Obžalovaný výrobce varhan Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové....

Obžalovaný výrobce varhan Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové. (20. 11. 2013) | foto: iDNES.cz

Hradec přišel o 6 milionů i varhany, výrobci opět hrozí až 10 let vězení

  • 0
Kauza nikdy nedokončených varhan pro hradeckou filharmonii, na které zdejší magistrát poskytl šestimilionovou dotaci, se vrátila ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Nový znalecký posudek potvrzuje, že Vladimír Grygar většinu peněz na výrobu varhan zřejmě nepoužil.

Loni v únoru hradecký krajský soud výrobce varhan Vladimíra Grygara z Prostějova zprostil obžaloby. Přestože hradecký magistrát dodnes nemá ani varhany, ani peníze, podle soudu se dotační podvod z roku 2006 nepovedlo prokázat (rozhodnutí najdete zde).

Vrchní soud ale nařídil doplnit dokazování, takže mimo jiné vznikl další znalecký posudek.

"Projektová dokumentace z mého pohledu neexistuje. Jsou to jen zkopírované obrázky z katalogu jedné firmy. Velmi uznávaný soudní znalec z Německa, se kterým jsem kalkulace konzultoval, ohodnotil cenu dokumentace na zhruba 51 tisíc," řekl nově přizvaný znalec Luboš Kašpar a připomněl, že Grygar za tuto dokumentaci inkasoval půl milionu korun.

Nesedí podle něj ani počty hodin odvedené práce, ani naúčtovaný materiál. "V žádném případě pan Grygar nespotřeboval 29 kubíků dřeva, můj odhad je 10 kubíků. V auditu města dokonce předložil 56 kubíků, což je pro představu materiál na pět dřevostaveb," vysvětloval soudu znalec.

Podle obžaloby způsobil Hradci škodu 5,4 milionu

Obžalovaný jeho závěry odmítá. "S posudkem ve všech směrech nesouhlasím, hlavně z pohledu odbornosti," namítl Grygar a vysvětloval senátu, proč je podle něj projektová dokumentace dostačující.

Tvrdí, že šest milionů od města skutečně použil na stavbu varhan, nemohl je ale dokončit kvůli trestnímu oznámení, které na něj podala právě hradecká radnice. Podle původního znaleckého posudku totiž na varhany použil jen něco přes 600 tisíc korun, zatímco 5,4 milionu korun utratil.

"Obžalovaný peníze užil k jinému účelu, zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary, na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu," stojí v obžalobě.

Druhý znalecký posudek si nechal vypracovat sám obžalovaný a podle toho cena rozpracovaných varhan naopak poskytnuté dotaci odpovídala. Grygarův obhájce tvrdí, že první znalec nevzal v potaz přípravné práce, které se vyšplhaly na více než 8 milionů korun, a překročily tak i samotnou výši dotace.

Celkem měly varhany vyjít na 18 milionů korun, ale dárci, kteří měli doplatit zbytek, se podle Grygara kvůli trestnímu oznámení stáhli. Soud dnes konfrontoval oba znalce a posoudil nové listinné důkazy, nový verdikt se chystá vynést příští týden. Za dotační podvod se škodou velkého rozsahu může uložit pět až deset let vězení.