Nově zvolení zastupitelé Královéhradeckého kraje na svém ustavujícím zasedání (14.11.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

První roztržka nových zastupitelů: podrážíte demokracii, zní z opozice

  • 9
Obrovským rozčarováním i slovy o skandálu či porušení demokracie skončilo pro dva nováčky v krajském zastupitelstvu značně nervózní a přerušované jednání o obsazení výborů. A přineslo i první vážnější střet koalice a opozice.

Zelení s Piráty a SPD-SPO, které mají po dvou zastupitelských mandátech, mají pocit, že všichni ostatní se spojili proti nim, rozebrali si nejlukrativnější místa v jednotlivých výborech a na ně zbyly jen drobky.

V bývalém zastupitelstvu byl výborový poměr sedm členů koalice oproti šesti opozičním, ale nyní si vládnoucí pětikoalice s podporou ANO a KSČM odsouhlasila velmi výhodný poměr 10:5, přičemž pět opozičních členů si mezi sebe musí rozdělit hnutí ANO (tři garantovaná místa), KSČM (jedno) a poslední zbývající si mezi sebou musí dohodnout dva nováčci.

Zelení s Piráty a SPD-SPO upozorňují, že došlo k porušení dohody, že každá opoziční strana má nárok na minimálně jednoho člena ve výboru. Navíc tato dvojice dohromady se čtyřmi mandáty bude mít zavřené dveře do kontrolního výboru.

„Patří k elementárním demokratickým zvyklostem, že každá strana má možnost do poradních orgánů zastupitelstva - tedy výborů - nominovat alespoň jednoho zástupce. Jsme tak od mezi kraji smutným unikátem a vymazání části opozice z výborů je nepěkné i v republikovém srovnání. Demokracie se nedělá šaškováním s vlajkou Tibetu, ale právě otevřeností a diskusí,“ domnívá se Martin Hanousek (Zelení-Piráti).

„Tradiční politické strany, mezi které se již zařadilo i hnutí ANO, uštědřily pořádný políček demokracii. To, co se událo, je pro mě obrovským rozčarováním, protože považuji za základ slušnosti, že když někdo vládne jen rozdílem dvou hlasů, navrhne zastoupení ve výborech například v poměru devět ku šesti. Deset ku pěti je skutečně výsměch,“ míní krajský předseda SPO zastupitel Miroslav Matějka.

Mohli jste předložit vlastní návrh, oponuje hejtman

Hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) připouští, že součástí koaliční smlouvy byl klíč k obsazení výborů, avšak kritici si údajně za svou neúčast v některých komisích mohou sami.

„Před i během zastupitelstva jsme měli intenzivní jednání, jakým způsobem se k tomu postavit a hlavně dosáhnout toho, aby výbory začaly pracovat, protože jsme nechtěli, aby byly navoleny až na dalším jednání, tedy v únoru. Očekával jsem, že opoziční subjekty budou zvlášť po několik desítek minut trvající pauze schopny dohodnout se mezi sebou a dát společný návrh. Bohužel k tomu nedošlo. Očekával jsem, že jednání opozice bude konstruktivnější. Já ji jako hejtman skutečně potřebuju,“ odpovídá na stížnosti nováčků Štěpán.

Za vyloženě skandální Matějka považuje to, že ve výborech chybí jím navrhovaný bývalý šéf hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán.

Podobnou zkušenost mají i komunisté, kteří do výboru navrhovali odborářku Ivu Řezníčkovou. Nejen proto prý zastupitel Zdeněk Ondráček cítí „pachuť arogance moci“.

„Tato nesourodá koalice nejen že potřebuje mít převahu, která co do počtu zastoupení jednotlivých subjektů neodpovídá výsledkům voleb, ale bojí se odbornosti našich lidí tak, že námi nominované Ivě Řezníčkové znemožnili práci ve výboru pro zdravotnictví,“ zveřejnil Ondráček na svém Facebooku.

Rovněž Matějka má pocit křivdy: „Jiné subjekty výbory obsazují podle stranických klíčů lidmi, kteří například pánu Štěpánovi svou odborností často nesahají ani po kotníky. Prostě to považuju za politické zaříznutí. Vrcholem všeho je neúčast reprezentantů některých stran v kontrolním výboru. Přitom to není otázka peněz, protože odměny, které tam zastupitelé pobírají, jsou směšné. V kontrolním výboru vidíte konkrétní čísla z rozpočtu, jakým způsobem se postupuje v zákoně o veřejných zakázkách, ale i další citlivé údaje. Budí to podezření, že někdo nechce, abychom my ty informace měli.“

„Kraj nechce nic skrývat, každý zastupitel má kdykoli právo navštívit jednání kteréhokoli výboru,“ konstatuje hejtman.

„Kterýkoli člen zastupitelstva si ze zákona může kdykoli o cokoli říct a vedení kraje mu to musí neprodleně dát. Nemusí ani žádat podle paragrafu 106 o svobodném přístupu k informacím,“ doplňuje Jan Birke (ČSSD) a přidává i svůj originální postřeh z výborových vyjednávání: „Takových začátků už jsem ve svém politickém životě zažil mraky. Největší bitva se vždy svede o komise a výbory. Nejhorší ale je, že zhruba do roka budou neusnášeníschopné, protože ty lidi tam prostě nechodí. Garantuju vám, že se to stane.“