Vila číslo 731 ve Střelecké ulici v Hradci Králové těsně před demolicí

Vila číslo 731 ve Střelecké ulici v Hradci Králové těsně před demolicí | foto: Ondřej Littera, MAFRA

I čtyři roky po demolici zůstává naproti hradecké vile Aničce prázdno

  • 4
Před čtyřmi lety zbourali historickou vilu, aby místo ní postavili moderní věžák. Rohová parcela v centru Hradce Králové ale stále zeje prázdnotou. Podle investora za to mohou změny vlastníků okolních budov.

Až 100 nových pracovních míst v oblastním ředitelství pojišťovny Generali mělo v Hradci Králové vzniknout už ke konci roku 2012. Pojišťovna plánovala vystavět prosklené sídlo na křižovatce Střelecké a Gočárovy ulice v Hradci Králové.

Modernímu centru dokonce v březnu 2011 padla za oběť vila č. 731 stojící na této křižovatce (více najdete zde). Stavět se mělo začít do roka od demolice. Rohový pozemek už ale čtvrtým rokem leží ladem a zatím to nevypadá, že by na něm něco mělo brzy vyrůst.

Demolice vily č. 731 ve Střelecké ulici v Hradci Králové
Demolice vily č. 731 ve Střelecké ulici v Hradci Králové

Demolice vily č. 731 ve Střelecké ulici v Hradci Králové

„Výstavba dvou polyfunkčních objektů není v žádném případě zapomenutým projektem, naopak, intenzivně na něm pracujeme,“ vyvrací pochyby mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Pojišťovna stále předělává projekt

Plánované termíny podle něj protahují změny vlastníků sousedních objektů a s tím související potřebná administrativa. Jako první má vzniknout takzvaný objekt B, který vyroste právě na místě před čtyřmi lety zbořené vily.

Vizualizace nových budov naproti vile Anička v Hradci Králové

Jeho návrh musela pojišťovna několikrát předělat, a to především kvůli novému občanskému zákoníku.

„Museli jsme i přepracovat projekt Dopravního opatření, jelikož se od doby, kdy jsme podali původní projekt, situace v Hradci Králové změnila, a to třeba novou křižovatkou Koruna,“ vysvětluje Cívka.

Kdy ale pojišťovna se stavbou začne, zatím neuvedl. „Vše, co nám magistrát uložil, jsme bez průtahů splnili, zaplatili jsme veškeré s tím související poplatky a navíc jsme vložili další finanční prostředky do potřebných projektových a souvisejících prací,“ odůvodňuje mluvčí.

Vila Anička přežila jakožto kulturní památka

Výstavba objektů se táhne již od roku 2007, kdy společnost chtěla kromě vily č. 731 nechat zbourat i protilehlou vilu Aničku, za kterou se ale s peticí postavilo přes 12 tisíc Hradečáků.

Vila Anička v Hradci Králové

„Je orientačním bodem města a její demolicí bude poškozen genius loci tohoto místa,“ upozorňoval už tehdy Jan Falta z památkového odboru.

Jelikož ministerstvo kultury vilu Aničku prohlásilo v letech 2007 a po odvolání firmy i v roce 2010 za kulturní památku, pojišťovna musela projekt přepracovat tak, že takzvaný objekt A, který měl vzniknout na místě vily Aničky, přesunula vedle ní na místo současného parkoviště. Avšak ani tam se stavba nehýbe.

„Objekt, se kterým uvažovaná stavba bezprostředně sousedí, stále měnil vlastníka, takže se opakovala situace jako u objektu B. Projektovou dokumentaci jsme přepracovali tak, abychom vyhověli novým sousedům. V prosinci loňského roku objekt opět změnil majitele a my tedy začínáme s přípravou nových podkladů znovu,“ popisuje Cívka.

Bourání obou vil bránila především Společnost ochránců památek ve východních Čechách. Její členové argumentovali tím, že jejich demolice naruší ucelenou řadu cenných vil ve Střelecké ulici. Zachránit se jim však povedlo jen Aničku.

„Kdybychom věděli, jak demolici vily č. 731 zabránit, tak bychom to udělali. Je to nešťastné rozhodnutí,“ komentoval tehdy zahájení demoličních prací člen Společnosti Daniel Jezbera.