Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v Hradci Králové (21.9.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Čínská klinika začne v Hradci růst v lednu, léčit bude do dvou let

  • 0
Klinika tradiční čínské medicíny by v Hradci Králové měla naplno fungovat do dvou let. Při páteční návštěvě čínské delegace to řekl ředitel hradecké nemocnice Vladimír Palička. Do několika týdnů by měl vzniknout fond, kam Číňané pošlou čtvrt miliardy na její stavbu.

Podle Paličky, který se stal ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové teprve nedávno (o výměně šéfa nemocnice čtěte zde), by výstavba nové kliniky mohla začít v lednu. Původně se přitom počítalo, že se práce rozjedou už v září.

„Rádi bychom od dneška v uvozovkách za dva roky tu budovu provozovali v plném rozsahu. Počítáme s tím, že stavba by neměla trvat déle než 1,5 roku. Potom dva tři měsíce zkušebního provozu a mohla by fungovat,“ řekl Palička před představiteli města Šanghaj, kteří na projektu spolupracují.

Příprava stavby čeká na vznik Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny. Ten musel nejprve dostat požehnání od vlády, která jeho založení schválila 27. června (psali jsme zde). Podle dřívějších dohod by do fondu měl čínský partner vložit deset milionů eur (asi 270 milionů korun).

„Nyní je potřeba doladit právní dokumenty. Očekáváme, že fond vznikne v řádu několika týdnů,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar s tím, že se nyní jedná například o nominacích za čínskou stranu.

Zakládací listina fondu byla podepsána při letošní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice. Již dříve se spekulovalo o tom, že v čele projektu by měl stát bývalý ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula. Právě jemu se podařilo do Hradce čínského partnera přivést. Sám Prymula v pátek potvrdil, že dostal oficiální nabídku na post manažera projektu výstavby čínské kliniky.

Na nové klinice má pracovat sedm čínských lékařů a celkem bude mít 30 zaměstnanců. Podle České lékařské komory je působení čínských lékařů v Česku nezákonné. Za vědecky neověřené považuje metody i Purkyňova lékařská společnost (více zde).

Klinika by měla být také vzdělávacím a výzkumným centrem a měla by spolupracovat se šanghajskou nemocnicí. Už teď se nemocnice zaměřuje na výzkum tradiční čínské medicíny. Současná ambulance funguje v Hradci od října 2015, provozuje akupunkturu či bylinnou terapii. Vyšetřila už stovky pacientů. Léčbu tradiční čínskou medicínou si platí denně asi 20 lidí. Ministerstvo zdravotnictví její proplácení odmítá.

,