Dva cizinci tiše protestují před Okresním soudem v Hradci Králové. Střídavou péči pro svoji dceru chce Antoni Miquel ze Španělska (vpravo) i Fernando Burgos ze Švédska. (1. 7. 2014) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Španěl bojuje v Česku o dceru, za neplacení alimentů mu ale hrozí vězení

  • 35
Španěl Antoni Miquel, který před hradeckým okresním soudem tiše protestoval za střídavou péči, se ocitl u trestního soudu kvůli neplacení výživného na dceru. Hájí se, že ho exmanželka podvedla.

K soudu ve čtvrtek odpoledne dorazil Antoni Miquel v červeném tričku s piktogramy rodičů a dětí a nápisem Střídavá péče. Trika si v různých barvách nechal vyrobit už v létě, kdy před Okresním soudem v Hradci Králové stál dlouhé hodiny a dny a mlčky protestoval proti tomu, že mu česká matka brání ve styku s osmiletou dcerou (více čtěte zde). 

Rodiče spolu nejsou schopni komunikovat. Ještě ani nezačal jejich spor o opatrovnictví a otec původem ze Španělska se u trestního soudu zpovídá z toho, že na dceru neplatil výživné.

„Od června 2013 do 15. ledna 2014, vyjma července, kdy uhradil 200 eur, nepřispíval na výživné ve výši 28 tisíc korun měsíčně,“ uvedla státní zástupkyně Iveta Žučková, která otce za přečin zanedbání povinné výživy navrhuje potrestat až ročním vězením.

„Jsem obětí promyšleného podvodu“

Třiapadesátiletý Španěl, který se kvůli dceři před dvěma lety přestěhoval do Hradce Králové, ale tvrdí, že ho bývalá manželka podvedla.

„Stal jsem se obětí promyšleného podvodu, protože když jsme se před čtyřmi lety rozváděli, neexistoval mezi námi žádný konflikt, věřil jsem jí a podepsal jsem společnou dohodu. Platil jsem jí 28 tisíc měsíčně na naši společnou hypotéku na byt a leasing auta, netušil jsem, že podepisuji výživné, o tom jsme se tehdy vůbec nebavili. Od rozvodu jsem jí zaplatil už 1,3 milionu korun,“ vypovídal prostřednictvím tlumočnice.

Monika Catalá ale u soudu takovou dohodu kategoricky popřela. Otec podle ní účelově informace zkresluje a ona se řídí platným nařízením soudu, který na základě jejich dohody rozhodl o výživném ve výši 28 tisíc korun. 

„Jsem tady od toho, abych jménem své dcery vymáhala výživné, které otec neplatí. Ultimativními a nátlakovými metodami mi sděluje, že jestli neuvidí dceru, tak já neuvidím jeho peníze. Mé dceři se tím, že neplatí žádné výživné, zásadně snížil životní standard a já jsem v pasti, protože nyní nemá nárok ani na příspěvky na dítě,“ řekla matka. 

Na dotaz soudu ale přiznala, že část z 28 tisíc korun, které měl otec platit od roku 2010 jako výživné, použila na splácení hypotéky. Tu nemusí platit od roku 2011, kdy se rozhodli byt v Hradci Králové prodat. Za utržených 600 tisíc prý podle dohody s Miquelem vybavila svůj byt, kam se s dcerou přestěhovala.

Španěl opustil firmu, aby mohl bojovat o dceru

Miquel tvrdí, že peníze přestal posílat až ve chvíli, kdy mu exmanželka začala bránit v kontaktu s dcerou. Tedy o dva roky později. „Je to už pět měsíců, co jsem nemohl být se svojí dcerou a dva měsíce jsem ji vůbec neviděl. Jinak jsem ochoten platit polovinu jejích nákladů, pokud budou prokazatelné,“ tvrdil u soudu.

Zatímco otec je přesvědčený, že matka s dcerou manipuluje a navádí ji proti němu, podle matky naopak dcera nechce vídat otce. „Její psychický stav se zhoršil a potřebuje péči terapeutky, protože otec ji v září pronásledoval v místě bydliště i u školy.“

U soudu neměl Miquel žádného obhájce, prý si ho nemůže dovolit. V současnosti nemá téměř žádný příjem, údajně se plně soustředí na boj za péči o dceru a jeho prosperující firma v katalánské Tarragoně je nyní v likvidaci. Soud vynese rozsudek koncem listopadu, mezitím začne také civilní řízení o opatrovnictví dítěte.