Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně. | foto: ChrochtCreative Commons

Kapucíni na doporučení stahují žalobu, opočenský klášter zůstane kraji

  • 1
Rozhodnutí biskupů stáhnout žaloby na kraje, ve kterých se církev domáhala určení vlastnictví majetku, se vztahuje i na opočenský klášter. Žalobu na Královéhradecký kraj stáhl Řád kapucínů, který o klášter v Opočně na Rychnovsku usiloval od roku 2013.

Právě spor o opočenský klášter byl jeden z nejdůležitějších. Před měsícem totiž Nejvyšší soud zrušil předchozí rozhodnutí, podle nichž měl být vlastníkem stát a areál proto mohl být předmětem církevních restitucí (psali jsme zde). Soud dal za pravdu kraji, který v minulosti do areálu investoval a považuje ho za vlastní.

Ke stažení žalob vyzvali biskupové i další řády a kongregace působící v Česku. Podle generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba jde o desítky až stovky žalob vůči krajům (více čtěte zde).

Informaci, že žalobu stahují, potvrdil právní zástupce Řádu kapucínů Tomáš Nahodil. „Provincie kapucínů se na základě aktuálního doporučení České biskupské konference z minulého týdne rozhodla vzít podanou žalobu zpět a o restituci bývalého kláštera ve Městě Opočně již neusilovat,“ řekl ČTK Nahodil.

Možnost stažení žaloby nastínil už v červnu, rozhodnutí Nejvyššího soudu je totiž pro obecné soudy závazné. „Musíme zvážit, zda budeme u soudů dva až tři roky absolvovat tutéž žalobu, abychom se dostali k Ústavnímu soudu,“ uvedl Nahodil před měsícem.

Spor měl řešit opět Rychnov

Podle kapucínů získal kraj klášter v roce 2003 protiprávně. V roce 2015 se na jejich stranu přiklonil Krajský soud v Hradci Králové, který potvrdil, že nynějším vlastníkem památky je stát, nikoli Královéhradecký kraj. Na klášter měl být uplatněný blokační paragraf, který zabraňoval převodu někdejších církevních majetků (o sporu zde).

Krajský soud se zabýval žalobou na určení vlastnictví, kterou podal Řád kapucínů poté, co se proti loňskému verdiktu rychnovského soudu odvolal kraj i stát (o jednání u soudu zde).

„Česká republika v 90. letech řekla: ‚Ano, budeme vracet nějaký majetek i vydávat náhradní pozemky, ale nesahejte na církevní majetek, to musíme vyřešit.‘ A pak za deset let nechala v tichosti přejít část majetku, aniž vůbec myslela na to, že může jít o historický církevní majetek,“ uvedl v říjnu 2014 samosoudce Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou Michal Strnad.

Do Rychnova se případ po rozhodnutí Nejvyššího soudu měl také znovu vrátit.

Kraj získal klášter od státu, když na něj přešel Ústav sociální péče, který v areálu dříve sídlil. Právě na záměnu pojmů převod a přechod kraj ve svém dovolání upozorňoval.