Václav Havel na trutnovském festivalu s Ivanem Martinem "Magorem" Jirousem,...

Václav Havel na trutnovském festivalu s Ivanem Martinem "Magorem" Jirousem, který zemřel v listopadu 2011. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Tahanice o Havlovu ulici v Trutnově vrcholí, akademici podpořili rebely

  • 34
Přejmenovat část Horské, což navrhují rebelové, anebo Revoluční, jak chce město? Nedůstojné tahanice o to, kterou ulici v Trutnově pojmenují po Václavu Havlovi, jdou do finále. Tragikomický spor, v němž hraje velkou roli nevraživost dvou mužů, rozetne na pondělním zasedání zastupitelstvo.

Na jedné straně stojí dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS), na druhé zakladatel hudebního festivalu TrutnOFF Martin Věchet. Sympatizanty Věcheta, kteří navrhují změnit název kratší části Horské ulice, nově podpořil i Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR.

Podle onomastika Pavla Štěpána je případná změna názvu Revoluční ulice na nábřeží Václava Havla nešťastným řešením.

„Je to výrazně méně vhodný návrh. Jde o méně významnou komunikaci, k níž Václav Havel neměl žádný osobní vztah,“ domnívá se expert, podle něhož pojmenování Horská neodpovídá současné zvyklosti, protože pro pěší zónu se častěji používají neoficiální názvy - třeba U Pošty nebo U Hodin.

Starosta Trutnova Ivan Adamec je na jakékoli zmínky o snaze Věcheta a spol. už alergický.

„Jeho názory mě nezajímají, rozhodne o tom zastupitelstvo a tečka. Ten člověk dělá vše pro to, aby v Trutnově po Václavu Havlovi nebyla pojmenována žádná ulice. Jestli jejich snaha bude takovým způsobem pokračovat, nevím, zda seženu většinu pro pojmenování čehokoli. Čím víc ta skupina se svými pár hlasy bude tlačit na pilu, tím menší bude ochota zastupitelů,“ upozorňuje Adamec.

„Já už jsem si zvykl, že nás město chce znemožnit a vlastně s tím již dopředu počítáme. K našemu návrhu se každopádně začíná připojovat čím dál víc lidí. Zpočátku ten spor sice nechápali, ale už se začínají orientovat a ani nerozumí, proč se to vlastně řeší, když je to tak jasné. Návrh na přejmenování Horské podporují také učitelé, doktoři, potomci Havlových spolupracovníků i lidé angažovaní v někdejším Občanském fóru,“ říká Věchet.

Z pošty v Horské Havel volal se Svobodnou Evropou

Ten argumentuje především tím, že exprezident a disident si právě v Horské ulici dával konspirační schůzky, na místní poště pravidelně vyřizoval hovory pro Svobodnou Evropu a leží tu i pivovar, kde jako dělník pracoval (o argumentech rebelů čtěte také zde).

Kromě Akademie věd podpořili přejmenování části Horské ulice také bývalý ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka či vedoucí katedry českého jazyka Filozofické fakulty Ostravské univerzity Jaroslav David.

„Sbor projednal stanoviska onomastiků, přičemž došel k závěru, že byla vesměs zpracována dle zadání zadavatelů,“ stojí v zápisu trutnovského poradního sboru pro názvosloví a rada města vzápětí doporučila přejmenovat Revoluční ulici.

Avšak Věchet namítá: „Poradní sbor radnice v počtu sedmi lidí, z nichž nikdo není odborníkem na názvosloví, označil odborná stanoviska onomastiků z nejvyšších institucí za vypracované na zakázku. Znevážili nejvyšší instituci a chtějí uklidit odkaz Václava Havla na boční a méně významnou ulici.“

Pavel Štěpán zpochybňuje i argument města, že pojmenování ulice Horská je název směrový, který se nemění. Podle něj je prokázané, že v minulém století nesla ulice jména nejen Gebirgstrasse, ale i T. G. Masaryka či Gottwaldova.

Město už má připravené nové cedule

„Směrové názvy se nepřeměňují. Ať už jsou to ulice Horská, Slezská, Polská, nebo Voletinská,“ stojí si za svým předseda názvoslovné komise města Vladimír Wolf.

Věchet svůj boj nepovažuje za předem prohraný, přestože se domnívá, že v pondělí 12. prosince bude trutnovské zastupitelstvo hlasovat pouze o variantě přejmenování Revoluční. Město dokonce přiznalo, že už jsou vyrobeny tabulky s nápisem nábřeží Václava Havla.

„Pokud to zastupitelstvo neschválí, úředníci si je mohou dát na svůj dům nebo zahradu. Netušil jsem, že jejich výrobu již zadali,“ přesvědčuje starosta. Město již o předběžný souhlas s názvem nábřeží Václava Havla požádalo Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a někdejší první dáma odepsala: „S potěšením Vám souhlas udělím.“