | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Kauza smrdí korupcí, řekl soudce a potrestal exstarostu Náchoda

  • 16
Bývalý náchodský starosta Oldřich Čtvrtečka při prodeji městského pivovaru před čtyřmi lety chyboval, konstatoval Okresní soud v Náchodě. I když se neprokázala žádná škoda, uložil mu šestiletý zákaz výkonu veřejné funkce. Čtvrtečka opakovaně vinu odmítl, proti verdiktu se na místě odvolal.

"Celá kauza smrdí korupcí, ale je to jen smrad, nemáme jednoznačný důkaz, jen celou řadu náznaků," řekl soudce Pavel Ruml. Důležití svědci odmítli vypovídat z obavy o vlastní stíhání. Kauza ukazuje také na lidi spojené s náchodskou ODS.

Podmínečný trest podle soudce nemá význam, když je obžalovaný v důchodu. Druhý bod obžaloby, porušení povinností při správě cizího majetku, naráží podle něj na to, že se zpětně nedá prokázat škoda.

Kauza pivovar

Prodej pivovaru se v zastupitelstvu řešil asi rok. Starosta podle svých tvrzení podepsal smlouvu s LIF ještě v noci poté, co zastupitelé v únoru 2009 prodej schválili, ale tři týdny se o tom nevědělo, než to řekl radním. Soud to nepotvrdil, protože řada důležitých svědků využila práva neodpovídat a zdůvodnili to obavou z vlastního trestního stíhání. V červnu 2009 podnikla protikorupční policie razii na radnici, starosta čelí obvinění od března 2010.

Dvaašedesátiletý bývalý starosta Náchoda při zdůvodnění rozsudku nesouhlasně vrtěl hlavou, nechtěl ho komentovat, ale na místě se odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu.

V pozadí stálo víc lidí, tvrdil žalobce

"Za korupční pokládám celý průběh výběrového řízení, šlo o přímou i nepřímou podporu jednoho pivovaru ze strany vedení města," řekl žalobce Vladimír Štěpánek, který se soudem nesouhlasí v bodu způsobené škody a pravděpodobně se také odvolá.

"Pan obžalovaný se zcela zjevně nepodílel na trestné činnosti úplně sám. Do úvahy přicházelo několik osob, ale žádný z nich neměl pravomoc pivovar prodat," uvedl žalobce.

Čtvrtečku vinil z toho, že porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomoci veřejného činitele, když ve veřejné soutěži napomohl zvítězit firmě LIF, která nyní pivovar provozuje, i když tehdy nesplnila všechny podmínky soutěže.

Tím, že město nejednalo s dalším zájemcem, starosta připravil podle obžaloby městskou pokladnu o 35 milionů korun. Čtvrtečka to vždy odmítal, podle něj byl prodej pivovaru v pořádku a rozhodli o něm městští zastupitelé.

Jaké byly nabídky?

Město prodalo pivovar po výběrovém řízení v roce 2009, firmy musely podat nabídky během jediného měsíce. Město dalo přednost nabídce 150 milionů korun od společnosti LIF, i když Pivovar Holba chtěl zaplatit 185 milionů. Žalobce tvrdil, že město s druhým zájemcem ani nejednalo a starosta zasahoval do smlouvy.

O prodeji pivovaru se dohadovali náchodští zastupitelé asi rok, podle bývalého starosty byl tehdy podnik v neutěšené situaci. Napřed se jednalo jen o nabídce od LIF, opozice pak prosadila veřejnou soutěž.

Čtvrtečka se bránil už v září, že nabídka Holby nebyla ve výsledku tak výhodná, protože se do ní počítala i přístavba hotelu Beránek. Náchod by dostal peníze teprve po pěti letech, neměl by v podniku žádný vliv a týkaly se ho jen sankce. "Jsem přesvědčen, že Holba nikdy nechtěla koupit pivovar," řekl Čtvrtečka.

Podle něj šlo městu vedle peněz i o zachování výroby v pivovaru, značky Primátor a pracovních míst.

Náchod se může domáhat těchto 35 milionů po bývalém starostovi v občansko-právním řízení. Soudce uznal, že částka 150 milionů mohla být místně i časově obvyklá a vlastně i výhodná, ale zpětně bez férové soutěže mezi firmami to nelze dokázat.

Peníze tekly fotbalistům i nadaci poslankyně

Jak se však ukázalo před soudem, firma LIF jednala už od roku 2007 s tehdejším ředitelem náchodského pivovaru Josefem Hlavatým a byli v čilém kontaktu i na jaře 2008. Ředitel se podle soudce Rumla choval spíš jako podřízený úředník budoucího majitele a připravoval smlouvy.

Indicie případu ukazují podle soudu na skupinu několika lidí z okolí starosty a jeho tehdy vládnoucí ODS, kteří měli zájem o prodej pivovaru pro LIF. Ti právě odmítli vypovídat, ať už to byli zástupci LIF, tehdejší tajemník městského úřadu Pavel Nývlt, advokát města či Josef Hlavatý, který řídí pivovar pod novým majitelem.

Soudce také vyjmenoval, kudy tekly peníze z LIF do Náchoda, a to už i v době před prodejem. Na jaře 2008 firma nakoupila reklamní plochy na fotbalovém stadionu a sponzorovala tím místní klub v řádu statisíců korun.

Kromě toho chystal LIF opci na 10 procent akcií pivovaru pro ředitele Hlavatého, což se nakonec projevilo tím, že staronový ředitel po prodeji obdržel milionovou prémii od nového zaměstnavatele.

Tehdejší poslankyně Zdeňka Horníková (ODS), nyní viceprezidentka Nejvyššího kontrolního úřadu, navíc přesvědčovala některé zastupitele pro LIF, načež se na účtu jejího nadačního fondu objevilo 200 tisíc korun od firmy, která pracovala na několikamilionové zakázce pro pivovar Svijany, patřící pod LIF.

Dalších 300 tisíc poslala dceřiná firma LIF pro náchodskou společnost, sídlící na stejné adrese jako kancelář poslankyně Horníkové. K účtu měla dispoziční právo manažerka ODS. Smlouvy na tyto částky se našly v počítači jednoho z majitelů LIF Tomáše Kučery.

Čtvrtečka lhal o změnách ve smlouvě, mínil soudce

"Obžalovaný nemusel sledovat své zájmy, ale jiné osoby ano. Nemusel o tom, vědět, jak tvrdí, ale nejsme schopni to vyvrátit," připustil soudce. Tvrdí, že bývalý starosta lhal ohledně machinací se smlouvou, změnami dat v ní anebo ohledně výběru hromadné akcie pivovaru z banky.

Proto soudce pochybuje o tom, co Čtvrtečka tvrdí i o počátku celé kauzy. "Není to jen obyčejný amatérismus a šlendrián, co se dělo na městě Náchod, ale jednoznačná snaha vyvést část obecního majetku na jiný subjekt," řekl soudce Ruml.

Případ se už jednou dostal před náchodský soud, ale soudce jej vrátil k došetření státnímu zástupci. Podle Nejvyššího soudu to však nebylo vůbec potřeba.

Nepravomocný rozsudek bude mít zřejmě dopad na další spor, který vede pivovar Holba s městem Náchod. Neúspěšný uchazeč o pivovar chce dosáhnout zrušení smlouvy o prodeji, rozhodnout má Vrchní soud.

Kdyby Holba uspěla, město by muselo vrátit 150 milionů zpět firmě LIF a dostalo by pivovar. Peníze už však utratilo za polikliniku a opravu základní umělecké školy.