Na místě hájovny U Dvou šraňků z 19. století má vyrůst moderní výukové centrum...

Na místě hájovny U Dvou šraňků z 19. století má vyrůst moderní výukové centrum (12.1.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kritizoval bourání hájovny, teď se u něj střídají kontroloři z úřadu

  • 125
Nevýdělečný spolek, který vychovává šermíře, scénografy či zvukaře, čelí opakovaným kontrolám živnostenského úřadu hradeckého magistrátu. Jeho členové se domnívají, že jediným vysvětlením úřední šikany je jejich angažování v kauze bourání hájovny U Dvou šraňků.

Říkají si Svobodní Žoldnéři. Před lety začali v Dobrušce pořádat rekonstrukce bitev třicetileté války, postupně se kromě šermu zaměřili i na ozvučování nejrůznějších kulturních akcí jako třeba Slavnosti Královny Elišky, sokolské slety nebo Divadlo Evropských regionů.

Pozornost úřadu si prý spolek přátel historického šermu zasloužil tím, že do něj patří Lukáš Kocián, spoluautor petice za záchranu hájovny v hradeckých lesích a jeden z nejhlasitějších kritiků záměru ji zbourat a na jejím místě vybudovat výukové centrum (o petici jsme psali zde).

Kauza bourání hájovny

„Nevím, jestli je to pravda, ale úředníci prý dostali pokyn, aby na nás něco našli,“ říká Kocián, kterého si živnostenský úřad poprvé povolal již v březnu, tedy v době, kdy protestní akce vrcholila.

„To je samozřejmě nesmysl, k žádnému udání ani zadání nedošlo,“ brání se pracovnice živnostenského odboru, která si nepřála být jmenována.

„Zajímavé je, že úředníci si ze začátku mysleli, že mě šetří jako fyzickou osobu, ale já přitom nemám živnostenský list ani IČO. Když mi mailem sdělili, že se mnou chtějí mluvit, říkal jsem si, že je to pokračování průšvihu s hradeckým Pivobraním, kde jsem jen dolaďoval zvuk. Přijde mi komické, že jsem se musel ptát, jestli se mnou jednají jako s fyzickou nebo právnickou osobou,“ pokračuje Kocián.

Spolek měl několik měsíců klid, ale úřad nezapomněl a znovu se ozval v červnu. Hlavní organizátor protestů a petice, kterou podepsalo přes devět tisíc lidí, dostal dopis s modrým pruhem a na schůzku s kontrolory raději dorazil i se svědkem.

Půlrok boje za hájovnu nás naučil chodit v papírech

„Už jsem věděl, odkud vítr fouká, a proto jsem si stáhl kontrolní řád, živnostenský zákoník i živnostenský zákon a chtěl jsem vysvětlení, proč kontrolují spolek, který není založený za účelem generování zisku. Půlrok, co bojujeme za hájovnu, nás naučil chodit v papírech a jednat s úředníky. Nejen já, ale i ostatní členové spolku jsme momentálně ve sporu s magistrátem, který je ze zákona naším zřizovatelem, proto jsem měl námitku pro systémovou podjatost a žádal jsem, aby ji prošetřili,“ upozorňuje Kocián.

Zatím posledním krokem aktivistů, kteří odmítají plány na stavbu environmentálního centra, je podané odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu o souhlasu s demolicí hájovny U dvou šraňků.

„Brzy ale vyčerpáme všechny možnosti, jak vydání demoličního výměru zvrátit. Pokud pak vedení města nebude mít vůli vyslyšet přání občanů a budovu zachovat, neexistuje právní způsob, jak stržení zabránit,“ varuje Aleš Dohnal z iniciativy Pro hájovnu!

Vedení radnice sice upozorňuje, že vydaný demoliční výměr ještě neznamená bourání a současně hledá vhodnější lokalitu umístění centra, avšak iniciativa se přesto obává nejhoršího.

„Stačí jedno rozhodnutí rady a hájovna půjde k zemi třeba jen proto, že se nepodaří najít peníze na její rekonstrukci. Navíc někteří koaliční zastupitelé se ani netají tím, že by hájovnu chtěli zbourat,“ dodává Dohnal.