Hlavně studenti přišli v Hradci Králové demonstrovat před magistrát proti...

Hlavně studenti přišli v Hradci Králové demonstrovat před magistrát proti kácení stromů kolem řeky Orlice (11.12.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pily k Orlici nemohou, kácení stromů se odpůrcům opět daří oddalovat

  • 0
Když už to vypadalo, že první etapě kácení několika desítek stromů na březích hradecké Orlice, proti kterému podepsalo petici více než 11 tisíc lidí, nic nestojí v cestě, za „záchrannou brzdu“ zatáhl Český svaz ochránců přírody. Mezitím ale podél Labe padly stoleté duby.

Odvolání ekologů z organizace Orlice, ale i nedorozumění mezi magistrátem a krajským úřadem podniku Povodí Labe (o sporu více čtěte zde) znemožnily plány na podzimní kácení a možná oddálí i náhradní jarní termín.

„První etapa, kdy byly navrženy u 80 kusů stromů odborné pěstební zásahy a 39 kusů stromů bylo navrženo k odstranění, měla být dle předpokladu zahájena na podzim 2015 a ukončena na jaře 2016. K tomuto termínu byly směrovány i žádosti o příslušná povolení,“ říká mluvčí společnosti Jana Burianová.

Problém si radnice a hejtmanství mezi sebou přehazovaly skoro celý rok a státní podnik se rozřešení dočkal až koncem října, kdy krajský úřad za několika podmínek svolil ke kácení 31 dřevin. Odvolání Českého svazu ochránců přírody však motorové pily opět na čas umlčelo.

„Odvolání je bezpředmětné“

Ochránci přírody mají k protestům hned dva důvody. „Podle našeho názoru není nutné kácet některé mladší stromy. Jejich výběr mi přijde spíš jako nahodilý a důvody, proč je kácet, jsou spíš pseudodůvody. Také žádáme, aby součástí zásahu do tohoto významného prvku byla i náhradní výsadba. Naši připomínku bohužel krajský úřad neakceptoval a odkázal to do dalšího řízení, které možná povede a možná také nikoli magistrát. Náhradní výsadby se tedy vůbec nemusíme dočkat,“ varuje Adam Záruba, předseda organizace Orlice a současně hradecký zastupitel.

Kácení u Orlice v číslech

  • 110 let už roste alej několika stovek stromů podél řeky Orlice v Hradci Králové.
  • 11,7 tisíce lidí podepsalo internetovou petici proti plánu Povodí Labe kácet u Orlice.
  • 156 stromů by podle záměru Povodí Labe mělo na hrázi padnout ve třech etapách.

„Podle našeho názoru je podané odvolání bezpředmětné,“ reaguje Burianová.

Ani oddálení radikálního řezu do zeleně u řeky několik desítek lidí neodradilo od nedávného protestního průvodu k sídlu Povodí Labe. Ačkoli se zdálo, že nejzásadnější spory mezi iniciativou Nechceme holé břehy a firmou již utichly, ani tentokrát nebyla nouze o ostrá prohlášení.

„Nemocné nejsou ty vzrostlé stromy u řeky, nemocný je spíš někdo na Povodí Labe,“ prohlásil například jeden ze zakladatelů iniciativy Denis Patlejch (více o dřívějších protestech čtěte zde).

Zastupitel Záruba se o stoletou alej obává nejen kvůli dřevařským plánům. Myšlenkou na zušlechtění oblíbené stezky mezi mostem „Bailey Bridge“ a Malšovou Lhotou se totiž zaobírá radnice: „Zásadní je otázka, jakým způsobem by stezka měla být realizována. Pokud by tam měli dělat třímetrovou asfaltovou stezku, byl by to průšvih nejen pro stromy.“

Zatímco kácení u Orlice se daří oddalovat, pily již zlikvidovaly 15 statných stromů podél Labe mezi centrem Aldis a mostem Na Pláckách. Největší počet pokácených dřevin představoval dub červený s obvodem kmene až čtyři metry.

Náhradní výsadba?

„Je to také hodně ožehavá věc, ale duby byly v poměrně špatném stavu. Je to krátkověká dřevina, která se dožívá v průměru sta let a právě tyto duby vysazené při regulaci Labe nyní dožívají. Teď půjde o to, zda bude provedena náhradní výsadba,“ upozorňuje Záruba.

Příkaz k výsadbě nových stromků je však součástí rozhodnutí o povolení ke kácení, které Povodí Labe udělil odbor životního prostředí hradeckého magistrátu. Společnost se sice může odvolávat na vodní zákon, který pod hrozbou pokuty zakazuje sázet dřeviny na ochranných hrázích, avšak podle radnice jde jen o obnovu stoleté aleje.

„Odumření několika jedinců a jejich nahrazení je téměř po sto letech běžnou obměnou dřevin v aleji. Stromořadí zde bylo historicky již před účinností vodního zákona, překonalo bez jakéhokoli omezení velký počet povodňových stavů na řece Labe a nikdy zde nebylo příčinou jakýchkoliv technických potíží. Stavitelé již při umisťování dřevin na hráze věděli, že je zpevňují svými kořeny a jsou jejich důležitou součástí,“ odůvodňuje odbor životního prostředí své rozhodnutí, které lze podle všeho docela snadno „namontovat“ i k Orlici.