Osud „lízátek“, charakteristických osvětlovacích stožárů hradeckého stadionu, je nejistý.

Osud „lízátek“, charakteristických osvětlovacích stožárů hradeckého stadionu, je nejistý. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradec trápí fotbalové problémy: stadion má zpoždění a hrozí pád z ligy

  • 2
Hradec může začít stavět nový fotbalový stadion nejdříve v roce 2016 a to je problém. I kdyby se klub v první lize zachránil, v další sezoně by prý doma hrát nesměl.

Zajímavý fotbalový paradox nabízí hradecký rozpočet na příští rok 2015. Nachází se v něm suma 246 milionů korun na rekonstrukci malšovického stadionu, ale ve skutečnosti se nemůže s pracemi začít dříve než v roce 2016.

A nejen to: zásadně protichůdné informace přicházejí od hradecké radnice a od fotbalové asociace (FAČR).

Ale popořádku: V pondělí dorazil na jednání s primátorem zástupce developerské společnosti ECE, aby oznámil definitivní konec mnohamiliardového projektu Park Malšovice (více o odstoupení developerů od projektu najdete zde).

V úterý přesto zastupitelé odhlasovali, že do stavby půjde 246 milionů, tedy předem dohodnutý finanční podíl města na sportovní stavbu desetiletí.

„Peníze v rozpočtu musely zůstat, protože stále nemáme ukončeny smluvní vztahy s ECE. Teprve až se to stane, se k diskusi o stadionu vrátíme a dohodneme se, kolik na rekonstrukci v rozpočtu necháme,“ říká náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Hradec se inspiruje Plzní a Jabloncem

Radnice sice zatím nezná ani přibližné náklady na stavbu či kompletní rekonstrukci, ale v rukou již drží studii, podle které chce postupovat. Hradec se inspiruje Plzní a Jabloncem, kde i přes rozsáhlé stavební práce mohly fotbalové kluby dál zůstat na svých stadionech.

„To je i naší podmínkou a zaručí ji etapizace výstavby,“ pokračuje Vedlich. Dosud neexistuje vizualizace celého projektu, a tak studie alespoň naznačuje, kudy se město může ubírat.

První verze doporučuje nechat na dosavadním místě východní tribunu, k ní posunout hřiště, poté zbourat západní tribunu, na jejímž místě by mohlo být parkoviště, a kolem hrací plochy vystavět nová hlediště s klubovým zázemím. Druhá varianta nechává hřiště na starém místě, ale rovněž počítá s novými tribunami.

Nejistý je osud „lízátek“ i působení v první lize

Osud charakteristických osvětlovacích stožárů je zatím nejistý stejně jako termín začátku stavby.

„Nejprve se rozhodneme pro konkrétní variantu. Až podle rozsahu prací uvidíme, jaký druh řízení to bude vyžadovat, ale pevně věřím, že v roce 2016 by se mohlo začít stavět,“ uvádí náměstek.

A právě načasování projektu je velký problém. Město se totiž před FAČR zavázalo, že původní Park Malšovice začne růst už v roce 2015. Asociace poté jasně sdělila, že další prodlužování výjimky na nezpůsobilý stadion nepřipadá v úvahu, a upozornila, že při nesplnění termínu Hradec bez ohledu na případnou záchranu v soutěži o první ligu přijde.

Tato hrozba nabývá na síle, ale nejen při pohledu na tabulku po podzimní části ligy a poslední místo Hradce.

„Jsem přesvědčen, že v pořadí již třetí výjimka pro Hradec je absolutně nemožná. UEFA vydala nový soubor předpisů, jak mají stadiony vypadat, a opět přísnější. Hradec ani s přivřením očí nevyhovuje hned v několika bodech. Nad námi je rozhodnutí licenčního komisaře, ligového shromáždění i výkonného výboru, ale i tak Hradec s výjimkou počítat nemůže,“ zdůrazňuje člen komise pro stadiony a hrací plochy, který je s případem detailně obeznámen, ale přeje si zůstat v anonymitě.

„Hradec to prostě nechává vyhnít“

„Město intenzivně jedná s vedením fotbalové asociace a nechali jsme si vyjmenovat, co všechno musíme upravit na stávajícím stadionu, aby splňoval kritéria,“ zdůrazňuje Vedlich.

Jenže komise prý žádnou snahu Hradce nezaznamenala. „Ze strany města ani klubu nemáme žádné oficiální informace. O pádu projektu Park Malšovice víme pouze z médií, Hradec to prostě nechává vyhnít. Na jaře proto vyvoláme jednání, na kterém se dohodneme o dalším postupu,“ naznačuje jeden z komisařů.

Netrpělivost neskrývá ani opoziční zastupitel a lídr hnutí ANO Václav Víška, který coby proděkan hradecké univerzity s FAČR často jedná a řediteli fotbalového klubu Richardu Juklovi nabídl pomoc při jednání o řešení problému.

„Samozřejmě to nebudu dělat bez vědomí vedení města. Každopádně nabízím pomoc, když vidím v jednání s FAČR rezervy,“ uzavírá Víška.

Dílčí dobrou zprávou pro klub i město je, že druholigové stadiony nemusí splňovat tak přísné podmínky. V případě sestupu by tedy fotbal mohl setrvat pod lízátky.