Ochranáři z CHKO Broumovsko mají hlášené škody zatím jen z farmy Karla...

Ochranáři z CHKO Broumovsko mají hlášené škody zatím jen z farmy Karla Krecbacha. Na snímku jsou ovce zadávené vlky, což potvrdili i ochranáři. | foto: Lukáš Krecbach

Stát proplácí škody způsobené vlky, na Broumovsku zabili už 50 zvířat

  • 16
Farmáři na Broumovsku, kterým vlci decimují především stáda ovcí a koz, dostali od státu první náhrady škod. Vlci se do regionu vrátili loni na podzim. Dosud usmrtili přes padesát zvířat. Stát farmářům vyplatil téměř sto tisíc korun, podle farmářů jsou ale škody několikanásobně vyšší.

Odškodné farmářům vyplácí ministerstvo financí prostřednictvím krajského úřadu. Náhrada se vztahuje na škody způsobené chráněnými zvířaty. Zatímco v minulosti řešil Královéhradecký kraj pouze škody za vydru říční a kormorána velkého, letos k nim přibyl i vlk. Žádosti podali chovatelé z Adršpachu, Zdoňova, Vernéřovic či Stárkova.

„Během letošního roku jsme od pěti subjektů přijali deset žádostí o odškodnění za usmrcená zvířata. Jednalo se především o kozy a ovce, v jednom případě i o tele. Jednotlivé škody jsou v řádech desetitisíců,“ popsal krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Jan Tippner (ČSSD).

Šest žádostí již ministerstvo vyřídilo, jedna byla vyřazena a tři na posouzení ještě čekají. Stát postupně převádí peníze na kraj, který už farmářům vyplatil asi 90 tisíc korun. Zbylé tři žádosti jsou v hodnotě asi 40 tisíc.

„Poškození musejí své nároky doložit nálezy veterinářů a potvrzením ze strany Správy CHKO Broumovsko, která potvrdí, že škodu skutečně způsobil vlk,“ upřesnil Michal Friček z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Na nahlášení ochranářům mají farmáři 48 hodin. Prvním, kdo útok vlka na své ovce ohlásil, byl již v březnu Karel Krecbach z Dolního Adršpachu. Tehdy vyčíslil náklady na jednu dospělou chovnou ovci na deset tisíc korun (o útoku vlků na jeho stádo čtěte zde). Celkovou škodu odhadl na 300 tisíc, což je několikanásobek toho, co by mu měl vyplatit stát. Ten totiž stanovuje náhradu podle tržní hodnoty zvířete.

„Chovná hodnota těch zvířat je ale úplně jiná než tržní hodnota masa. Ovce vám dá dvakrát do roka jehňata, která můžete prodat. Ale zaplaťpánbůh za to, že dali alespoň něco,“ říká Karel Krecbach.

Fotopast zachytila vlka ve Zdoňově na Broumovsku v půl páté ráno 9. května 2016.

Vlci se na Broumovsko vrátili po 250 letech. Postupně tam lidé pozorovali celou smečku a všimli si dokonce, jak zvířata vyjí na měsíc (více o návratu vlků čtěte zde). Podle místních se dokonce odvažují až k vesnicím a hodují na hospodářských zvířatech. Na farmě Jana Manycha strhli dvě telata a v polském Golinsku farmářům zakousli dvousetkilovou jalovici.

Ochranáři farmářům již na jaře radili, aby svá stáda na noc zavírali nebo si pořídili ovčáckého psa. To je ale podle chovatelů nereálné, protože vycvičit psa trvá dva roky a musí si na něj zvyknout i stádo.

„Pro nás je nereálné, abychom plemeno Charolais na noc zavírali do chléva, protože u něj hrozí ušlapání telat. Krávy jsou venku v ohradě s elektrickým ohradníkem, aby měly kvalitní pastvu v době, kdy rodí. Pak mají dost mléka a telata dobře přibývají na váze. Pro nás je znatelná ztráta každého telete,“ řekl v květnu Jan Manych. Kolik dostane na náhradách zatím neví. Na rozhodnutí o odškodnění stále čeká.