Petr Zelenka před královéhradeckým krajský soudem. Za své řádění dostal...

Petr Zelenka před královéhradeckým krajský soudem. Za své řádění dostal doživotní trest. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Soud znovu zamítl odškodnění pro pozůstalé v kauze heparinového vraha

  • 6
Krajský soud v Hradci Králové zamítl žalobu příbuzných jedné z obětí po heparinovém vrahovi Petru Zelenkovi. Domáhali se téměř devíti milionů korun po havlíčkobrodské nemocnici. Nyní jí mají naopak sami zaplatit soudní výlohy za vleklý spor. Rozsudek ale ještě není pravomocný.

Odškodnění za nemajetkovou újmu se domáhala pětice pozůstalých po osmasedmdesátiletém pacientovi, který se stal před deseti lety osmou obětí zdravotníka havlíčkobrodské nemocnice Petra Zelenky. Soudce hradeckého krajského soudu Jan Fifka jim ale náhradu škody nepřiznal s odůvodněním, že se havlíčkobrodská nemocnice nedopustila žádného protiprávního jednání, které by je poškodilo.

„Žaloba se zamítá. Soud v případě žalované nemocnice neshledal žádné pochybení. Musíme se na to dívat tehdejším pohledem, ne dnešním, když už všechno víme. Tehdy nebylo snadné odhalit, co se tam děje, že tam řádí nejmasovější vrah v dějinách ČR. Nemocnice prevenční povinnost, na které v podstatě žaloba stojí, nezanedbala,“ uvedl Fifka, který se kauzou zabýval už podruhé.

Žalobu poprvé zamítl už před dvěma lety. Pozůstalí se ale odvolali a případ řešil vrchní soud. Kvůli procesním nedostatkům vrátil kauzu zpět do Hradce.

„Odpovědnost nese vrah, nikoli jeho zaměstnavatel, protože šlo o exces. Žaloba je od počátku nedůvodná a od počátku to vědí,“ řekl v závěrečné řeči před vynesením rozsudku advokát nemocnice Jan Mach.

Podle něho soudy různých instancí v minulosti velmi podrobně posuzovaly možná pochybení personálu nemocnice. „Naopak se ukázalo, že to, co se v nemocnici dělo, se podařilo odhalit díky téměř detektivní práci primáře ARO Pavla Longina. Soudy to vysoce ocenily,“ uvedl.

Pozůstalí se podle advokáta pravděpodobně znovu odvolají

Masový vrah Petr Zelenka, který si odpykává doživotní trest, tajně podával od května do září roku 2006 na anesteziologicko–resuscitačním oddělení havlíčkobrodské nemocnice pacientům nepředepsaný lék na ředění krve heparin. Zavraždil sedm lidí a v dalších deseti případech se o to pokusil.

Pětice příbuzných, která se u hradeckého krajského soudu domáhala 8,8 milionů korun, tvrdí, že nemocnice nezvolila správný léčebný postup a vraha včas neodhalila (více o argumentech obžaloby zde). Právní zástupce pozůstalých Jan Bunganič proto s rozsudkem nesouhlasí.

„Pravděpodobně podáme odvolání. Nemocnice měla při zjišťování těch případů postupovat razantněji. Navíc byl až osmou obětí. Proto si myslíme, že už dávno měla být nastavena pravidla tak, aby se to neopakovalo. Měl být následně léčen jinak. Nemocnice v Havlíčkově Brodě nepostupovala lege artis (podle pravidel oboru) a měla by přijmou společenskou zodpovědnost a náhradu nemajetkové újmy poskytnout,“ uvedl Bunganič.

Pozůstalí, které zastupuje, nejsou prvními, kteří chtěli odškodnění. Civilní žaloba, ve které v pátek krajský soud rozhodl, je v pořadí už sedmá. Také všechny předchozí soud zamítl (o dalším případu čtěte tady).

„Je nám velice líto, že ty rodiny byly vystaveny něčemu takovému, jako byla kauza s Petrem Zelenkou, nicméně je to už řadu let a nemocnice musí fungovat dál. Nepochybujeme o tom, že pro pozůstalé je to stále velmi citlivá záležitost. Už tolikrát jsme za tu dobu u soudů různých instancí prokázali, že naši lékaři a veškerý zdravotnický personál postupoval lege artis, dělali vše pro to, aby zjistili, co možná nejrychleji, co je důvodem krvácivých stavů, snažili se pacienty zachránit,“ uvedla mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Pokud se proti rozsudku pozůstalí skutečně odvolají, bude se kauzou opět zabývat vrchní soud.