Hledaný Kurd vyčká v české vazbě. Právnička ho přirovnala k disidentům

  • 134
Královéhradecký krajský soud poslal do vydávací vazby třicetiletého občana Turecka hledaného Interpolem kvůli spojení s terorismem. Policie ho zadržela v úterý v Hradci Králové. Podle zjištění MF DNES se vyhýbal vězení za roznášení kurdských letáků. Napojení na islamisty žalobce vyloučil.

Třicetiletého Nazmina Sahina přivedla do jednací síně královéhradeckého krajského soudu speciální policejní jednotka. Soud rozhodl, že Sahin zůstane ve vazbě, než se vyjasní, z čeho jej turecká justice viní. Policie muže turecké státní příslušnosti, který se prokazuje italským pasem, zadržela v úterý v Hradci Králové při silniční kontrole (o zadržení jsme psali zde).

„Soud vyhověl našemu návrhu, aby vyžádaná osoba byla vzata do předběžné vazby. Hrozí nebezpečí útěku. Žádné oficiální doklady zatím nemáme, ani žádné konkrétní rozhodnutí. Turecká strana na to má čtyřicet dnů. Prostřednictvím ministerstva spravedlnosti budeme kontaktovat prokuraturu ve městě Van ve východním Turecku a vyzveme je, aby nám doložili listinné podklady,“ uvedl státní zástupce Radek Soukup.

Policie muže kurdské národnosti dopadla na základě mezinárodního zatykače. Interpol jej hledal pro trestnou činnost s vazbou na terorismus. Státní zástupce už nyní vyloučil, že by Sahin měl vazby na Islamský stát.

„Nemáme ani zatykač, jen svodnou zprávu Interpolu, a ta se zmiňuje, že podporoval a propagoval jistou organizaci, která má působit v Turecku. Zatím nebudu uvádět jakou, ale mohu už teď vyloučit, že by šlo o organizaci Islámský stát a ani PKK (Strana kurdských parcujících, bojující za samostatný kurdský stát, pozn. red.),“ uvedl Soukup.

Na dotaz MF DNES, jestli je organizace na seznamu teroristických organizací USA či Evropské unie, Soukup dopověděl: „Zatím, bez komentáře.“

Je obětí tureckého systému, míní právnička

Právní zástupkyně Zuzana Dostálková naznačila, že jde o oběť systému v Turecku, kde se angažoval v opozici.

„Jeho činnost bych přirovnala k disidentské činnosti u nás za komunismu. Má italské doklady, vypadají věrohodně. Na území EU se zdržuje asi šest let a převážně v Itálii,“ uvedla Dostálková.

Podle ní Sahin cestoval do České republiky jako běžný turista.

„Řekl, že s ČR nemá nic společného, že tady byl nahodile, jen na turistickém výletě. Nechce být vydán do Turecka. Hrozí mu tam vyšší trest,“ uvedla Dostálková, která podala do protokolu stížnost proti rozhodnutí soudu.

„Nemohu potvrdit ani vyvrátit, že by v některé zemi EU měl politický azyl,“ dodal Soukup.

Co se se zadrženým Turkem bude dál dít, bude jasné nejdříve za čtyřicet dnů. „Vzhledem k tomu, že případ je složitý, lze předpokládat, že přípravné řízení bude delší než kratší,“ dodal Soukup.

,