Škrty v sociálních službách se nejvíce dotýkají seniorů, kteří jsou závislí na službě pečovatelů. V důsledku mohou být nedobrovolně umístěni do domova důchodců.

Škrty v sociálních službách se nejvíce dotýkají seniorů, kteří jsou závislí na službě pečovatelů. V důsledku mohou být nedobrovolně umístěni do domova důchodců. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Stát chce méně peněz i pro postižené

  • 0
Jestli dá stát méně na sociální služby, radnice v hradeckém kraji budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Nejvíce by se to dotklo seniorů závislých na pečovatelích. Uvedl to krajský radní pro sociální věci Miroslav Uchytil (KDU-ČSL).

Stát zaklapl peněženku nejen před výstavbou některých silnic a dálnic. Hrozí také, že příští rok výrazně přiškrtí rozpočet na přímé sociální služby.

Co by to znamenalo? Ohrozilo by to seniory, kteří jsou závislí na pečovatelských službách. Ty pomáhají nejen s dovozem léků, obědů, odvozem k lékaři, úklidem v domácnosti, ale někde dokonce připraví dříví na topení v kamnech. Staří lidé pak nemusí nedobrovolně putovat do domovů důchodců.

Stát letos na sociální služby přisype zhruba 6,8 miliardy korun. Když v roce 2011 přispěje výrazně méně, do svých kapes budou muset sáhnout hlouběji některá města a obce. Ale jen v tom případě, když budou chtít udržet pečovatelské služby, které zřizují, v takovém rozsahu jako dnes.

Starostka městyse Pecka Hana Štěrbová říká, že pokud by obec měla dostat méně peněz pro pečovatelskou službu, nebyla by to dobrá zpráva. "Nám se pečovatelská služba docela rozeběhla, a to pod sebou máme osm obcí."

Nejméně postižení dostanou méně

Návrh dát v příštím roce méně peněz na sociální služby předložil předchozí úřednický kabinet. Současná vláda už v příštím roce chystá snížení příspěvků zdravotně postiženým s nejlehčím stupněm postižení. Ti by nově měli místo dvou tisíc dostávat jen 800 korun.

"Pokud dá nová vláda podle návrhu na sociální služby hubených šest miliard, museli bychom z rozpočtu na provoz krajských domovů důchodců a ústavů sociální péče vyčlenit 30 milionů korun navíc. Pokud by to bylo ještě méně, stát by tak na sociální služby vystrčil pozadí," prohlásil Uchytil.

Horší scénář by podle něj znamenal, že by se kraj musel postarat především o chod svých domovů důchodců a ústavů sociální péče. V nich pracuje dohromady asi 1 500 zaměstnanců. Na další sociální služby by tolik peněz nezbylo. Nyní totiž takovéto služby podporuje celkem 26 miliony korun ročně.

Už letos je přitom kvůli úsporám částka o dva miliony nižší než v předchozích pěti letech. "Nevím, kam až bychom museli dotace snižovat. To se bude odvíjet od rozpočtu státu, který budeme znát bohužel až v listopadu či prosinci. Podle toho se rozhodne i naše zastupitelstvo," dodal radní.

Pečovatelé v terénu v ohrožení

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová uvedla, že na to, jaká úporná opatření se chystají, zatím konkrétně odpovědět nemůže: "Teprve jsme dostali rámce od ministerstva financí. Teprve se to modeluje na jednotlivá úsporná opatření."

Podle Uchytila může snižování peněz znamenat částečné ohrožení fungování terénních pečovatelských služeb. "Obávám se, aby nedošlo například k tomu, že by některá po podzimních volbách obměněná zastupitelstva třeba z neznalosti tyto sociální služby zastavila," pronesl.

Podle starostky Ivany Červinkové (ODS) z Kostelce nad Orlicí, v němž se pečovatelská služba stará i o obyvatele v okolí, zastupitelstva se budou muset rozhodnout, co bude větší prioritou: "Pokud to takto dopadne a města a obce se budou muset rozhodnout, na všechno rozhodně nebude."

A hned dodala: "Když se řekne, že stát a kraj na něco nemá, vždy to skončí na bedrech obcí a měst, protože nic jiného nezbývá. Ani ty ale nemají nazbyt, aby mohly zafinancovat vše, co na ně nakonec spadne."

Už začátkem loňského roku sociální služby zažily velké šetření a nejistotu. Ministerstvo chtělo ušetřit téměř dvě miliardy korun a naznačovalo, že na sociální služby dá mnohem méně peněz, než bylo třeba. Nakonec však ministerstvo do sociálních služeb rozdělilo peněz víc.