Soudní jednání s Poláky zahájil hradecký krajský soud 14. července 2014 | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Navrtávači“ z Polska dostali za stovky vykradených domů až šest let

  • 18
Krajský soud v Hradci Králové potrestal tři polské zloděje, takzvané navrtávače, vězením na 3,5 až 6 let. Vyhostil je také z České republiky. Čtvrtého osvobodil. Muži vnikali po nocích do stovek domů v celém Česku po navrtání plastových oken či dveří a nechali za sebou škodu za 12,5 milionu korun.

Mužům hrozilo za rozsáhlé krádeže až deset let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný. Tři obžalovaní a státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání.

Piotr Jarosiński dostal trest 3,5 roku vězení a vyhoštění na dobu 10 let. Henryk Roman Kaczanowski má 6 let vězení a vyhoštění na dobu neurčitou. Radoslaw Stanislaw Kukla stráví ve vězení 5,5 roku a má také trest vyhoštění na dobu neurčitou.

Damian Adam Wyrzucki byl zproštěn obžaloby. „Účastnil se dovozu a odvozu na místo činu, vypověděl, že nevěděl, že se jednalo o trestnou činnost, stejně vypovídali i ostatní obžalovaní,“ řekl předseda senátu Miroslav Mjartan.

Soud také potrestal Kaczanowského a Kuklu propadnutím věcí, které používali při krádežích, tedy různých druhů kleští, optického přístroje Viper a dalekohledu.

Státní zástupce obžaloval Poláky z celkem 417 skutků. Soudce je však zprostil některých bodů obžaloby, protože se jim je nepodařilo prokázat. Odsouzení musí zaplatit poškozeným lidem a pojišťovně kolem 140 tisíc korun, o další nároky se pojišťovna musí soudit.

Muži dostali přezdívku „navrtávači“, protože do domů, ve kterých nicnetušící majitelé většinou klidně spali, se dostávali nad ránem přes plastová okna a dveře, do kterých vyvrtávali nepatrné otvory například ručními nebozízky.

Brali většinou jen hotovost, platební karty, osobní doklady a šperky, ale v některých případech nepohrdli ani stravenkami, drahými hodinkami, fotoaparáty nebo třeba páskem z krokodýlí kůže za 20 tisíc korun.

Spis měl přes dvacet tisíc stran a čtení obžaloby na začátku hlavního líčení trvalo i přes zkrácenou verzi celý den.

Muži unikali policii čtyři roky. Dostali se do vazby v červenci 2013 poté, co je zásahová jednotka zadržela na hraničním přechodu Králíky - Dolní Lipka na Orlickoústecku a v kempu Rozkoš u České Skalice (video ze zatčení nejdete zde, tehdy se gangu připisovala vyšší škoda).

S kriminalisty odmítli spolupracovat, ale svědčily proti nim zanechané stopy. Před soudem promluvili, avšak přiznávali jen část krádeží (více čtěte zde).

Bratr tipoval a kradl, druhý hlídal

Mužům je od 21 do 39 let a tři z nich jsou příbuzní, dva z obžalovaných jsou bratři, další je jednoho nevlastní syn. Několikrát trestaný šestatřicetiletý Piotr Jarosiński loni označil za strůjce krádeží svého o tři roky staršího bratra Henryka Romana Kaczanowského.

„Ano, s bratrem jsem jezdil do Čech. Navrhl mi to, vždy měl dopředu vytipovanou a naplánovanou trasu. Já měl za úkol hlídat a dávat pozor opodál, zatímco bratr vrtal a vykrádal domy,“ vypovídal Jarosiński.

Dodal, že jako trestaný nemohl v Polsku najít v práci, proto se rozhodl živit manželku a dvě malé děti tímto způsobem. Přiznal se ke 130 bodům obžaloby, dalších 31 vykradených domů popřel, protože si už prý konkrétní domy nepamatoval. Přiznal jen ty, kde po něm zůstaly stopy.

„Navrtávači“ v číslech

Čtveřice Poláků ve věku od 21 do 39 let je obžalována z toho, že se od dubna 2009 do července 2013 vloupala nebo se pokusila vloupat do celkem 417 domů. Škoda, kterou způsobili, převyšuje 12,5 milionů korun. Za krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, jim hrozilo až desetileté vězení.

I Kaczanowski se k většině skutků přiznal. Celkem 195 vykradených domů potvrdil, zhruba sedmdesátku vloupání ale popřel. Právě on byl podle bratra mozkem celé operace, vytipovával si domy, vozil kleště a vrtáky a ve vestě měl baterku a noktovizor, aby viděl ve tmě.

„Celá obžaloba je konstrukce výmyslů a lží státního zástupce,“ řekl loni Kaczanowski a dodal, že policie proti nim zfalšovala důkazy a udělala z nich mediálně propíraný gang.

Nejvíce domů vykradli v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, ale své oběti si vytipovávali i v ostatních krajích. Udeřili například i v Olomouci, Opavě, Poděbradech nebo Táboře.

Policie dobře organizovanému gangu původně připisovala, že má na svědomí 859 vykradených domů a škodu převyšující 35 milionů korun.

Pak se ale potvrdilo podezření, že úplně stejným způsobem vykrádá domy ještě jedna skupina zlodějů. Po zveřejnění případu se jejich technikou navrtávání totiž pravděpodobně inspirovala banda z Ostravska, která pracovala nezávisle na té polské (více najdete zde).

, ,