Tragická nehoda u Chomutic na Jičínsku má tři oběti.

Tragická nehoda u Chomutic na Jičínsku má tři oběti. | foto: Policie ČR - OŘ Jičín

Za smrt cyklistek se muž půjde léčit, pozůstalí chtějí stíhat doktorku

  • 106
Okresní soud v Jičíně uložil ochrannou ústavní léčbu řidiči, který loni v září usmrtil tři cyklistky při dopravní nehodě u Chomutic na Jičínsku. Muž se před nehodou léčil s duševní chorobou, trestní stíhání bylo zastaveno. Pozůstalí ale zvažují trestní oznámení na jeho lékařku za to, že mu ponechala řidičský průkaz.

Devětapadesátiletý muž rozhodnutí soudu přijal a je připraven ústavní léčbu nastoupit. V péči lékařů se ocitl hned po nehodě.

Nejprve byl na klinice v Hradci Králové, poté se přesunul do Psychiatrické nemocnice v Kosmonosích, odkud ho však kvůli stabilizovanému stavu pustili domů (více čtěte zde).

„Rozsudek je nepravomocný, protože pan předseda musí doručit rozhodnutí i případným zákonným zástupcům. Je to jen formalita. Pan obviněný se vzdal práva na odvolání,“ řekl státní zástupce Petr Krupka.

U soudu vypovídal také znalec z oboru psychiatrie Ivan Tůma, na základě jehož posudku státní zástupce přerušil trestní řízení proti řidiči z důvodu jeho nepříčetnosti. Tůma navrhl muži ústavní léčbu.

Řidič osobního vozu, který v září při nehodě v chomutické místní části Obora usmrtil tři seniorky (podrobnosti čtěte zde), v minulosti docházel k ambulantnímu léčení, jeho lékařka však nenavrhla odebrání řidičského průkazu.

Muž trpí bipolární maniodepresivní psychózou, která má střídavé stavy, kdy je pacient normální a kdy se nemoc projevuje. Podle deníku Právo měla v takových případech manželka na pokyn lékařky muži zamezit přístup ke klíčům od auta. Pozůstalí proto žádají o posouzení trestní odpovědnosti lékařky.

„Zatím o žádném trestním oznámení nevím,“ řekla iDNES.cz psychiatrička.

Soudní znalec Ivan Tůma však plošné odebrání řidičských průkazů psychiatrickým pacientům odmítá. Podle něj nelze problém řešit legislativním opatřením. Rozhodnout má ošetřující lékař, na kterém leží také odpovědnost za následky.

„Jsem zásadně proti, aby se řeklo, že kdo má bipolární poruchu nebo cukrovku, nesmí mít řidičský průkaz. Každý pacient je jiný, každý průběh onemocnění je odlišný. Jistě jsou případy, kdy se navrhne odebrání řidičského průkazu, ale jsou zase jiné případy, kdy by to byl zbytečný zásah do svobody pacienta,“ upozornil Tůma.