Kraj omezuje provoz v opočenské nemocnici kvůli dluhům. Nevěří, že by pojišťovny Polákům platily. Ilustrační foto

Kraj omezuje provoz v opočenské nemocnici kvůli dluhům. Nevěří, že by pojišťovny Polákům platily. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stále menší nemocnici v Opočně okukují Poláci, musí přesvědčit kraj

  • 1
Nemocnice v Opočně, která postupně přichází o svá oddělení, má šanci na zachování nebo i rozšíření provozu. Zajímá se o ní polská společnost EMC, která už zdravotnická zařízení provozuje. Opočenští ji přivedli, musí ale přesvědčit vedení Královéhradeckého kraje.

Právě tomu totiž nemocnice patří a aktuálně přináší několikamilionovou roční ztrátu. Kvůli ní a nevyhovujícím hygienickým podmínkám se nedávno také zavřelo chirurgické oddělení a končí jednotka intenzivní péče. (více o tom čtěte zde)

Zástupci polské společnosti už jednali s hejtmanem Lubomírem Francem. "Přímou nabídku jsme nedostali. Z jejich strany byl vyjádřen zájem nejen o Opočno, ale říkali, že by byli schopni a ochotni s námi hovořit i o některých dalších zařízeních," řekl hejtman.

NEMOCNICE OPOČNO

Královéhradecký kraj zde letos zrušil ztrátové chirurgické oddělení. Pro jeho zachování se přitom vyslovilo přes 9 tisíc lidí. V minulosti tam už zavřeli vyhlášenou porodnici. Co bude s nemocnicí dál, určí zvláštní komise. Zájem o ni má polský soukromý provozovatel špitálů.

Nemyslí si přitom, že by převzetí nemocnice soukromou společností vyřešilo problémy krajského zdravotnictví. V kraji je podle něj akutních lůžek nadbytek.

"Určitým způsobem chápu postoj občanů Opočna a radnice, že pokud by byla příležitost k využití nemocničních budov, chopit se jí, ale konkrétní nabídku jsme opravdu nedostali," dodal Franc.

Investor slibuje moderní vybavení a budovy

Propagační materiály firmy, která provozuje osm nemocnic a patnáct zdravotnických zařízení v Polsku a další dvě zdravotní střediska v Irsku, přitom vypadají lákavě.

Moderní pokoje, ordinace se špičkovým vybavením, k nepoznání změněné staré nevyhovující budovy. Pro začátek by ECM chtěla v Opočně provozovat laparoskopickou chirurgii.

Starosta Štěpán Jelínek si myslí, že Poláci mají jednoznačný zájem a v jednání s krajem budou pokračovat. Domnívá se také, že kraj by mohl ovlivnit, jaká péče by v nemocnici zůstala zachována.

"Jde nám o to, aby s nimi kraj začal aspoň jednat. Mám ale pocit, že když s tím přišlo Opočno, tak je s tím na kraji asi problém," řekl opočenský starosta.

Pojišťovna to nezaplatí, míní hejtman

Hejtmanu Francovi se nezdá, že za polovinu pacientů v zařízeních EMC platí péči sice zdravotní pojišťovny, ale další polovina si ji hradí sama.

"To podle mě může fungovat v Polsku, ale u nás těžko. Chceme s nimi jednat i nechat si projít hlavou, co nám v obecné rovině řekli, a uvidíme," řekl Franc.

Pochybuje také Miroslav Vávra, ředitel Oblastní nemocnice v Náchodě, pod kterou Opočno spadá:

"Nevím, co by nám tady polská společnost nabídla. Neznám druh služeb, které bychom tady nebyli schopni zajistit."

Podle něj zdejší zdravotnická zařízení nabízejí víc služeb, než je zdravotní pojišťovna schopna zaplatit. A bylo by zvláštní, kdyby slíbila platby zahraničnímu subjektu, který by chtěl poskytovat stejné služby jako krajská zařízení.

Varianty řešení, co s opočenskou nemocnicí, teď zpracovává zvláštní komise. Do jejího verdiktu zřejmě další jednání s Poláky nebude.

Jedna z možností počítá i s tím, že by v Opočně zůstaly jen ambulance a léčebna dlouhodobě nemocných, oddělení interny a následné péče by se přesunula do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, které by to pomohlo vylepšit hospodaření.