Let nad Sněžkou

Let nad Sněžkou | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nad Krkonošemi se bude létat, motorovým letadlům vymezí letové hladiny

  • 6
Nad Krkonošemi bude možné létat, ale podle nových pravidel, která se dotknou motorového létání. Spor mezi členy aeroklubů a Správou Krkonošského národního parku kvůli možnému plošnému zákazu létání nad horami skončil dohodou.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) ještě nedávno trvala na tom, že novela zákona o ochraně přírody a krajiny přinese od 1. června plošný zákaz létání nad národním parkem. Experti na letectví však namítali, že to v zákoně tak není napsáno, a podezřívali ochranáře, že cíleně dezinformují, aby takový zákaz jednou skutečně přišel (psali jsme zde).

Spor vyvolal paragraf novely, ve kterém stojí: „Na celém území národních parků je zakázáno létat v rozporu s podmínkami stanovenými v opatření obecné povahy, vydaném podle jiného právního předpisu.“

Opatření však teprve vydá Úřad civilního letectví (ÚCL).

Šéf parku Jan Hřebačka se na začátku května sešel s prezidentem Aeroklubu České republiky Vladimírem Machulou a ředitelkou Letecké školy Vrchlabí Šárkou Jorovou. Škola je majoritním vlastníkem Letiště Vrchlabí.

Ochranáři požadují motorová letadla v určité letové hladině

„Prezentovali jsme naši představu o budoucích pravidlech pro létání nad národním parkem, kterou jsme představili už v září 2014 při meziresortních jednáních při přípravě novely zákona,“ řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

„Týká se především motorového létání, které by se v nižších partiích národního parku mělo odehrávat v minimální letové hladině 300 metrů nad povrchem a zhruba od linie Harrachov - Špindlerův Mlýn - Pec pod Sněžkou na sever v letové hladině 1 000 metrů nad povrchem, a ukázalo se, že je to představa, kterou společně sdílíme,“ upřesnil Hřebačka.

Ochranáři potvrdili, že v bezmotorovém létání na kluzácích problém nevidí, a tak ho ani nechtějí dodatečně regulovat. Provozování paraglidingu by mělo v Krkonoších probíhat beze změn, tedy na stejných lokalitách jako dosud.

„Plánujeme vyvolání společného jednání s ministerstvem životního prostředí, národními parky a Úřadem pro civilní letectví s tím, že naše zájmy se shodují a chtěli bychom je formulovat, tak aby následné opatření obecné povahy vydávané Úřadem pro civilní letectví tyto zájmy reflektovalo,“ uvedl prezident Aeroklubu ČR Vladimír Machula.

Po 1. červnu nenastane zákaz civilních letů nad horami

Podle ochranářů ministerstvo životního prostředí potvrdilo výklad, že novela zákona o ochraně přírody a krajiny po nabytí účinnosti po 1. červnu neznamená absolutní zákaz civilního létání nad územím národního parku až do vydání opatření obecné povahy ÚCL.

Specifická regulace pro konkrétní národní parky tedy začne platit až poté, co úřad zmíněné opatření vydá.

„Jsme za tento výklad rádi. Znamená to, že získáváme časový prostor k jednání s Úřadem civilního letectví o konkrétních pravidlech létání nad národním parkem,“ doplnil náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.

Národní parky se na úřad obrátí společně

Opatření obecné povahy vytyčuje omezený vzdušný prostor. Kdy ho úřad vydá, se zatím neví. Podnět k němu musí přijít od institucí, které na tom mají zájem.

„Jednáme s ministerstvem životního prostředí, které by podalo žádost za národní parky, aby se nám tu nesešlo několik obdobných žádostí najednou. Kdy opatření obecné povahy vydáme, proto nejde v tuto chvíli předjímat,“ uvedl mluvčí ÚCL Vítězslav Hezký začátkem května a upozornil, že dokument musí projít standardním schvalovacím procesem.

V něm může návrh kdokoli připomínkovat. „Obecně platí, že respektujeme podmínky, které si žadatelé nastaví,“ dodal.

Opatření obecné povahy, a tedy omezení, musejí být zanesena do leteckých map, které se vydávají jednou ročně.