Tepelný výměník na náchodském sídlišti U Nemocnice, jehož přestavbou vznikne kotelna s kogenerační jednotkou na výrobu elektřiny. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Lidé v Náchodě si stěžují na stavbu kotelny se třemi komíny na sídlišti

  • 5
Část obyvatel na sídlišti U Nemocnice v Náchodě rozčílila přestavba tepelného výměníku na kotelnu se třemi vysokými komíny. Obávají se hlučného provozu a zplodin. Vadí jim, že je firma ani město o záměru příliš neinformovaly.

Stavební ruch u výměníku na sídlišti U Nemocnice v Náchodě na začátku května část tamních obyvatel nepříjemně zaskočil. Teprve z vyvěšeného stavebního povolení vysoko v jednom okně budovy se dozvěděli, že v bezprostředním sousedství panelových domů vyroste nová kotelna s dvěma kotli a třemi třicetimetrovými komíny. Bude vyrábět teplo a elektřinu a zásobovat nejen sídliště, ale i část města kolem plaveckého bazénu.

Ačkoli firma Innogy Energo, která provozuje teplárnu v centru, získala pro stavbu všechny potřebné dokumenty a souhlasná stanoviska, aktivisté se ještě pokoušejí o odpor.

„Po poradě s právníkem jsem se rozhodli, že u krajského úřadu vyvoláme přezkumné řízení, zdali náchodský stavební úřad nepochybil. Uvidíme, jestli se stavba dá zastavit nebo pozastavit a pozměnit. Ze strany radnice je jasné, že s tím nic nehodlají dělat, aby nemařili investici. Další podnět podáme na krajskou hygienickou stanici, protože není žádný posudek, jaký dopad bude mít kotelna na lidi,“ řekl Josef Středa, který se synem zřídil webovou informační stránku.

Proti plynovým kotlům nic nenamítá, ale je proti výrobě elektřiny z kogenerační jednotky, která bude víc znečišťovat okolí. Tvrdí, že stavební dokumentace je zatím nekompletní, protože tam chybí chladicí věže.

Podle úřadu jde jen o úpravu objektu

Doposud se sídliště vytápělo pomocí parovodu dovedeného do místního výměníku a dále teplovodního vedení do domů. Nově bude zdroj na sídlišti. V rozhodnutí stavebního úřadu se píše, že půjde o úpravu dosavadní výměníkové stanice. Uvnitř přibudou dva plynové kotle, kogenerační jednotka a další technologie. Na ploše u výměníku se počítá se stavbou akumulační nádrže o průměru 4,4 metru a výšce 12,5 metru a tří komínů s výškou 30 metrů a průměrem 0,6 metru.

Kritikům stavby se nezamlouvá, že jim přímo před paneláky vyrostou komíny, které budou domy převyšovat jen těsně. Hluk z komínů má být 78 decibelů. Obávají se i škodlivin, zejména vypouštěných oxidů dusíku. Prý kvůli tomu ceny zdejších bytů klesnou.

Podle rozptylové studie, kterou firma předkládala úřadům, by však imise překračovat limity neměly. V hlukové studii se zase doporučují některá opatření, jako je výměna oken kotelny, tlumič u kogenerační jednotky a chladicí ventilátory s nižší hlučností, protože právě chladiče bývají největším zdrojem hluku.

Lidé oslovení na sídlišti většinou o nových kotlech nemají ponětí. Některým se nelíbí, že když město zateplilo domy a vylepšilo celé sídliště s hřišti i novým parkem, teď se jim prostředí zhorší. Někteří tvrdí, že se předem o chystané stavbě ve výměníku vůbec nedozvěděli, jiní jsou smířliví. V některých domech to probíraly samosprávy včas, v jiných prý vůbec.

Emisní zatížení klesne

Emise teplárny po přechodu na plyn

tuhé znečišťující látky z cca 2,3 t/rok na 0,019 t/rok (o 99 %)

SO2 z 611 t /rok na 0,483 t/rok (o 99 %)

CO2 z 69.808 t/tok na 30.155 t/rok (o 57 %)

NOx z 105 t/rok na 22 t/rok (o 79%)

Emise kotelny u sídliště

Kogenerační jednotka – NOx 2,21 t/rok, CO 0,544 t/rok

Plynové teplovodní kotle – NOx 0,678 t/rok, CO 0,028 t/rok

Zdroj: innogy Energo, Krajský úřad KHK

Přestavba výměníku se přímo dotkne obyvatel šesti domů. Stavební úřad vydal stavební povolení formou veřejné vyhlášky na úřední desce, ale lidé si jí zřejmě nevšimli. Jediné připomínky tak poslalo město, které spoluvlastní výměník. Firma tehdy také rozhodla, že zvýší komíny z 15 na 30 metrů.

„Nebyli jsme si zcela jisti, zda změna technologie a komíny nezasáhnou obyvatele třeba na zdraví a zda je vůbec nutné měnit technologii, protože to jsou i výdaje pro město, proto jsme konzultovali projekt s RWE a později s Innogy. Byli jsme ubezpečeni, že provoz dodrží limity a obyvatele sídliště nebude negativně zatěžovat. Teprve poté jsme dali souhlas s výstavbou,“ uvedl místostarosta Jan Čtvrtečka.

Připouští, že informovanost mohla být větší, i když spíš od firmy. Odmítl spekulace, že by město souhlas s kotelnou výměnou dalo za výhody od teplárny.

Odborník: protestuje někdo, kdo přijde o výhled

Odborník na teplárenství pokládá argumenty odpůrců třeba ohledně hluku za neopodstatněné, když je musela řešit hluková studie. „Zabýval jsem se kogeneračními jednotkami v polovině 90. let a dalších ještě deset let. Také jsme je dávali mezi domy, jedna z prvních byla v Praze v nemocnici Na Bulovce na střeše ústavu radiační onkologie. Zde mám pocit, že protestuje někdo, komu se nelíbí, že přijde o výhled z okna, ale bohužel je bez znalostí, vědomostí a zkušeností,“ uvedl Ladislav Tintěra.

Firma Innogy Energo do chystané modernizace náchodské teplárny vloží 100 milionů korun. Od ledna skončí se spalováním uhlí, které vedle dopravy dlouhodobě zatěžuje Náchod emisemi.

„Kompletním přechodem na zemní plyn dojde k výrazné ekologizaci celého provozu. Dramaticky poklesnou emise tuhých znečišťujících látek, oxidů síry a dusíku. Ty nejnebezpečnější emise klesnou o více než 90 procent. Přechod na plyn znamená také nižší dopravní zátěž města zhruba o 900 vagonů uhlí ročně a s tím související odstranění prašnosti při manipulaci s uhlím,“ uvedl mluvčí Innogy Energo Martin Chalupský.