Soud se zabýval i tím, proč byl bývalý ředitel Leteckých služeb Zindulka propuštěn tak narychlo. Audit ve společnosti totiž odhalil závažné nedostatky v hospodaření.

Soud se zabýval i tím, proč byl bývalý ředitel Leteckých služeb Zindulka propuštěn tak narychlo. Audit ve společnosti totiž odhalil závažné nedostatky v hospodaření. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Exšéf letiště Zindulka vyhrál soud, přesto „zlatý padák“ nedostane

  • 0
Okresní soud rozhodl, že okamžitá výpověď pro bývalého ředitele hradeckého letiště Romana Zindulku byla neplatná. Jako vítěz sporu se ale cítí i město, protože ze "zlatého padáku" nemusí Zindulkovi zaplatit ani korunu.

Trochu šalamounské rozhodnutí zaznělo ve čtvrtek u Okresního soudu v Hradci Králové, kde se Roman Zindulka domáhal zrušení okamžité výpovědi a vyplacení půlmilionového odstupného. To nedostal poté, co musel ze dne na den odejít z ředitelského křesla v městské společnosti Letecké služby Hradec Králové.

"Okamžité zrušení pracovního poměru ze dne 7. 10. 2011 je neplatné," dal mu za pravdu předseda senátu Bohumil Brychta.

Jedním dechem ale dodal, že neplatná byla od počátku i pracovní smlouva, kterou měl s městskou společností sepsanou od roku 2008. A přiklonil se naopak k argumentaci žalované strany.

"Od počátku tohoto sporu jsme si mysleli, že na odstupné nemá nárok. S výrokem soudu jsme spokojeni," kvitoval rozhodnutí soudu hradecký primátor Zdeněk Fink.

Právní zástupce města ani žalobce k soudu nedorazili, takže se Roman Zindulka dozvěděl verdikt od redakce MF DNES.

"Je to takové rozhodnutí, že vlk se nažral, ale koza zůstala celá," komentoval rozsudek překvapený exředitel hradeckého letiště. "Když jsem vlastně nebyl ředitelem, tak teď ještě abych zpětně vrátil platy," dodal s ironií v hlase.

U soudu chtěl Zindulka hlavně očistit své jméno

"Jde mi hlavně o moje jméno, které bylo pošpiněno. Žiju v Hradci padesát let, mám tři děti a rád bych měl zase čistý štít," řekl už dříve.

O případu

Krajské město založilo společnost Letecké služby Hradec Králové v roce 2007. Po auditu musel v září 2011 odejít Roman Zindulka, který šéfoval hradeckému letišti tři roky. Předtím byl rok předsedou představenstva. Kontroloři objevili chyby v účetnictví, zmanipulovaná výběrová řízení či výdaje za osobní dárky.

Nyní se nejspíše odvolá ke krajskému soudu, ale musí se nejdříve poradit se svojí právní zástupkyní, která čeká na písemné odůvodnění rozsudku.

"Jsem však spokojený, že soud uznal, že k výpovědi nebyl důvod. Dodnes se necítím, že bych něco špatného provedl. To odvolání pro mě byl obrovský šok, nikdo mi nikdy nic nevytkl a měsíc před odvoláním jsem dostal dokonce děkovný dopis od primátora," řekl Zindulka.

Podle soudu nemá ani jedna strana právo na náhradu nákladů řízení. Proč byla pracovní smlouva neplatná, vysvětlil Brychta následovně: "Je nepřípustné, aby byla činnost statutárního orgánu byla vykonávána prostřednictvím pracovního poměru."

Než se totiž Zindulka stal ředitelem, působil v městské společnosti ve funkci předsedy představenstva a pracovní náplň těchto dvou pozic byla ve smlouvě podle soudu vymezena shodně.

Audit odhalil nedostatky v hospodaření, zabývá se tím policie

"To by mělo být důvodem k absolutní neplatnosti pracovní smlouvy. Pokud neexistoval pracovní poměr, nemohlo dojít k platnému rozvázání tohoto pracovního poměru," řekl Brychta.

Soud se zabýval i tím, proč byl bývalý ředitel Leteckých služeb propuštěn tak narychlo. Audit ve společnosti totiž odhalil závažné nedostatky v hospodaření. Na povrch vypluly černé fondy, chyby v účetnictví, pochybná výběrová řízení nebo tankování nafty určené k likvidaci, které bez placení využíval například poslanec ODS Pavel Staněk. Vším se nyní zabývá policie.

"Protokol sice obsahuje záznamy o určitých porušeních povinnosti, které snad mohl způsobit žalobce, nicméně není mu to jednoznačně vytýkáno. Protokol neobsahuje žádné konkrétní konání po 26. 9. 2010," upozornil ve čtvrtek soudce.

Veškerá pochybení před tímto datem totiž byla promlčená, a tudíž nemohla být důvodem k rozvázání pracovního poměru.