Vladimír Dryml, ředitel vrchlabské nemocnice.

Vladimír Dryml, ředitel vrchlabské nemocnice. | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Vrchlabská nemocnice otevře kožní, pojištěnci VZP však mají smůlu

  • 3
Spory soukromé nemocnice ve Vrchlabí a Všeobecné zdravotní pojišťovny mají další pokračování. Špitál v lednu otevře novou kožní ambulanci, pojištěnci VZP ale budou mít smůlu a budou muset jinam.

Nemocnice neuspěla ve výběrovém řízení a největší zdravotní pojišťovna v zemi jí tyto služby nebude proplácet. Špitál se v současnosti s VZP soudí o čtyři miliony korun za poskytnutou péči v roce 2013.

Historie sporů

Sváry mezi vrchlabskou nemocnicí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou mají dlouhou historii. VZP například v roce 2008 zahájila s „problémovým“ špitálem správní řízení kvůli nevybírání regulačních poplatků. Poté, co nemocnice doložila, že poplatky za pacienty platil tajemný sponzor, pojišťovna řízení zastavila.

Bez problémů se v minulosti neobešlo ani uzavírání smluv mezi oběma subjekty. U soudu nyní nemocnice vymáhá údajný dluh za smluvní zdravotní péči v roce 2013 ve výši 4,4 miliony korun.

Současná dohoda o poskytování zdravotní péče platí do roku 2017.

„VZP říká, že kožní ambulance je v naší nemocnici zbytečná, neuzavřela s námi smlouvu. Po zkušenostech s touto pojišťovnou o to ani nemáme zájem,“ uvedl ředitel Česko-německé horské nemocnice Krkonoše Vladimír Dryml.

Podle pojišťovny je tato část péče v regionu už nyní dostatečně pokrytá a další specializované pracoviště není potřeba.

„Péči v oboru kožního lékařství zajišťují pro pojištěnce VZP v této oblasti celkem čtyři zařízení, z toho jedno přímo ve Vrchlabí,“ vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Dalším důvodem bylo i to, že část poskytovaných služeb nebude spadat do péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

V laserovém centru budou pacienti platit sami

„Zástupce vrchlabské nemocnice při výběrovém řízení uvedl, že se nebude jednat o klasickou kožní ambulanci, ale o specializované pracoviště - laserové centrum, kde si většinu výkonů budou muset pacienti zaplatit sami,“ dodal Tichý.

Kožní ambulanci chce nemocnice otevřít v průběhu ledna. Součástí jejího vybavení budou moderní přístroje včetně laserových, se kterými budou pracovat specialisté z Prahy.

„Ambulance bude sloužit nejen občanům regionu, ale i návštěvníkům horského střediska Špindlerův Mlýn,“ naznačil Vladimír Dryml, že jeho zařízení bude cílit také na movitější klientelu, které do hor zejména v zimě míří.

Krkonošská nemocnice v současnosti vede s VZP soudní spor. Špitál tvrdí, že nedostal od pojišťovny zaplaceno za smluvní zdravotní péči v roce 2013 a už na konci loňského roku se rozhodl dluh vymáhat soudní cestou. Celkem chce od pojišťovny 4,4 miliony korun (čtěte zde).

„VZP tím ohrožuje chod celé nemocnice a poskytování zdravotní péče pro 35 tisíc stálých obyvatel regionu a 50 tisíc návštěvníků Krkonoš,“ upozornil Dryml.

Největší zdravotní pojišťovna v zemi považuje nároky soukromého zdravotnického zařízení za neoprávněné. Podle Oldřicha Tichého nemá VZP vůči nemocnici žádné neuhrazené závazky.

„Předmětem sporu jsou úhrady za rok 2013, které nemocnice požaduje nad rámec platných smluvních ujednání,“ uvedl mluvčí.