Pád svatebčanů do propasti zachytil v létě 2010 fotograf MF DNES.

Pád svatebčanů do propasti zachytil v létě 2010 fotograf MF DNES. | foto: Martin HorkýMF DNES

Zproštěna, potvrdil soud verdikt za pád lávky se svatebčany

  • 35
Krajský soud v Hradci Králové zamítl odvolání státní zástupkyně proti osvobozujícímu rozsudku, který hodnotil vinu za pád dřevěné lávky na lesním hrádku Aichelburg v Krkonoších. Předloni se tam zranilo sedm svatebčanů včetně nevěsty. Hniloba dřeva byla skrytá a obviněná ji nemohla odhalit, konstatoval soud.

Žalobci z neštěstí vinili Lenku Klimešovou z krkonošského turistického centra, která hrádek udržovala pro Hradní společnost Aichelburg. Té objekt pronajímala Správa Krkonošského národního parku. 

Lesní hrádek Aichelburg

Romantická zřícenina stojí na úbočí Světlé hory od roku 1863 a vybudoval ji personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga. Hrádek vlastní Správa Krkonošského národního parku, v roce 1995 začalo památku opravovat sdružení Hradní společnost Aichelburg, turisté hrádek navštěvují od roku 2000.

Hrádek Aichelburg

"Prohnilost trámů byla skrytá," konstatoval soudce Jan Šulec, a potvrdil tak verdikt Okresního soudu v Trutnově z letošního 2. května. Trutnovský soud podle Šulce provedl dostatečné dokazování.

Krajský soud v Hradci Králové se případem zabýval na základě odvolání státní zástupkyně.

"Soud prvního stupně hodnotil důkazy jednostranně ve prospěch obžalované, která kontrolu neprováděla řádně. Rozhodně se nejednalo o skrytou vadu," trval i dnes na vině Klimešové státní zástupce.

Podle krajského soudu ale nebylo úkolem Klimešové, aby kontrolovala stav hrádku nebo upozorňovala na nebezpečí. Podle dodatku k pracovní smlouvě měla jen zajišťovat úklid obřadní síně, prodávat lístky a půjčovat klíče. To vše bezplatně.

"O žádné kontrole nebyla vůbec řeč, úklid se týkal jen hradní síně," vysvětlil předseda senátu a dodal, že ani původní smlouva mezi Klimešovou a Hradní společností Aichelburg nemluvila o povinnosti kontrolovat stav objektu.

Potvrzující verdikt, proti kterému už se nelze odvolat, vítal obhájce Klimešové Jan Zuska: "Jsme spokojeni, takové rozhodnutí jsme očekávali, protože jsme byli přesvědčeni, že okresní soud rozhodl správně."

Na prohnilé trámy doplatili 8. července 2010 svatebčané, kteří se po obřadu na mostku spojujícím stavbu na skalním ostrohu s pevninou shromáždili ke společnému fotografování. Vzápětí popadali do více než třímetrové hloubky a sedm z nich se zranilo.

Někteří se z následků zranění stále zcela neuzdravili. Od Klimešové žádali více než milionové odškodné, ale trutnovský soud je odkázal na řízení občansko-právní. Původně se stejně jako státní zástupkyně proti květnovému rozsudku odvolali, ale pak ho vzali zpět.

,