Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MF DNES

Exředitel hořické nemocnice u soudu odmítl obvinění z bossingu

  • 0
U hradeckého krajského soudu vypovídal bývalý ředitel hořické nemocnice a odmítl obvinění z takzvaného bossingu, tedy že by šikanoval svého podřízeného. Bývalý zaměstnanec nemocnice se domáhá omluvy za diskriminaci na pracovišti, podle vedení ale dostal výpověď kvůli nedostatečnému vzdělání.

Peter Hrnčiar pracoval v Městské nemocnici v Hořicích od roku 2006 až do roku 2009 na pozicích vedoucího laboratoří a náměstka ředitele pro řízení jakosti. Pak ale nemocnice udělala organizační změny a on dostal výpověď.

„Vedení nemocnice začalo konstruovat vůči mému klientovi různá obvinění, podle kterých se dopouštěl porušování pracovní kázně, neplnění pracovních úkolů. To vše pokládáme za smyšlenky,“ řekl jeho právní zástupce Roman Rožnovský a upozornil, že jeho klient byl jako občan slovenské národnosti znevýhodňován a byl vystaven takzvanému bossingu.

Dřívější soudy žalobce prohrál

Peter Hrnčiar žaluje Městskou nemocnici v Hořicích kvůli porušení práva na rovné zacházení se zaměstnanci a chce po nemocnici omluvu. Původně žádal i 900 tisíc korun, požadavek ale stáhl s tím, že v případě omluvy bude chtít náhradu nemajetkové újmy v dalším řízení.

Soudy se už dříve zabývaly jeho žalobou o neplatnost výpovědi z pracovního poměru. Okresní soud v Jičíně ji zamítl, což potvrdil po odvolání i krajský soud a Nejvyšší soud v Brně následně zamítl Hrnčiarovo dovolání. Neuspěl ani s ústavní stížností.  

Bossing, tedy psychickou šikanu a diskriminaci ze strany nadřízeného, ale u soudu dopoledne odmítl bývalý ředitel nemocnice Ladislav Dytrych. Tvrdí, že útokům naopak čelil on ze strany žalobce.

„Když jsem ho přijímal, tak neměl registraci v oboru, aby mohl být odborným garantem. Deklaroval, že si zkoušky do podzimu 2006 doplní, byl k tomu opakovaně vyzýván, ale oddaloval to a podle veřejné databáze na internetu je nemá dodnes!“ vypověděl bývalý ředitel nemocnice. 

„Myslím, že jsem byl bezmezně tolerantní, ale míra trpělivosti přetekla ve chvíli, kdy požádal o zvýšení osobního ohodnocení. Pro nečinnost a špatné výsledky jsem ho z funkce odvolal,“ vysvětlil soudu Dytrych, proč se rozhodl Hrnčiara o dva roky později z funkce sesadit.

Žalobce namítá, že podmínku související s doplněním vzdělání v pracovní smlouvě neměl. „Ředitel nemocnice definoval mou pozici až téměř po dvou letech. Byl jsem udržován v nevědomosti,“ stěžuje si Hrnčiar.

Zatímco on mluví o bossingu a na nadřízeného si stěžoval i u zřizovatele, tedy města Hořice v Podkrkonoší, tehdejší ředitel nemocnice také vzpomíná na nepříjemné osobní útoky.

„V té době začaly útoky na mou osobu. Rozesílal emaily spolupracovníkům, že je diskriminován, nechtěl se mnou komunikovat a vše chtěl písemně a doporučeně. Viděli jsme se maximálně v řádech hodin, protože byl neustále v pracovní neschopnosti, bral si dovolenou nebo ošetřování člena rodiny,“ vypověděl exředitel městské nemocnice. 

„Myslím, že to byly cílené provokace. Jednou jsem mu napsal sms, že potřebujeme dokumenty z jeho uzamčené skříňky. Odpověděl mi, že je nemocný a hned druhý den dostal starosta dopis, že ho šikanuju prostřednictvím sms zpráv,“ dodal Dytrych.

V roli svědka vypovídal několik hodin. Popřel také dřívější tvrzení advokáta Rožnovského, že ho zřizovatel v podstatě donutil z funkce ředitele abdikovat (více najdete zde). „Skončil jsem na moji výslovnou žádost,“ řekl Dytrych.

Krajský soud v Hradci Králové odpoledne vyslechl další svědky a jednání odročí na další termín. „Upozorňuji vás na časovou i finanční náročnost sporu,“ varoval obě strany soudce Jan Fifka. I když se žalobce domůže omluvy, náklady řízení se mohou vyšplhat na desítky, možná i stovky tisíc korun.