Omezení se netýká turistických stezek ani značených cyklotras. | foto: Správa KRNAP

Platí zákaz vstupu do části Krkonoš. Kvůli borůvkářům

  • 2
Pro návštěvníky Krkonoš začíná platit od pondělí zákaz vstupu do některých oblastí národního parku. Správa KRNAP omezení každoročně vydává, aby zamezila masivnímu sběru borůvek.

Zákaz se vztahuje především na II. zónu národního parku a potrvá do poloviny října. Výletníků na turistických stezkách se však nijak nedotkne.

Vstup je omezen například v okolí Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle, pramene Labe, dále v okolí Luční a Studniční hory, Obřího dolu, Sněžky, Černé a Světlé hory. Mezi vybrané lokality patří rovněž Dvorský les na Rýchorách, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou.

Správa KRNAP vydala kvůli nájezdům borůvkářů opatření obecné povahy, které bude platit od 20. 7. do 15. 10. 2015, od 20. 7. do 15. 10. 2016 a od 20. 7. do 15. 10. 2017. V terénu bude území s omezeným vstupem označeno informačními cedulemi v českém, polském a německém jazyce.

„Část území s omezeným vstupem se nachází v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny. Současné omezení se tedy týká hlavně II. zóny KRNAP a malé části III. zóny, kde je normálně volný pohyb povolen, toto opatření ho však dočasně omezuje,“ vysvětluje mluvčí správy národního parku Radek Drahný. Na pohyb po turistických cestách a značených cyklotrasách se opatření nevztahuje.

Devastováním porostů borůvky se snižuje potravní základna pro savce a semenožravé ptáky. Sběrači borůvek navíc pohybem v cenných lokalitách poškozují zvlášť chráněné rostliny.

„Dalším důvodem je také rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje,“ dodává Radek Drahný.

Správa KRNAP opatření obecné povahy vydává už 15 let. Podle Drahného se ho čeští sběrači borůvek za tu dobu už naučili respektovat, většinu přestupků mají na svědomí cizinci.

„Největší problémy působili zahraniční profesionální sběrači, kteří podnikali nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice,“ říká mluvčí na základě zkušeností z posledních let.

Území s omezeným vstupem je v terénu vyznačeno informačními cedulemi v českém, polském a německém jazyce. Fyzickým osobám hrozí v případě porušení vyhlášky až desetitisícová pokuta. S těmito opatřeními ve stejném termínu jako letos počítají ochranáři také v následujících dvou letech.