Starším matkám hrozí potrat, porodní i poporodní problémy.

Starším matkám hrozí potrat, porodní i poporodní problémy. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Přála si porod bez zásahů, teď chce matka po nemocnici 100 tisíc

  • 113
Omluvy od rychnovské nemocnice a finančního odškodnění se u krajského soudu domáhá ve sporu na ochranu osobnosti Hana K.. V září roku 2007 tam coby studentka medicíny porodila zdravého chlapce. Při porodu se ale ona i její partner dostali do ostrého sporu s personálem, především kvůli postupu lékařů.

Muž, který rodičku doprovázel, dokonce porodníkům fyzicky bránil v práci.

„Předmětem sporu je jednání personálu v nemocnici vůči rodičce. Prováděl na ní zákroky bez jejího souhlasu a dokonce proti její vůli. Jde tu o právo ženy zvolit si, jakým způsobem bude její porod probíhat. Žalobkyně žádá po nemocnici omluvu a odškodnění sto tisíc korun,“ uvedla právní zástupkyně dnes devětadvacetileté ženy Zuzana Candigliota.

Jednou z hlavních věcí, které matce na nemocnici vadí, je, že jí lékař během porodu provedl epiziotomii, což je chirurgický nástřih v oblasti mezi pochvou a konečníkem, takzvané hráze, aniž by k tomu dala souhlas.

„Přitom to výslovně odmítla. Lékař tento zákrok provedl proti její vůli. Dále i během porodu jí personál nemocnice nutil do určitých rutinních postupů vycházející ze zvyklostí nemocnice, aniž by s tím ona souhlasila. Postup personálu nebyl v souladu s vědeckými poznatky. Ženě a dítěti takový postup neprospíval a spíše škodil,“ doplnila Zuzana Candigliota.

Nemocnice považovala ženu za problematickou rodičku

Vedení Oblastní nemocnici v Náchodě, pod kterou rychnovský špitál patří, odmítlo případ jakkoli komentovat. „K této záležitosti se do rozhodnutí soudu, který proběhne v nejbližších dnech, nebudeme vyjadřovat. Počkáme si, jak soud rozhodne,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Voborníková.

Již dříve však v mediích prohlásila, že ze strany lékařů i personálu nedošlo k žádnému porušení nebo zanedbání zdravotní péče, což podle ní potvrdil i znalecký posudek Univerzity Karlovy v Praze.

Jednání pokračovalo bez přítomnosti Hany K. čtením zdravotní dokumentace týkající se přímo porodu. Když soudce Jan Fifka dokumenty v jednací síni předčítal, nejčastěji v poznámkách porodníků k rodičce Haně K. znělo slovo „odmítá“.

„Odmítá veškerá další vyšetření. Odmítá CTG záznam. Konfliktní rodička. Vše dělá podle vlastní úvahy. Rodička nespolupracuje,“ to jsou jen některé bezprostřední poznámky nemocničního personálu ve zdravotní dokumentaci popisující průběh porodu.

Při propuštění z nemocnice jeden z lékařů v jiném dokumentu poznamenal: „Spontánní porod komplikovaný nespoluprací rodičky“.

„Novorozenec se narodil s pupeční šňůrou kolem krku. Byl promodralý. Zdravé se dítě narodilo jen díky správné péči nemocnice. Bez toho by to dopadlo špatně. Nemohu souhlasit s tím, že byla personálem k něčemu nucena. Nebyly prováděny žádné nadbytečné úkony. Cílem bylo ochránit zdraví rodičky a dítěte, šlo o to, aby porod dopadl co nejlépe,“ reagoval u soudu právní zástupce nemocnice.

Spor mezi matkou a nemocnicí se táhne už řadu let

Když však před jednací síní dostal dotaz, aby se k případu vyjádřil, odmítl k věci cokoli říci.

„Šlo o studentku medicíny. Dobře věděla, jak správná péče u porodu má vypadat a požadavkům personálu se proto bránila. Za to dostala nálepku nespolupracující konfliktní rodička,“ dodala Zuzana Candigliota.

Spor mezi matkou a nemocnicí se táhne již řadu let. Začal roku 2008, tedy rok po porodu, kdy byla podána stížnost na postup lékařů, avšak Česká lékařská komora stížnost posoudila jako nedůvodnou.

Před šesti lety pak matka podala žalobu na ochranu osobnosti. V roce 2012 ji soud zamítnul, když dal za pravdu soudním znalcům, že k žádnému pochybení ze strany nemocnice nedošlo.

Proti tomu se žalobkyně odvolala a případem se opět začal zabývat krajský soud, který nyní jednání odročil.